Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Sadzawka

Sadzawka

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2010-02-24
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Nad wodą, Wolny czas,
Oświadczenie!
Kilka dni temu na łamach Portalu Beskidia.pl pojawiło się wiele unikatowych fotografii z rejonu Bielska-Białej. Zdjęcia te zostały dodane przez jednego z użytkowników portalu w dobrej wierze - w celu skonsultowania niektórych miejsc czy obiektów. Niestety pomimo, iż zdjęcia są bardzo ciekawe i wyjątkowe pod wzgledem historycznym musieliśmy je usunąć, gdyż zostały ściągniete z Narodowego Archiwum. Publikując te zdjęcia należy uzyskać od tej isntytucji odpowiednią licencję. W chwili obecnej Portal Beskidia.pl prowadzi rozmowy w celu uzyskania licencji. Publikacja bez zgody oznacza złamanie prawa. Pozostawiamy tylko to jedno zdjęcie w celu przekazania oświadczenia.
de Bielitz

2010               Erklärung
Vor einigen Tagen zeigte BESKIDIA.PL viele einmalige Fotos aus der Region Bielsko-Biala.
Diese Fotos (ein großer Schatz)  hat der Liebhaber des Portals 'Wolf' im guten Glauben zugefügt, daß einige Orte oder Objekte wiedererkannt werden. Obwohl die Fotos interessant und  Ausnahmen sind, mußten wir sie aus historischen Gründen entfernen, wel sie aus dem Nationalarchiv stammen. Um sie zu publizieren, muß man von dieser Insttution eine entsprechende Lizenz haben .Das Portal Beskidia.pl führt gerade Gespräche um diese Lizenz. Eine Veröffentlichung ohne Erlaubnis ist ein Rechtsbruch. Wir zeigen nur dieses eine Bild, um die Anzeige zu bringen.
---------
     Es liegt ein Irrtum mit diesem Bild vor, denn nichts paßt zur Bleichstraße und zur Umgebung, Solche Plantschbecken gab es noch in den 50er und 60er Jahren an der Straße, die vom Bahnhof, vorbei hinter der Gewerbeschule und hinter dem Schießhauspark nach Alexanderfeld führte und dort in die Kaiserstraße mündete.  Und auch am Strößel   gegenüber dem Hauskomplex der Feuerwehr gab es eins.
Übersetzt: AK

.
bladzmiana

Komentarze

Planty przy Blichowej?
Data: 2010-02-21 Autor: Andrzej001
`Wolf` zamieścił dzisiaj kilka niezwykle ciekawych zdjęć (duży szacun!), ale z tym jednym jest problem. Czy nie doszło do jakiejś pomyłki? Nic tu nie pasuje do Blichowej/Partyzantów. W mieście, jeszcze w latch 50 i 60, były podobne sadzawki na rogu Piastowskiej i Słowackiego oraz na Grunwaldzkiej, vis-a-vis straży pożarnej. Obie były chyba mniejsze od tej na zdjęciu. Nie zgadza sie też otoczenie. A najbardziej brak gór w perspektywie. Czyli - czy to naprawdę foto z Bielska?
Planty na ul. Blichowej
Data: 2010-02-21 Autor: nie zarejestrowany ~ronimo
Ten basen z fontanną przypomina mi ten obok BCK przy parku Słowackiego.Nie kojarzę tylko tych budynków.Widać w Bielsku panowała taka moda na te baseny.
Planty
Data: 2010-02-22 Autor: wolf
Przyznam szczerze, że ja też mam problemy z lokalizacją i sadzawka bardzo przypomina mi tą istniejącą przy ul. Piastowskiej, niedaleko BCK i orlika. Niemniej zdjęcie w oryginale opisane było iż przedstawia właśnie planty na Blichowej. Postaram się wrzucić jeszcze jakieś zdjecia - może to pomoże zlokalizoować, ewentualnie zweryfikować.
re:planty
Data: 2010-02-22 Autor: nie zarejestrowany ~wolf
Ja też nie mogę zlokalizować tej miejscówki i powiem, że mi kojarzy się również z sadzawką przy ul. Piastowskiej (BCK/Orlik) ale w oryginale zdjęcie opisane było, iz przedstawia Planty na Blichowej. Czekam na info od Was dot. weryfikacji.
Jednak Słowackiego!
Data: 2010-02-22 Autor: Andrzej001
Chyba najważniejszy dla identyfikacji jest budynek w tle, po lewej stronie zdjęcia. Są to właściwie trzy budynki, dwa na skrzydłach połączone trzecim, łukowatym (łuk pokazują cienie). Otóż taki budynek stoi po drugiej stronie Piastowskiej, poniżej Słowackiego. Nad nim widać górną część kolejnego budynku przy Piastowskiej, dużej willi z wieżyczkami itp. Dzisiaj wygląda trochę inaczej, ale minęły lata. Duży budynek o architekturze industrialnej to w takiej sytuacji warsztaty Technikum Włókienniczego, stojące wzdłuż Piastowskiej. Dzisiaj budynek wygląda inaczej, zapewne był przebudowywany. Ważne, że stoi dokładnie na osi sadzawki. Czyli - fotografujący stał plecami do dzisiejszych boisk, po prawej ręce miał Dom Muzyki (poza kadrem). Oś zdjęcia jest w przybliżeniu równoległa do Piastowskiej w stronę dworca; to tłumaczy, dlaczego w tle nie ma gór. Szczegóły opieram na lotniczej mapie B-B publikowanej na zumi.pl. Nazwy obiektów podaję z lat 60, bo takie znam najlepiej. "Planty" oznaczają zwykle tereny parkowe powstałę po usuniętych (i splantowanych) fortyfikacjach, w B. nie było czegoś takiego.
Planty
Data: 2010-02-22 Autor: nie zarejestrowany ~Artur Berdarich
Ta fotografia przedstawia fontannę na rogu ulic Piastowskiej i Słowackiego. Po lewej widać istniejący budynek dawnego zajazdu ( taki półokraglak) , za nim willa Braci Deutch ( nie wiem czy piszę poprawnie), dawne WKU. Po prawej stronie hala Szkoły Przemysłowej, w obecnym stanie przebudowana. Za plecami autora zdjeć stoi Wierza Spadachronowa. Gatulacje dla Wolfa... piękna kolekcja, wzbudza zazdrość.
zdjęcia
Data: 2010-02-22 Autor: wolf
Witam Wszystkich. Poprawiłem opis, dziekuję za cenne wskazówki. Cieszę się, że znalazłem tu pasjonatów zafascynowanych równie co ja, albo i bardziej, miastem Bielsko-Biała.
zdjęcia "wolfa"
Data: 2010-02-23 Autor: nie zarejestrowany ~g...
Oby p.Wolf nadal miał chęci,siły i możliwości aby zamieszczać tu na >beskidia.pl< tak wspaniałe fotografie z przeszłości naszego miasta!!mam nadzieję,że prawne aspekty jego działań zostaną szybko i pozytywnie załatwione! I usunięte zdjęcia/+nowe/zagoszczą znów w tym miejscu.Nie mogę się doczekać...
wpadka
Data: 2010-02-23 Autor: nie zarejestrowany ~wolf
Przepraszam wszystkich Uzytkowników i portal beskidia.pl za zamieszanie. Zdjęcia wygrzebałem na portalu jednej z instytucji zajmujących się archiwizacją i niewiele sie zastanawiając nad prawami autorskimi, licencjami i całą otoczką prawną, przerzuciłem je na portal beskidia.pl. Za skutki i zamieszanie jeszcze raz wszystkich przepraszam. Moim wytłumaczeniem moze byc tylko to, że absolutnie nie zrobiłem tego w celach zarobkowych, nie uzyskałem z racji tego też rzadnych innych profitów, nie chciałem też zaszkodzić rzadnej osobie, organizacji i instytucji. Chciałem się po prostu podzielić czyms co wyszperałem z innymi osobami, które pasjonują się naszym miastem i jego historią. Pozdrawiam - wolf "gorąca głowa"
Propozycja
Data: 2010-02-24 Autor: Andrzej001
Takie sytuacje mogą się zdarzać. Może Beskidia uwzględni możliwość zamieszczania także linków do innych stron? Przydałby się też mechanizm typu forum pozwalający na wpisy ogólniejsze, niż tylko dotyczące konkretnych zdjęć. Co do tej sadzawki przy Strzelnicy (tak to chyba można nazwać) i całej serii zdjęć - ja z przyczyn zawodowych wiem, skąd pochodzą, ale niech `wolf` sam zadecyduje, czy publikować link. Ma pierwszeństwo, bo sam wyszperał.
zdjęcia
Data: 2010-02-25 Autor: nie zarejestrowany ~
Wiadomo prawo trzeba przestrzegać. Po co mieć potem nieprzyjemności. Miejmy nadzieję że dobrym ludziom z Beskidii uda się załatwić licencję. Pozdrawiam Portal
"Sadzawka`
Data: 2010-03-02 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Nieco okrojone zjęcie tej "sadzawki" znalazłem na str. 6 "Jednodniówki" wydanej przez "Stowarzyszenie Urzędników i Funkcjonariuszy Komunalnych w Bielsku z okazji 5 lat urzędowania w Bielsku Burmistrza Dra Wiktora Przybyły" i podpisane jest "Brodzianka dla dzieci w Parku Miejskim". Nazwa Park Miejski nie była raczej stosowana, lecz tradycyjnie był to Park Strzelniczy; Dom Muzyki wzgl. BCK to była po prostu "Strzelnica" (Schiesshaus z czasów austriackich), a Technikum Włókiennicze - oczywiście "Przemysłówka", czyli Państwowa Szkoła Przemysłowa, której gmach warsztatów szkolnych widoczny jest w głębi. Druga brodzianka znajdowała się na skwerku - ogródku jordanowskim w Białej, pomiędzy ul. Zieloną, Broniewskiego i PCK, obecnie Skwer Czumy-Siennickiej.
Duzy brodzik
Data: 2011-02-22 Autor: nie zarejestrowany ~tadeusz 53
Jest to miejsce u zbiegu ulic Piastowskiej i slowackiego.Mialem duza przyjemnosc w tym pol-okraglaku mieszkac w latach 1956 do 1977r.Z tego okresu moge dopowiedziec,ze po prawj stronie stal parterowy budynek mieszkalny.Z tylu te wys- tajace wiezyczki to willa gdzie w latach 60 mie- scil sie osrodek zdrowia.Na przelomie lat61/62 zostaly dwa bloki mieszkalne po lewej stronie zdjecia oraz byl przystanek tramwajowy lini 2. Po zatym zdjecie przedstawia warsztaty szkoly pprzemyslowej od ulicy Slowackiego.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.36 s