Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Kamienica

Kamienica

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2010-03-06 17:48:17
Rok zrobienia zdjęcia: 1900-1909
Kategoria: Kamienica, Architektura, Fabryki i Firmy,
Budynek mieszkalny  fabrykanta Ernsta Stosiusa w Kamienicy, wioski koło Bielska na początku XX w. Fabryka sukna należąca do Ernsta Stasiusa dawała pracę sporej części mieszkańców Kamienicy.
Po wojnie rodzina Stosius została wysiedlona do Niemiec.
Proszę o kolejne podpowiedzi na temat rodziny Stosius, historii i stanu obecnego przedstawionego tu budynku.
de Kamitz
Das ist das Wohnhaus der Familie Stosius. Dahinter war deren Tuchfabrik in Kamitz..
Das Foto ist vom Anfang des 20. Jahrhunderts. Im Buch "KAMITZ..."  von Alois Kremsa aus 1995 lesen wir u.a.:

Ernst Stosius von der Josefstraße, war ausgelernter Tuchmachergeselle. Er begann 1875 auf der Berggasse, dort wo später Gustav Josephy seine Gießerei etablierte, mit 6 Handwebstühlen die Tucherzeugung.  Bald wurden die Webstühle durch 6 mechanische ersetzt und durch eine Dampfmaschine von Twerdy Bielitz  betrieben. 1889 wurde in Kamitz die neue Fabrik und die Wohnvilla bezogen. 1906 kam der große Websaal und 1912 das Bürohaus und das Lager hinzu.  Eine Appretur wurde 1914  eingerichtet, 80 Webstühle erzeugten hochwertige Kammgarnstoffe. Sogar m Keller der Villa liefen Spulmaschinen. Der Export ging in alle Länder, außer nach Deutschland und Frankreich. 350 Arbeiter fanden in Kamitz Arbeit und Brot. Die Meister waren Deutsche. Ein Fabriklager war in Wien, und auch an der Sixtstraße in Bielitz eins, später die Fa. Wodak. 1915 – 1917 stand der Betrieb ganz still. Appretur und die Hälfte der Webstühle wurden nach Ungarn verkauft. Erst 1935 kam Hardy Stosius aus Cottbus, Frankfurt, Innsbruck zurück nach Bielitz und war techn. Direktor bei Molenda in Kamitz. Die Firma Stosius beschäftigte nach dem Krieg bis 170 Leute. 1945 flüchteten die Familien nach Österreich. Die Fabrik wurde enteignet. Hans Stosius wanderte nach Australien aus. Ilse Stosius verstarb in Frankfurt/M. nach 1995.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: siaba Dodano: 2012-11-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: siaba Dodano: 2012-11-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: siaba Dodano: 2012-11-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: siaba Dodano: 2012-11-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
 
bladzmiana

Komentarze

Budynek
Data: 2010-03-08 Autor: nie zarejestrowany ~Artur Berdarich
Może nie do końca jest to odpowiedz na pytanie, ale na Ul.Św. Anny jest bliźniaczy budynek. Teraz jest tam jakaś prywatna szkoła podstawowa. Czy to ten sam architekt projektował?
budynek dalej stoi
Data: 2010-03-23 Autor: nie zarejestrowany ~mok
Wygląda na to że to budynek przy ul karpackiej naprzeciw Polmosu. Właśnie jest zresztą remontowany.
budynek nadal stoi
Data: 2010-10-30 Autor: nie zarejestrowany ~grinta
ten budynek stoi przy ul. Karpackiek, wifdoczna weranda jest od strony byłej hurtowni kwiatów "Diana"
Dobudówka...
Data: 2012-11-02 Autor: nie zarejestrowany ~ck
Niestety budynek został ostatnio zeszpecony szklaną zupełnie nieodpowiadającą architekturze budynku dobudówką :(
Komentarz pod zdjęciem w języku niemieckim
Data: 2012-11-03 Autor: reb
Mam prościutkie pytanie: dlaczego męczy się Polskie Bielsko i Białą opisami w języku niemieckim?...Tylko tyle.
Rodzina Stosius
Data: 2012-11-03 Autor: reb
Niemiecka rodzina Stosius znalazła się tam, gdzie jej miejsce - poza Polską.
do reb
Data: 2012-11-04 Autor: nie zarejestrowany ~max
Puknij się "reb" czoło jak nie znasz Beskidii i historii. Możemy porozmawiać jak zmądrzejesz.
Rasismus
Data: 2012-11-04 Autor: nie zarejestrowany ~micha
"reb" potwierdza ze w Polsce Rasism nie jest slowem obcym....
do reb od admina
Data: 2012-11-04 Autor: beskidia
Ostatni Pański komentarz nie zostanie opublikowany ze względu na wyjątkowo obraźliwy charakter. Prosimy o przemyślane swoich wypowiedzi i merytoryczne uwagi.
Dobry żart
Data: 2012-11-04 Autor: reb
Widać, że tzw. "administracja" tego portalu jest wyjątkowo tendencyjna, jeżeli widzi obrażanie poprzez przedstawienie faktów historycznych. A co ja takiego napisałem, że "to woje niemieckie wtargnęły do Polskiego Bielska i Polskiej Białej?!" Przecież to czysta prawda. A może to nie były w/g administracji wojska niemieckie?! Może to byli Japończycy albo wojska Senegalu? A może to Wietnam w 1939 zaatakował bezbronną Polskę?! O co tu chodzi?! Jesteście tak bardzo za kulturą, a dlaczego zezwalacie na chamski komentarz niejakiego "maxa??! To ja radzę zastanowić się nad sobą.
Niemiecka czcionka dwa razy większa od Polskiej
Data: 2012-11-04 Autor: reb
Kolejne proste pytanie: dlaczego to czcionka niemiecka jest tu dwukrotnie większa od czcionki polskiej?! Niemieckie litery wielkimi "bykami", a Polskie... drobnym maczkiem... Tu też administracja widzi obrazę?... Może jeszcze większe litery przy niemieckim tekście?...
Komentaz
Data: 2012-11-04 Autor: nie zarejestrowany ~micha
dziekuje administratowi za interwencje....
micha
Data: 2012-11-04 Autor: reb
Niejakiemu "Micha" proponuję pospacerować sobie po obozach w Oświęcimiu, to może zrozumie, co to jest rasizm.
do reb
Data: 2012-11-04 Autor: beskidia
Portal Beskidia.pl jest skierowany do wszystkich osób, które są emocjonalnie i mentalnie związanych z miastem Bielsko-Biała i okolicami niezależnie od narodowości, religii i przekonań. Pański ton wypowiedzi oraz niektóre stwierdzenia mogą obrażać osoby, które odwiedzają strony portalu. Można mieć swoje zdanie, ale należy je przedstawiać zgodnie z ogólnie przyjętymi normami bez zbędnych inwektyw, ironii, itp. Dlatego właśnie wcześniejszy Pański komentarz nie został opublikowany. Pod niektórymi obrazami znajdują się tłumaczenia na język niemiecki, które wykonywał bielszczanin ś.p. Alois Kremsa. Proszę zapoznać się choć trochę z serwisem beskidia.pl, a szczególnie z komentarzami, z których można wywnioskować cel portalu. Wielkość czcionki powinna być podobna zarówno dla języka polskiego i niemieckiego, choć nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Być może w tym przypadku powstał problem natury technicznej. Proszę o stosowanie się do zasad podanych w regulaminie portalu.
Do administracji
Data: 2012-11-04 Autor: reb
Jest mnóstwo zdjęć z obozów zagłady w Oświęcimiu: chociażby obozowych baraków, latryn, "łaźni" - to również niemiecka architektura. Zamiast bez przerwy pokazywać wille niemieckie, może dobrze byłoby od czasu do czasu zamieścić tu i takie, obozowe fotografie...To delikatna moja sugestia.
co to jest?
Data: 2012-11-04 Autor: nie zarejestrowany ~anna maria
reb czy ty urwałeś się z kosmosu? z twoich wypocin wynika, że ty nic nie rozumiesz i nie znasz historii. nie mówiąc już o braku kultury. ale nie piszę nic więcej aby nie dać ci satysfakcji.
do Anny Marii
Data: 2012-11-04 Autor: reb
Jestem rodowitym Bielszczaninem, a raczej Bialaninem - i zapewniam cię kobieto, że nie jestem przez ten fakt z kosmosu. Historię Bielska i Białej na pewno znam lepiej od ciebie, a jeżeli stwierdzenia faktów tak bardzo cię bolą, to przykro mi.
dziwne
Data: 2012-11-05 Autor: nie zarejestrowany ~ad
Jeżeli reb twierdzi, że to są niemieckie wille to faktycznie nie zna historii. Bardzo razi mnie krótkowzroczność, płytkie myślenie niektórych osób i wrzucanie wszystkiego do jednego wora. Moi rodzice przed wojną mieli wspaniałych niemieckojęzycznych sąsiadów i w życiu by nam nie przyszło do głowy, by ich winić za wojnę. Idąc tym tokiem myslenia powinno się wyburzyć wiele znamienitych obiektów (np. dworzec kolejowy, pocztę, hotele, teatr, przebudowany zamek, kamienice na 3-maja i wiele innych) i zapomnieć o kilkasetletniej historii. Więcej wyobraźni, kultury, szacunku do ludzi i historii życzę. Pozdrawiam, Antoni
Antoniemu
Data: 2012-11-05 Autor: reb
Trochę pan sobie zaprzeczył w pierwszym zdaniu, ale nieważne. Natomiast ja panu życzę mniejszego zachwycania się germanizmem, niemieckością, bo więcej w nich złego, niż dobrego. Zdecydowanie więcej. No i cóż, że stoją w Bielsku niemieckie kamienice - nawiasem brzydkie - hotele, przebudowany zamek, czy też dworce, budynki mieszkalne, kanalizacja i co tam jeszcze. Dla większości zdrowo myślących ludzi niemieckość, germanizm po wsze czasy będzie kojarzył się z dymami krematoriów, obozowymi barakami (też w większości myśl niemiecka), z agresją, z mordami, napadami do inne państwa, buńczucznością, czyli prymitywizmem człowieczym!!! Niech mi pan wierzy: lepiej byłoby dla ludzkości, gdyby ten naród nigdy nie powstał! Świat byłby lepszy i piękniejszy, a już na pewno nie byłoby dwóch wojen światowych, które pochłonęły dziesiątki milionów istnień ludzkich!! To pan jest wyjątkowo krótkowzroczny, aby oceniać historię na podstawie swoich wątpliwych niemieckich sąsiadów! Widzi pan dworzec w Bielsku, a nie widzi tysiąc razy cenniejszą, zmiecioną przez Niemców do niemal ostatniej cegły Warszawę, czy też inne Polskie miasta i w nich istniejące zabytki!! Bielsko i Biała również zostałyby zmieciona przez wojska niemieckie, ale zabrakło środków przed galopującą na wschód Armią Czerwoną. Wcześniej rzekomo odważne i dzielne woje niemieckie, fotografujący się przy każdej Bielskiej ulicy: jak szczury uciekły w popłochu! Zabrakło im czasu, aby podłożyć ładunki wybuchowe pod co niektóre ważniejsze obiekty. Gdyby go mieli - oglądałby pan po nich na starych fotografiach jedynie kupę gruzu, tak jak w Warszawie!
oczywiście "zachód"
Data: 2012-11-05 Autor: reb
Oczywiście, że na "zachód", a nie "wschód" pędziła Armia Czerwona. Przepraszam za przejęzyczenie.
dyskusja
Data: 2012-11-05 Autor: nie zarejestrowany ~anna maria
Proszę zauważyć, że BESKIDIA jest obiektywnym portalem historycznym [a nie skrajnie jednostronnym, zakłamanym i nacjonalistycznym forum], który pokazuje poprzez fotografie m.in. losy naszych ziem czyli historię polską, niemiecką, żydowską. PS. W dziale "filmy" można zobaczyć kadry z Brzezinki.
Data: 2012-11-05 Autor: nie zarejestrowany ~kosamaxi
~reb, z pewnością jesteś wielkim patriotą i miłośnikiem Bielska i Białej. Ale wojna już się skończyła. Dotknęła losy rodzin nas wszystkich. Każdy z nas coś stracił i tego nie zmienimy. I nie chcemy, żeby kiedykolwiek się to powtórzyło. Nawet w imię najszczytniejszych idei. A tym bardziej z powodu rozmiaru czcionki na Beskidii.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Kamienica koło Bielska, Ernst Stosius Kamitz, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.057 s