Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Hulanka - Szpital Wojskowy nr 2

Hulanka - Szpital Wojskowy nr 2

Rodzaj: Pocztówka, Autor: ixwokar, Dodano: 2010-01-19 20:08:24
Rok wydania pocztówki: 1918
Kategoria: Militaria,
Pocztówka z 1918 r przedstawiająca szpital wojskowy nr 2 w rejonie Hulanki - z mojej wiedzy obiekt znajdował się w miejscu , gdzie obecnie są ogródki działkowe WOLNOŚĆ,  między ul. Kossak - Szczuckiej a Hulanką.
Może ktoś posiada więcej informacji na ten temat ? Istnieje niewiele materiałów związanych z tym szpitalem.
Ciekawostką jest fakt, iż jest to pocztówka drukowana , podczas gdy większość pocztówek ze szpitalami z tego okresu to pocztówki fotograficzne.

de Bielitz
1918 Das Reservespital Nr.2 (Kriegslazarett) bei der Kreuzung Kaiserstraße Restaurant Klausner (die Polen nennen es Hulanka). Dort sind heute Schrebergärten. Dort war der Exerzierplatz in Alexanderfeld.
Nach dem 2. Weltkrieg übten darauf die Soldaten der Infanrteriekaserne  auf der Hindenisbahn. Die Kaserne ist jetzt ein Kinderkrankenhaus.
Interessant, daß es eine gedruckte Ansichtskarte ist, aus der Zeit, wo solche Kartem von Spitalen  meistens Fotografien waren.
AK


To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2012-04-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1915
Szpital wojskowy w Aleksandrowicach koło Hulanki.

Wnętrze  -  1915 r.

Z archiwum Wojtka

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2012-04-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): ok. 1918
Ten sam szpital widziany od strony dzisiejszej u. Konopnickiej.

Na prawym skraju widoczny jest budynek "Hulanki", czyli dawniejszy "Klausner".

Z zbiorów Wojtka

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2012-04-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1950-1959
Strzelnica na byłym placu ćwiczeń w latach 50-tych.  Widoczny na pierwszym planie budynek znajduje się przy obecnej ul. Mireckiego. Budynki w tle stoją przy obecnej ul. Wałachowej.

Zdjęcie wykonane przez  Wojtka
bladzmiana

Komentarze

szpital wojskowy na hulance
Data: 2012-04-05 Autor: nie zarejestrowany ~anonym
Mieszkałem kiedyś w tamtych rejonach. Do dzisiejszych czasów pozostało parę studni z czasów koszar i szpitala wojskowego na hulance. Z tego co wiem to w tamtym rejonie była jeszcze strzelnica wojskowa.
szpital wojskowy
Data: 2012-04-06 Autor: nie zarejestrowany ~korzeniowski
Przed II w.św. oraz jeszcze po niej teren ten nosił nazwę "placu ćwiczeń" dla pobliskiej jednostki wojskowej. Strzelnicy raczej nie było. Od strony ul. Kossak-Szczuckiej zachowały się jeszcze po wojnie fundamenty, podobno pralni szpitalnej. Tuż poniżej było źródło które zasilało kolejno nieistniejący górny i dolny staw browarny. Dalszy ciąg tego cieku wodnego "Sikornik", (za sklepem Aldi) istnieje jeszcze aż do ul. NMKP jako otwarty, dalej skanalizowany. W przeszłoóci zasilał t. zw. staw Griebnera poniżej Befamy II i uchodził do młynówki górnej, odciążanej kanałem wzdłuż ul. 1. Maja do Białki. Zachowany po dziś, w stanie zamulonym.
"Strzelnica"
Data: 2012-04-06 Autor: nie zarejestrowany ~kk
Po wojnie zachodnim skrajem "placu ćwiczeń" urządzono typowy tor przeszkód, podobny do tego pomiędzy Koszarami na Leszczynach i Białką; poprzecznie biegł średniej wysokości wał ziemny, stanowiący kulochwyt strzelnicy małokalibrowej, na której oddałem swe pierwsze strzały na zajęciach Przysposobienia Wojskowego I Liceum Ogólnokształcącego w roku gdzieś 1951. Podobna "strzelnica" była na "Steinbrochach" na Złotych Łanach i w lasku na Błoniach.
pytanie
Data: 2012-04-07 Autor: nie zarejestrowany ~siwy
mam pytanie gdzie owe Steinbrochachy sie miesciły ?
"Steinbrochy"
Data: 2012-04-09 Autor: nie zarejestrowany ~KK
"Steinbrochy" - wymawiaj Sztajnbrochy, od spolszczonego Steinbruch = kamieniołom, sąsiadowały bezpośrednio (po stronie południowo=wschodniej) z cmentarzykiem katolickim dostępnym z ulicy Krasickiego; dochodziły gdzieś do dzisiejszej ulicy Jutrzenki. Były to średniej wysokości kopce usypane z urobku pozostałego po dołach, z których wydobywano skały wapienne dla celów budowlanych. Pokryte dosyć gęsto chronionymi dziś dziewięćsiłami, najlepszy teren do puszczania latawców, pod konic okupacji teren ćwiczeń Wehrmachtu, m. innymi strzelania Panzerfaustem do makiety czołgu, w latach pięćdziesiątych LWP, m. innymi strzelnica małokalibrowa na 50 m.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
szpital, wojsko, hulanka stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.054 s