Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Szanując stare - tworzymy nowe

Szanując stare - tworzymy nowe

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2009-12-21 23:49:47
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Zdarzenia, Wysoki Trotuar, Zamek Sułkowskich,
Kolejne smutne zdjęcie z wyburzeń podzamcza w Bielsku-Białej. Na gruzach umieszczono napis: "Szanując stare - tworzymy nowe". Pozostawiamy to bez komentarza.

Źródło zdjęcia: Nasze miasto - Samorządowa Gazeta Klubu Radnych Unii Wolności
de Bielitz
1974  och ein trauriges Bild von den Zerstörungen unterhalb des Schlosses. Auf den Trümern brachte man das Schild an;
: "Wir achten das Alte - und schaffe Neues!. Das überlassen wir der Auslegung.....
Quelle für dieses Foto ist  Nasze miasto - Samorządowa Gazeta Klubu Radnych Unii Wolności
AK
bladzmiana

Komentarze

Wyburzenia
Data: 2009-12-22 Autor: nie zarejestrowany ~Bilitis
Dlaczego, bez komentarza ? Ja widzę tutaj kolejny przejaw jakiejś zbiorowej sentymentalnej histerii. Czy ktoś z was pamięta jak w tym miejscu było wąsko ? Pewnie większośc z internautów nie. Niby którędy miały poruszać się samochody? Czy zdajecie sobie sprawę w jakim tempie rosła wtedy ilośc pojazdów i mieszkańców miasta. Jeżeli ktoś mówi o budowie obwodnicy w tym czasie, to zupełnie nie zna ówczesnych realiów społecznych i sytemu rozdziału środków na takie cele. Kolejna sprawa, to czego my właściwie mamy żałować? Wyburzony pasaż to nie był jakiś zabytek klasy zerowej, tylko zwykła historyzująca XIX-w. budowla. Podobnie pobliskie domy z przełomu XVIII i XIX w były typowymi domami mieszczańskimi, w dodatku w opłakanym stanie. Oczywistym także jest, że budowa pasażu w znacznym stopniu naruszyła pierwotny układ urbanistyczny wzgórza zamkowego, które w chwili obecnej bardziej pasuje do chrakteru obiektu zamku. Podsumowująć płaczliwo-melancholijne tony w tym temacie wydają się tutaj śmieszne. Płakać to można nad dawnym kinoteatrem "WANDA", czy obecym niszczeniem pięknych budowli funkcjonalistycznych z okresu miedzywojennego.
wyburzenia c.d.
Data: 2009-12-22 Autor: beskidia
Brak komentarza z naszej strony do zachęta do innych Internautów to wypowiedzi na ten konkretny temat a nie "sentymentalna histeria". Każdy ma prawo mieć swoje zdanie i może głośno powiedzieć co sądzi o wyburzeniu podzamcza. Nie zmienia to faktu, że wyburzenie Wysokiego Trotuaru i wielu kamienic jest w naszym mniemaniu zwykłą dewastacją i barbarzyństwem. Nie przekonują mnie argumenty, że było w tym miejscu wąsko, rosła lawinowo ilość pojazdów a wyburzone budynki to zwykłe domy mieszkalne z przełomu XVIII i XIX w. Myślę, że cała Polska stałą przed podobnym problemem - wszędzie wrastała liczba samochodów a jednak tak drastycznych kroków nigdzie indziej nie podejmowano. Zapewne można było pomyśleć o innym, mniej inwazyjnym sposobie ominięcia centrum miasta.
Panie Bilitis...
Data: 2009-12-22 Autor: nie zarejestrowany ~van_czyz
...mam zupełnie inne zdanie niż pańskie (i myślę, że nie tylko ja). Gdybym to ktoś inny napisał pomyślałbym wręcz, że to jakaś prowokacja. Po pierwsze, bazary zamkowe to nie była ,,tylko zwykła historyzująca XIX-w. budowla``, ale jedyne w swoim rodzaju piękne dzieło architektury. Niech mi Pan powie ile tego typu rozwiązań powtarzających wręcz na sposób monumentalny element arkady u stóp górującego nad okolicą zamku widział Pan w Polsce? Ile zamkowych ogrodów na szkarpie (co prawda za komuny nieźle zdewastowanych jak widać na zdjęciach), dodatkowo z widokiem na góry, zachowało się w naszym kraju? Czy nie wie Pan jak środowiska konserwatorskie protestowały przeciwko wyburzaniu tych ,,zwykłych historyzujących budynków w opłakanym stanie dalekich od klasy zerowej zabytku``? A co do niewydolności komunikacyjnej tego miejsca. Prawda, pomogło to, chociaż, i tu pytanie do internautów, zawsze się zastanawiałem, czy nie wystarczyło wtedy przebić podcieni w bazarach? Ale wracając, pomogło to, tak samo jak mogłoby pomóc przywrócenie regularnego ruchu na 11 Listopada, Placu Ratuszowym czy Starym Rynku. Wie Pan jakie są korki w Krakowie, wystarczyłoby tylko przebić czteropasmówkę w poprzek Starego Miasta i jak byłoby łatwiej dostać się na drugi koniec miasta. Niestety nie wspomniał Pan przy okazji o tym jak cierpi samo centrum miasta dzisiaj ze względu na ten ruch samochodowy, proszę zobaczyć jak wyglądają obecnie budynki przy tej niegdyś najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta. Proszę się spytać jak się ludziom tam mieszka. I o co chodzi Panu z tym funkcjonalizmem? Ta architektura nie była piękna bo nie miała taka być, miała być użyteczna. Nie rozumiem jak można nie zauwazać walorów dawnej architektury neostylowej i jednocześnie zachywcać się prekursorami dzisiejszych bloków? Ja bardzo żałuję, że zamiast oazy zieleni w centrum miasta-ogrodów Sułkowskich, mamy zwykłe, proste i nieciekawe osiedle. Z innych rzeczy, gdzie się niszczy funkcjonalizm w BB bo nie zauważyłem, a jednak jestem ciekaw (w sumie fabryka na Młyńskiej to też funkcjonalizm choć klasycyzujący), zaś Wandy oczywiście szkoda. I tylko jeden mały plus wyburzeń, na który chciałbym zwrócić - kamienica Sułkowskich, jakkolwiek cenna, zasłaniała widok na cały zamek od jego najefektowniejszej strony. Co do dzisiejszych ceglanych murów, wyglądają co prawda nieciekawie, ale rzeczywiście mogą się kojarzyć z architekturą obronną i to jest ich plus wobec zamku.
Antoś-Burzyciel ...
Data: 2010-03-02 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Zgadzam sie w pełni z "van_czyz", wyburzenie Wysokiego Trotuaru byłoby usprawiedliwione, gdyby nie dało się inaczej poszerzyć ul. Zamkowej. Faktycznie, wystarczyło zlikwidować sam tylko chodnik, a ruch pieszy poprowadzić pod poprzebijanymi arkadami "bazarów" oraz wyburzyć nieciekawe budynki gdzie był ZSL i przeciwległych, od eod Poczty Gł. po pl. Żwirki. Ówczesnych dostojników miejsko-partyjnych charakteryzował absolutny brak przywiązania do historycznej kultury materialnej Miasta, jako miasta "niemieckiego" a potem "sanacyjnego". Stąd tez zmiany niemal wszystkich tradycyjnych nazw!

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Szanując stare - tworzymy nowe, Bielsko-Biała, wyburzanie podzamcza, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.04 s