Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > 700 lecie Bielska-Białej

700 lecie Bielska-Białej

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2009-10-21 09:00:11
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Panorama miasta, Fabryki i Firmy, Architektura,
"Kalendarz Beskidzki-1964" tą fotografią panoramy Bielska-Białej uczcił 700-lecie miasta.
Na dole po lewej stronie, narożna kamienica z wieżyczką z 1905 r. stoi na Placu Żwirki i Wigury, na rogu ul. Partyzantów i ul.Sukienniczej. Dalej ku górze ciąg domów i budynków fabrycznych przy ul. Przekop oraz ul. 1-Maja. Po prawej hala fabryczna (zburzona) przed "BEFAMĄ" przy ul. Powstańców Śląskich. W perspektywie Elektrociepłownia z pojedynczym kominem i chłodnią kominową na tle opadających wzgórz Beskidu Małego ku Bramie Wilkowickiej przez którą prowadziła prastara droga na Żywiec, Zwardoń, Brno, Wiedeń.
de Bielitz-Biala
1960    "Kalendarz Beskidzki-1964"  Stadtansicht zur 700-Jahrfeier von Bielitz-Biala.
Das Haus mit dem Türmchen von 1905 steht auf dem Gustav-Josephy-Platz an der Ecke Bleichstraße//Fabrikstraße.Weiter oben eine Häuser- und Fabrikenreihe an der Schloßgasse und dem Pastornak. Rechts die Fabrikhalle (abgetragen) vor der "BEFAMA" an der Bleichstraße. Im Hintergrund das Elektrizitätswerk mit dem Schornstein. Hinten die Hänge der Kleinen Beskiden beim Tor von Wilkowice, wo einst die Straße Saybusch - Zwardon - Brünn nach Wien verlief.
AK

To samo miejsce w innym czasie.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2009-10-27
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1950-1959
Panorama Bielska-Białej bardziej na wschód w stosunku do poprzedniej. Niby nic takiego ale jest to PIERWSZE zdjęcie opublikowane w PIERWSZYM roczniku "Kalendarza Beskidzkiego" , który ukazał się w  1960 roku.
"Kalendarz Beskidzki", wydawany przez Towarzystwo Miłośników Bielska-Białej, redagowało Kolegium,  które stanowili : m.in. Władysław Czaja, Adam Hajduk, Antoni Hałatek, Zbigniew Legler, Stanisław Oczko, Bernadetta Turno. Zdjęcia wykonywali: m.in. Zdzisław Czajkowski, Zygmunt Gajdzik, Ludwik Jura, Tadeusz Patan, Mieczysław Peter, Henryk Urbańczyk. Opracowywał graficznie: Adam Jasiński, i inni.
Poszczególne tomiki są kopalnią wiedzy o Bielsku-Białej i regionie. Zasługuje na wamiankę na  Beskidii, o co Administrato nie będzie miał ,mam nadzieję, pretensji.    Na jakość zdjęć i druku Redakcja nie miała wpływu.

Ze zbioru StaKa.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2011-01-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1970-1979
"Panorama Bielska-Białej z elektrociepłownią w tle, lata 70-te XX wieku."

Z opublikowanych materiałow Muzeum Bielska-Białej.
bladzmiana

Komentarze

skąd
Data: 2009-10-21 Autor: nie zarejestrowany ~majki
foto zrobione z wieży kościoła św. Mikołaja
700 lat Bielska
Data: 2021-02-15 Autor: jan-lipnik
i tak historycy z Katowitz świętowali 700 lat wsi pod Nysą, tyle że też Bielitz. Wychodziło im nawet że bielsko jest starsze od Księstwa Cieszyńskiego!! Do dziś już nikt nie wierzy w historie towarzystwa kanapowego z Bielska-Białej.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Panorama miasta, fabryki i Firmy, architektura stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.048 s