Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Beskiden Verein

Beskiden Verein

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: drive, Dodano: 2009-10-28 23:40:36
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Schroniska Górskie, Góry w mieście,
Warto na łamach Beskidii wspomnieć o niemieckim Towarzystwie Beskidzkim Beskiden Verein. Organizacja ta powstałą w 1893 roku jako pierwsza tego typu na terenie polskich Beskidów. Organizacja Beskiden Verein prowadziło szeroko zakrojoną działalność na rzecz propagowania turystyki masowej i była pionierem turystyki beskidzkiej w wielu dziedzinach. Dzięki inicjatywie tej organizacji powstało wiele schronisk jak np. na Wielkiej Czantorii, na Szyndzielni, Magurce, Babiej Górze i inne. Towarzystwo działało oficjalnie do 1945. Na zdjęciu fotografia współczesna starej odznaki.
de Bielitz

1930-1939    Das Abzeichen vom deutschen Beskidenverein.

Es ist angebracht, in "BESKIDIA.PL" den deutschen Beskidenverein zu erwähnen. Die Organisation entstand 1893 als erste dieser Art auf dem Gebiet der polnischen Beskiden ( in Österr. Schlesien AK). Der Verein betätigte sich auf breiter Basis auf dem Gebiet der Massentouristikförderung in den Beskiden und war Pionier in vielen seiner Teilgebiete. Dank ihrer Tätigkeit entstanden viele Schutzhäuser wie z.B. auf der Großen Tschantorie, auf der Kamitzer Platte, auf dem Klimczok, auf der Babia Gora und anderen Bergen. Der Verein arbeitete offiziell bis 1945. Das Foto zeigt ihr  Abzeichen.          Das beschreibt so BESKIDIA.
AK

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2009-11-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009
Odznaka:  BESKIDEN VEREIN * SEKTION MAHR. OSTRAU *  - Sekcja Ostrava.

Zdjęcie pochodzi z aukcji ALLEGRO.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2009-11-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2008
Współczesny widok kamienicy przy ul. Wzgórze 14 , dawnej Czytelni Niemieckiej założonej w 1848 r., siedziby stowarzyszenia turystycznego "Beskiden - Verein Sekcion Bielitz-Biala" , Beskiden-Verein Bielitz" oraz "Beskiden-Verein Bielsko",  do 1945 r.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2009-11-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2008

Brama wejściowa.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2009-11-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2008
(...)  A co zostało z Polskiej Czytelni przy ul. Blichowej - Partyzantów 40 prócz tablicy ?(...)

Zdjęcia Jack.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2009-11-16
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009
Dawna siedziba BV za dnia, latem 2009 r.
bladzmiana

Komentarze

Beskiden Verein - dr Edward Stonawski
Data: 2009-10-30 Autor: nie zarejestrowany ~Jack
Długo czekałem na zdjęcie tej odznaki. Istnieje 1) z napisemBESKIDEN - Verein i gwiazdką na dole, jako ogólna Związku Beskidzkiego. 2) Ta ze zdjęcia, to odznaka najsilniejszej sekcji (oddziału) Beskidenvereinod początku swojego istnienia, tj. od 11 maja 1893 roku: "Sektion Bielitz-Biala des Beskienvereines" do roku 1918, czyli odzyskania niepodległości przez Polskę i odcięcia nową granicą od dawnej swej centrali w czeskim Cieszynie. Po tym fakcie politycznym związek przybrał nową statutową nazwę: "Beskidenverein in Bielitz" co znalazło odzwierciedlenie w zmianie treści napisu na odznace 3) gdzie napis "Bielitz" jest na dole. 4) I wreszcie istniała wersja z napisem polskojęzycznym na dole: "Bielsko", ale oddzielonym od nazwy organizacji trzema gwiazdkami z lewej i prawej strony. Zdjęciami niestety nie dysponuję, tylko graficznym odwzorowaniem. W 1945 r. działacze bialskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zajęli lokal Beskidenverein mieszczący się w budynku d. czytelni niemieckiej przy ul. Wzgórze 14 gdzie była ewidencja iksiążki schroniskowe, archiwum związku, biblioteka, kasa pancerna. Ówczesne władze miasta po pewnym czasie nakazały opuścić lokal i p. Wróbel-prezes Oddziału Bielsko-Bialskiego PTT część wyposażenia po Beskidenverein przeniósł w miejsce swojej pracy (Bank Gospodarstwa Krajowego) a dokumenty zostały rozparcelowane w mieszkaniach działaczy. Oddzielnym tematem jest postać ostatniego (od 1929r. do 1945r.) prezesa Beskidenverin, dr Edwarda STONAWSKIGO (ur. 07.10.1879r., zm. 1966r.)fanatyka gór, radnego miejskiego, budowniczego schroniska na H.Lipowskiej. Za godną postawę w latach okupacji niemieckiej w stosunku do Polaków, nie został deportowany do Niemiec i mieszkał w swoim domku w Bielsku. Gloryfikował działalność Beskiden - Verein i zajmował się działalnością charytatywną na rzecz ludności niemieckiej pozostałej w mieście. W 1966r. , jako ociemniały 87 letni starzec, wracając z kolejnej wycieczki w góry wpadł do potoku i na skutek odniesionych obrażeń zmarł. Jeszcze 15 10.1945r. w liście do Zarządu Głównego PTT prosił o pochowanie koło schroniska na H. Lipowskiej z twarzą zwróconą ku Pilsku i Babiej Górze. Nie wyrażono zgody. Czy ktoś z PT internautów wie, na którym cmentarzu w Bielsku-Białej jest pochowana opisana osoba dr Edwarda (Eduarda) STONAWSKIEGO ? Za dwa dni uroczystość Wszystkich Świętych.
BV
Data: 2012-03-15 Autor: nie zarejestrowany ~Stanisław Biłka
E. Stonawski pochowany jest w Skoczowie

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Beskiden Verein Bielsko, Bielsko-Biała, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.059 s