Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Panorama Bielska-Białej

Panorama Bielska-Białej

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2009-09-22 09:11:18
Rok zrobienia zdjęcia: 1975
Kategoria: Góry w mieście, Panorama miasta, Wolny czas,
Panorama Bielska-Białej, a w zasadzie Białej i okolic , z pod schroniska na Dębowcu na przełomie zimy i wiosny 1975r.
Po lewej Elektrociepłownia Miejska a na prawo od niej pierwsze bloki osiedla "Złote Łany", które wybudowano na tzw. "sztainbrohach" (kto mieszkał na Leszczynach w latach 50-tych XXw. ten  wie o co chodzi0. Po prawej wznosi się Wzgórze 808 (Gaiki, d. Hanslik) w paśmie Beskidu Małego.
de Bielitz
1975 Panorama von Bielska-Biała und Umgebung vom Schutzhaus auf dem Baumgärtl gesehen, zur Wende Winter/Sommer.
Links das Elektrokraftwerk an der Saybuscher Straße und rechts davon Blocks der Siedlung "Goldflur2", die auf den sog. Steinbrüchen entstand. Rechts erhebt sich der Bergrücken Haslik (Gaiki) 808 m ü.M. in den Kleinen Beskiden.
Und auf dem Bild darunter: so sieht es am 10.Mai 2009 aus.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2009-09-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009
A tak prezentuje się panorama  w dniu 10 maja 2009 r.
bladzmiana

Komentarze

sztainbrohy
Data: 2009-09-22 Autor: nie zarejestrowany ~piotr1949
sztainbroch z niem steinbruch-komieniołom.O ile ja pamiętam to na sztajnbrochach zbudowano "Stalownik", a może były jakieś inne sztajnbrochy na Lesczynach?
sztainbrochy
Data: 2009-09-22 Autor: Jack
Te, o których ja myślę były na wschód od szkoły podstawowej Nr 12 idąc starą drogą do Straconki, a potem trzeba było skręcić na północ, równolegle do ul. Żywieckiej ale w znacznym oddaleniu od niej na wschód.
re
Data: 2009-09-22 Autor: nie zarejestrowany ~piotr1949
Tam mnie nie zaniosło!
sztainbrochy
Data: 2009-12-02 Autor: nie zarejestrowany ~gk
Jack ma rację,Sztainbrochy dla nas/dzieci z lat pięćdziesiątych/kończyły się tuż za obecną ul. Górską.
Sztajnbrochy
Data: 2010-03-05 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Słynne ongiś Sztajnbrochy, czyli kamieniołomy wapienne, znajdowały się pomiędzy malutkim cmentarzem katolickim przy ul. Krasińskiego i ul. Łagodną, mniej więcej na linii ul. Jutrzenki. Były to kopczyki ziemne po wykopach wapienia budowlanego, rosło na nich mnóstwo dziewięćsiłów - których miąższem się zajadaliśmy (nikt wtedy nie słyszał o ich ochronie gatunkowej!), pomiędzy kopczykami była taka podłużna nisza, w której okresowo urządzano strzelnicę wojskową, najpierw Niemcy, po wojnie WP, ale strzelaliśmy i my na zajęciach z Przysposobienia Wojskowego. Najlepszy w Bielsku i Białej teren do puszczania latawców!
Każdy ma swoje "naj"
Data: 2010-03-06 Autor: Andrzej001
...Krasickiego, oczywiście (nie Krasińskiego). Co do latawców, to moja pamięć podpowiada raczej Błonia i Trzy Lipki, chociaż przyjmuję, że `KK` (któremu gratuluję wielkiej wiedzy) ukochał akurat inne miejsce. Kopernik strzelał na zaj,eciach z PO (już nie PW) na małej łączce, dzisiaj zarośniętej i zatartej, obok miejsca, w którym Starobielska przechodzi tunelem pod linią kolejową. Nasyp kolejowy robił za kulochwyt. Bezpieczne to nie było, ale widać tolerancja była większa, by tak powiedzieć...
"na sztajnach"
Data: 2017-01-26 Autor: emka
w jednym z materiałów źródłowych spotkałem się z określeniem "na sztajnach", było to miejsce które porastały głogi i tarnina. Nazywane też było "dzikimi polami", dzieci z okolicy bawiły się tam w kowbojów i Indian. Mam tez pytanie, gdzie mniej więcej znajdował się najwyższy pagórek "na sztajnach" który został zrównany z ziemią pod przyszłe osiedle "Złote Łany"?
"na sztajnach"
Data: 2017-01-27 Autor: jkkubula
Ja pamiętam nazwę ,, sztańbrochy ,, pochodzenia tej nazwy nie znam, słyszałem że było tam niezbyt legalne wysypisko a w zimie miejsce na sanki okolicznych dzieciaków
Sztajnbrochy
Data: 2017-01-28 Autor: Jurko
Sztajnbrochy to był teren od ul. Górskiej aż po Lipnicką. Obecnie stoi tam osiedle Złote Łany. Były tam wyrobiska po kamieniołomach, wysypisko śmieci i tereny do zabaw i puszczania latawców. O ile dobrze pamiętam to tylko od ul Lipnickiej było gospodarstwo a dalej wspomniane ugory aż do szkoły na Leszczynach. Tam można było dojechać autobusem linii "A" (pl. Zwycięstwa - Leszczyny) i tuż za szkołą wylegiwać się w wyrobisku korzystając ze słońca. Jedno z wyrobisk nazywano trumną (zapewne ze względu na kształt). Co wprawniejsi jeździli po wyrobiskach na rowerach, a było tam miejscami bardzo stromo.
sztajnbrochy
Data: 2017-01-29 Autor: emka
Dziękuję za odpowiedź, a czy ten kamieniołom i wyrobiska mialy cos wspolnego z kamieniołomem na Straconce? Kiedy powstały te wyrobiska? I gdzie były te łany pszenicy od której wziela się nazwa Złote łany?

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
góry w mieście, panorama miasta, wolny czas stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.037 s