Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica 11 Listopada (obecnie Krakowska)

Ulica 11 Listopada (obecnie Krakowska)

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: van czyz, Dodano: 2009-03-05
Rok zrobienia zdjęcia: 1920-1929
Kategoria: Architektura, Ulicówka, Synagogi,

Widok na Białą (dolny Lipnik) spod synagogi. Na końcu tej aleji widokowej rysują się wieże synagogi w Bielsku.

de Biala

Am Ende der Straße in Biala-Lipnik war die Synagoge. Die Kommentare beklagen den Verlust vieler schutzwürdiger Bauwerke durch die Machenschaften in der Zeit der Herrschaft der Komunisten in Bielitz-Biala.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-03-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009

Ta część ulicy 11 Listopada została ,,amputowana'' za komuny podczas przebudowy dróg w tym rejonie. Nie ma już efektownego ,,zjazdu'' do miasta (służącego niegdyś podczas zimy również saneczkarzom). Oprócz kamienic, które znajdowały się w miejscu nowego skrzyżowania, wyburzono również małą późnoklasycystyczną kamieniczkę po lewej. Nie ma zdobiących ulicę drzewek po prawej. Pojawiły się za to drogowskazy i wielkoformatowe reklamy. Z widocznych budynków tylko jeden, drugi po prawej, doczekał się remontu, reszta nie była tknięta chyba od czasów wykonania pierwszego zdjęcia ; )

bladzmiana

Komentarze

Niesamowite ujęcie
Data: 2009-03-05 Autor: beskidia
Niesamowite ujęcie z Lipnika - cóż za spokojna okolica, trzeba będzie wybrać się tam z aparatem i porównać ze stanem obecnym ...
Jak widać...
Data: 2009-03-05 Autor: van czyz
...już tak uczyniłem ;)
:)
Data: 2009-03-05 Autor: beskidia
jak ładnie wstrzeliłem się z komentarzem wcześniejszym między dodaniem pierwszego i drugiego zdjęcia :)
Widok na synagogę.
Data: 2009-03-05 Autor: nie zarejestrowany ~van czyz
Właśnie przy powiększaniu zdjęcia zorientowałem się, że na końcu tej aleji widokowej widać synagogę w Bielsku. Tak więc Żydzi z Białej wychodząc z nabożeństwa widzieli synagogę z bliźniaczego Bielska. Cholerna wojna ...
...
Data: 2009-03-05 Autor: beskidia
To prawda, gdyby nie wojna miasto nie straciłoby tak wielu cennych budynków, które tak wiele osób wspomina. Poza tym zapewne żylibyśmy w innym kraju, innym świecie. Jednakże nasze miasto doznało zdecydowanie więcej strat w architekturze w latach 70. i 90. niż w czasie II wojny światowej. Z tym też trudno się pogodzić.
popieram
Data: 2010-07-09 Autor: nie zarejestrowany ~Paweł
popieram mojego przedmówcę. A już wogóle śmiechem historii jest to że Bielsko oraz Biała to były jedne z nielicznych miast przy zdobywaniu których Armia Czerwona prawie nie korzystała z artylerii oraz lotnictwa ponosząc olbrzymie straty w ludziach, ale dzięki temu ocalała prawie cała zabytkowa tkanka miasta. Dopiero potem sami Polacy wyburzyli jedne z najcenniejszych obiektów. A już wogóle nieporozumieniem są wyburzenia po `89 i wtłaczanie w zabytkowy obszar centrum jakiś "nowoczesnych" budynków ze Sferami na czele!
Ulica 11 Listopada (obecnie Krakowska)
Data: 2020-04-16 Autor: nie zarejestrowany ~YUR3Q
No trafił się nam taki napływowy element nazywali go Antek Burzyciel, pozwolili mu rządzić w mieście i on to właśnie wyburzył i zniszczył bezpowrotnie to co zachowało się po wojnie ech.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ulica 11 Listopada, Bielsko, Lipnik, synagoga, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.047 s