Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Fabryka Maszyn i Odlewów Żelaznych

Fabryka Maszyn i Odlewów Żelaznych

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2009-04-09 12:44:14
Rok zrobienia zdjęcia: 1908
Kategoria: Fabryki i Firmy,

Fotografia z1908 roku - Fabryka Maszyn i Odlewów Żelaznych Edmunda Schmeji w Białej działająca od 1883 roku.

de Fabriken

Maschinenfabrik und Eisengießerei von Edmund Schmeja in Biala., die seit 1883 arbeitete..

Ansichtskarte von 1908 .
Wie unten sieht es dort jetzt aus. Das Eigangstor mit Arkadenbogen sieht man links in Bild.
Dr. Ewa Janoszek machte am 14.7.09 das Foto vom Eingangstor, aus einer alten Fotografie.

 

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Ewa Janoszek Dodano: 2009-04-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009

A tak to samo miejsce wygląda obecnie.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Ewa Janoszek Dodano: 2009-04-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009

Arkadowa brama wejściowa, widoczna z lewej strony na starej fotografii.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2012-02-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1886
Swiadectwo czeladnicze mego dziadka Józefa który w latach  1883  -  1886  wyuczył sie w fabryce Edmunda Schmeji zawodu tokarza. Patrz oryginalny podpis Edm. Schmeji.

Z arch. mego brata Konrada.

Alfred Korzeniowski, Bornheim
bladzmiana

Komentarze

?
Data: 2009-08-08 Autor: nie zarejestrowany ~ja
gdzie znajduje sie ten budynek?
budynek
Data: 2009-08-10 Autor: Ewa Janoszek
Zabudowania tej fabryki zajmują kwartał pomiędzy ulicami Paderewskiego, Legionów, Piłsudskiego i Szkolną - z wejściem od ul. Paderewskiego. Budynek znajduje się w głębi podwórza.
fabryka
Data: 2011-09-09 Autor: nie zarejestrowany ~kinga
Fajne zdjęcie. Dzięki pani odkryłam z czego żyła rodzina mojej praprababci. Mam o niej zapisane: Joanna Schmeja, córka fabrykanta z Białej.
fabryka
Data: 2011-12-26 Autor: nie zarejestrowany ~andrzej
Historycznie cenna fotografia, dla mnie bezcenna. Dziękuję Pani Ewo! Osoba wyróżniająca się ubiorem, na lewo od centrum kadru, to Karl Schmeja, Werkmeister Fa. Schmeja. wyjaśnienie dla - kinga. Joanna była starszą siostrą Edmunda i Karola z fotografii.
joanna schmeja
Data: 2012-02-20 Autor: nie zarejestrowany ~kinga
Dziękuje za informacje. Joanna Schmeja, siostra Edmunda i Karola wyszła za mąż za Eustachego Hałacińskiego, fotografa z Bielska. Przenieśli się do Krakowa i tam są pochowani na cmentarzu Rakowickim. Ich wnuk, a mój dziadek jest współautorem pieśni My pierwsza Brygada. Dziękuję pani Ewo, teraz wiem dlaczego mam w albumie rodzinnym tak dużo zdjęć z Bielska.
jeszcze raz Schmeja
Data: 2012-02-21 Autor: nie zarejestrowany ~kinga
Przedziwne są te losy. Dąb pamięci przed Gimnazjum nr 1 w Bielsku-Białej jest posadzony ku czci pułkownika Andrzeja Hałacińskiego, który zginął w Katyniu i był polskim patriotą. To miejscowość, gdzie się rodzi jego babka Joanna Schmeja, bo jej niemieccy przodkowie mieli tam fabrykę. Skomplikowane, ale prawdziwe.
Przedziwne są te losy
Data: 2012-02-22 Autor: nie zarejestrowany ~andrzej
Przedziwne i skomplikowane były losy ślązaków i miejscowej ludności na przestrzeni wieków w szczególności regionów pogranicza, a takim było Bielsko i Biała, gdzie niemal każda rodzina była mieszana, w niemal każdej polskiej rodzinie zdarzali się utożsamiający się z Niemcami i odwrotnie. I to właśnie było największym potencjałem porozumienia tkwiącego w Tej Ziemi i jej mieszkańcach. Droga –Kinga-, zbyt pochopne wnioski wyciągasz o niemieckich przodkach Joanny. Z nazwiska?, ono nie ma nic wspólnego z j. niemieckim. Historię Andrzeja znamy, pamięć o Nim przekazywana była nawet w trudnych latach, wtedy gdy była zakazana. A teraz najważniejsze, żyje jeszcze osoba która znała Andrzeja. W pewnym okresie był on częstym gościem domu rodzinnego, na długich rozmowach w męskim gabinecie mego dziadka. Tą osobą jest siostra mego ojca, choć wiek już sędziwy, lecz pamięć doskonała. Dalsze na pewno interesujące historie proponuję prowadzić prv. W związku z powyższym upoważniam administratora strony do wydania mego adresu dla Kinga
schmeja
Data: 2012-02-23 Autor: nie zarejestrowany ~kinga
Drogi Panie Andrzeju, już daję swojego maila kinhal@wp.pl. Niech Pan pisze. Co do nazwiska Schmeja wiem, że może być zniemczoną wersją nazwiska Śmieja. Naukowiec Norbert Schmeja w latach 60-tych popełnił na ten temat tekst (jest w internecie), bo się zastanawiał czy jest aryjczykiem czy nie. Znalazł akty chrztu swoich (i moich) przodków, którzy przywędrowali do Białej i to go uspokoiło. Napisałam, że są Niemcami, bo za takich się uważali. Mieli do tego prawo. Nie znam relacji łączących Andrzeja Hałacińskiego z mieszkańcami Białej, ale chętnie się dowiem. Jestem jego jedyną wnuczką. Administratorowi Beskidii gratuluję portalu. Bardzo to wszystko ciekawe. Serdeczności. Kinga Hałacińska.
U Schmeje...
Data: 2012-02-25 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Niezwykłej piękności, wzruszające zdjęcie, przedstawiające w swym warsztacie pracy postaci niczym z Proletyaratu! Ciarki chodzą po plecach, może jest tam pomiędzy nimi i nasz - Alfredzie Dziadek?...
młynek do kawy schmeja
Data: 2013-08-21 Autor: nie zarejestrowany ~pawelmcstock
Witam serdecznie, wszedłem w posiadanie starego młynka do kawy firmy Edmund Schmeja. Czy ktoś z Państwa ma wiedzę w jakim okresie firma produkowała ręczne młynki do kawy? Mój ma prostą, sześcienną drewnianą obudowę pomalowaną lakierem w kolorze kość słoniowa. Wieczko przez które wsypuje się kawę do zmielenia otwiera się jak drzwi na jednym zawiasie. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje na ten temat. Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Fabryka Maszyn i Odlewów Żelaznych Biała, Edmund Schmeja, Bielsko-Biała, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.047 s