Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Most do koszar na Leszczynach

Most do koszar na Leszczynach

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: van czyz, Dodano: 2009-03-18 21:29:31
Rok zrobienia zdjęcia: 1910-1919
Kategoria: Architektura, Mosty,

Most do koszar na Leszczynach w Bielsku

de Brücke

Die Bialka-Brücke zur Kavallerie-Kaserne auf der Leszczin,

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-03-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009

Nie do poznania. Tylko przebieg ulicy po drugiej stronie, będącej dziś wewnętrzną drogą zakładową Apeny, pozostał bez zmian.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sadlonbielsko Dodano: 2011-04-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960-1969
Zdjecie szkicu (niestety scan ma zbyt duży rozmiar) mostu wykonany przez P.Antoniego Łukasiewicza w 1969 roku. 
bladzmiana

Komentarze

Most Alboriego
Data: 2011-04-10 Autor: korzeniowski
Po prawej okazały budynek nr.VI koszar, po lewej dom mieszkalny przy ul. Kościuszki nr. 11. Po brukowanej skarpie po lewej saperzy niemieccy zsuwali w 1945 r. skrzynki z materiałem wybuchowym - ekrazyt -trójnitrokrezolan amonu. Było tego sporo, dwie małe ciężarówki. Przypuszczalnie resztówka, był to ostatni wysadzany most w Bielsku. Znaczną część ładunku umieszczono na widocznym wschodnim brzegu, część na drewnianym pomoście pod centralną częścią mostu. Dzięki temu rozkładowi ładunków fala uderzeniowa skierowała się w stronę ul Batorego burząc narożne budynki ul. Batorego i Partyzantów. Ładunek odpalono bez ostrzeżenia o godz. 7:45, ok godz. 15-tej teren ten zajęli, po licznych potyczkach, Rosjanie. Na lewym brzegu Biłki leżały rozszarpane zwłoki, pamiętam jak dziś, falujące białe jelita w krystalicznej wówczas wodzie Białki. Przypuszczam że straceniec z rozkazem rozminowania. Taki drobny epizod wojenny. Alfred Korzeniowski, Bornheim
Most nad Białką w ul. Leszczyńskiej
Data: 2011-04-10 Autor: sadlonbielsko
Obecny most został wybudowany w 1950 roku
Most do koszar na Leszczynach
Data: 2011-04-10 Autor: korzeniowski
Most o którym tu mowa, to były most przy ul. Kościuszki. Nie został odbudowany i nie istnieje. Most przy ul. Leszczyńskiej (koło margarynowni) to całkiem inny most zbudowany w miejsce dawnej kładki drewnianej na Białce, t.zw. Knoppsteeg za Austrii.
Stary most
Data: 2011-04-10 Autor: Andrzej001
Proszę poprzedników o uściślenie, gdzie dokładniej znajdował się stary most. Czy można uznać, że był przedłużeniem ul. Batorego? Punktem odniesienia dla mojej pamięci może być mijanka tramwajowa.
Dziad swoje ..
Data: 2011-04-10 Autor: korzeniowski
van czyz i jego komentatorzy jaknajwyraźniej mówią o nieistniejącym moście do koszar na nieistniejącym odcinku ul. Kościuszki - obecnie teren Apeny. Most o którym pisze sadlonbielsko to całkowicie inny most zbudowany po wojnie na przedłużeniu ul. Leszczyńskiej. Dyskusja staje się żmudna !
Odpowiedź dla autora Andrzej001
Data: 2011-04-10 Autor: korzeniowski
Tak, jesteśmy przy mijance "Park". Przedłużając oś ul Batorego mamy po lewej koniec Aleji nad Białką, po prawej Apenę. Przed nami parterowy budynek, już częściowo na obszarze dawnej ul. Kościuszki, mieścił się tam po wojnie prostownik rtęciowy dla linii "A", 550V, plus na górze. Po lewej resztki krawężników tejże ulicy. Dalej Białka, i tam był ów most. O dziwo, drzewa tam stojące przetrwały podmuch fali uderzeniowej, gorzej było .. jak już opisałem. Dokładną sytuację znajdzie Pan na licznych reprintach planów miasta. Pozdrawiam - A. Korzeniowski
Odpowiedź na odpowiedź
Data: 2011-04-10 Autor: nie zarejestrowany ~Andrzej001
Bardzo Panu dziekuję za informację, po raz kolejny podziwiam Pana wiedzę i pamięć. Uzyskałem kolejną cegiełkę do swojej znajomości miasta. Reprintów planów miasta nie ma tak wiele, znaczenie dla poznania przedwojennego B ma chyba tylko topograficzna "setka" WIG-u, wzór 1931, wydanie 1934 (pas 49, słup 28), a zwłaszcza jego kradziona, niemiecka wersja z 1939, znana jako "plan komunikacyjny B-B". Szkopuł w tym, że ten plan ma wiele błędów. Polska wersja źle pokazuje przebieg linii tramwajowej, prowadzi ją ul. Batorego, z pominięciem remizy(!). Przedruk wehrmachtowski (z naniesionymi nazwami ulic) zawiera dwie ulice Batorego i dwa mosty w tym rejonie - stary i dzisiejszy (czyżby był jakiś tymczasowy, saperski?). Dlatego nie byłem pewny tych danych. Moje rejony Bielska to Wzgórze, Słowackiego, Krasińskiego. Południową część znam gorzej, koszary na Leszczynach kojarzą mi się z uroczą alejką pomiędzy murem koszar a rzeką, jesienią zbierało się tam najwspanialsze w mieście kasztany. I jeszcze jedna uwaga - w podstawówce w latach 60 nasłuchałem się opowieści, że w B nie było zniszczeń wojennych. Widocznie takie było zalecenie, dziś zachodzę w głowę - po co? Informacje o zniszczeniach są rozproszone, może przydałoby się je zebrać. Serdecznie Pana pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Most do koszar, na Leszczynach, Bielsko, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.053 s