Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > CENTRUM BIELSKA

CENTRUM BIELSKA

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2009-04-10 13:49:47
Rok zrobienia zdjęcia: 1991
Kategoria: Architektura, Komunikacja, Zamek Sułkowskich,

Północno-wschodni narożnik zamku książąt Sułkowskich, widziany zza wylotu tunelu linii kolejowek Bielsko-Żywiec-Zwardoń w 1991r. ul. ZAMKOWA. Patrząc na to zdjęcie należy sobie uświadomić złożoność infrastruktury techniczno-inżynierskiej, jaka jest na nim nagromadzona, aczkolwiek częściowo ukryta, a tak charakterystyczna dla miast powstających i rozwijających się pod wpływami kultury napływającej z zachodniej Europy.

Najpierw wyliczanka:

-wysokość tunelu dla linii dwutorowej wg norm......6 m

-grubość stropu tunelu do poziomu jezdni................1,5 m

-wysokość tzw.wysokiego trotuaru..............................1,5 m

-wysdokość muru oporowego pod skarpą zamku..6,5 m , a więc od poziomu torów kolejowych do poziomu zerowego parteru zamku, łącznie ok. 15,5m. Nad tym wszystkim góruje trójkondygnacyjna bryła zamku. Pod wysokim trotuarem płynie skanalizowana Młynówka i przepływając nad tunelem kolejowym łączy się ze skanalizowanym potokiem Niper pod dawną Komunalną Kasą Oszczędności (potok Niper wpada do rzeki Białej, wypływając spod kamienicy należącej kiedyś do radcy cesarskiego Wiktora Burdy,stojącej przy ul. 11 Listopada- tam gdzie kończyło się Bielsko). Ulica ZAMKOWA to też główna arteria komunikacyjna Bielska. Gdy dodać do tego jeszcze jeżdżący w tym miejscu do 1971r. tramwaj, to trzeba przyznać, że cetrum Bielska było kunsztownym dziełem inżynierii komunalnej, stworzonym na przełomie XIX i XX w. Co z tego pozostało - osądżmy sami.

de Stadt-Geschichte

Blick auf die Nordostecke des Schlosses vom Tunnelausgang. Dieser liegt unter dem Stadtzentrum. Der Tunnel ist 6 m hoch, liegt 1,5 m unter der Straßenfahrbahn, das Hohe Trottoir ist 1,5 m hoch. Die Stützmauer unterm Schloß ist 6,5 m hoch und von den Bahn-Doppelgeisen zum Parterre im Schloß sind es 15,5 m. Der Mühlbach kommt aus Kamitz und fließt kanalisiert unter dem Hohen Trottoir und über dem Tunnel unter der Sparkasse in den kanalisierten Nipperbach, der beim Haus des Kaiserlichen Rats Viktor Burda (Bild unten) in die Bialka mündet.Der Schloßgraben ist heute die Hauptschlagader des Durchgangverkehrs von Nord nach Süd.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2009-04-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009

Ujście potoku Niper do Białej. (Zdjęcie jako uzupełnienie opisu.0

bladzmiana

Komentarze

Niper
Data: 2009-04-16 Autor: van czyz
Niper jak i niestety Młynówka chyba wyschły. Woda u ujścia pojawia się niezwykle rzadko. Co prawda jakieś tam korytko jest przy początku Młynówki ale ta woda bardziej się sączy niż płynie.
skanalizowane potoki
Data: 2009-07-02 Autor: nie zarejestrowany ~iratus
Świetne! Znacie może historię innych bielskich i bialskich potoków, które znikły z naszych oczu? Oczywiście Niwka. Słyszałem też o potoku, który miał płynąc przez obecne osiedle Śródmiejskie i wpadać do Białej w okolicach ratusza.
...
Data: 2009-07-20 Autor: van czyz
Myślę, że może Pan coś znależć na ten temat w opracowaniu o historii bielskich wodociągów. Książka został wydana chyba dzięki przedsiębiorstwu Aqua i nie ma jej tutaj, jak się zdaje, jeszcze w dziale książek o BB.
Tak się zastanawiam ....
Data: 2009-08-11 Autor: nie zarejestrowany ~Radek
"Pod wysokim trotuarem płynie skanalizowana Młynówka i przepływając nad tunelem kolejowym łączy się ze skanalizowanym potokiem Niper pod dawną Komunalną Kasą Oszczędności" Wydaje mi się że Niper i Młynówka zostały jednak poprowadzone poniżej poziomu torów w tunelu. Była to jedna z przeszkód w latach 80 przez którą nie zbudowano 2 toru w tunelu . Planowano wtedy obniżenie poziomu torów o jakieś 50 cm po to by zmieścić się z skrajni wraz siecią trakcyjną . Niestety wiązało się to z przebudową całego kolektora dnipru/młynówki na odcinku od placu Chrobrego do ujścia w Białej
Tunel
Data: 2009-08-12 Autor: Jack
Nie neguję zastanowień Radka, ale z tego co widziałem po wejściu do tunelu, to prowadzi on przez całą prawie długość dwa tory kolejowe, pełnowymiarowe. Tuż przed wylotem na Żywiec, już za zakrętem, drugi tor kończy już bieg. Tylko nie pamiętam, czy zwrotnicą aby połączyć się z biegnącym równolegle, czy też odbojnicą? W czasch kiedy go budowano, decydenci myśleli bardzo perspektywicznie i starali się przewidzieć przyszłość, aby nie burzyć centrum miasta. A może standarty bezpieczeństwa przewidywały poprowadzenie drugiego toru od najbliższej stacji? Faktem jest, że drugi tor istnieje.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.052 s