Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Niemiecki cmentarz wojskowy

Niemiecki cmentarz wojskowy

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: korzeniowski, Dodano: 2010-09-13 17:23:47
Rok zrobienia zdjęcia: 1981
Kategoria: Militaria,
Niemiecki cmentarz wojskowy pod Dębowcem. Ostatnie relikty. Stan 1981 r.
Zbiory Alfred Korzeniowski.  Bornheim

Identyfikacja pomnika (przygotowanie Piotr Kenig):

[ SIEGFRIED STEINFURTH ]
OBGFR. U[ND FUNKER?]
1. KPF. GESCHW. 55
GEB. 15.5.1917
GEF. 15.9.1939
BEI LIBUCHOWA


Zachowany tekst tablicy informuje, że poległy żołnierz był kapralem (Obergefreiter)) w 55. Pułku Bombowym („Greif”) i poległ 15.9.1939 roku koło Libuchowej. I [Gruppe] / KG 55 stacjonowała na lotnisku Rosenborn (Mirosławice) na pd.-zach. od Wrocławia, vide M. Emmerling: Luftwaffe …, s. 74.

W książce Mariusa Emmerlinga: Luftwaffe nad Polską 1939. Cz. II Kampfflieger. Gdynia 2005, na s. 254 znajduje się informacja, że pułk w tym dniu poniósł tylko jedną stratę: samolot bombowy Heinkel He 111P należący do 1 Eskadry (Staffel) I Grupy (Gruppe).

„Między godz. 14.00 a 18.12 Gruppe operowała eskadrami w sile 20 He 111P (…). Zadanie bojowe polegało na zaatakowaniu transportów kolejowych w rejonie Brody-Radziwiłów-Dubno, w szczególności Dubno – Kamienica (1. Staffel), Brody (Sztab i 2. Staffel) oraz Radziwiłów-Michałówka-Rudnia (3. Staffel). Bomby zrzucono na linię kolejową Dubno – Brody. Na dworcu w Brodach eksplodował pociąg z amunicją. 1. Staffel odnotowała zaginięcie He 111P, [o numerach] G1+FH (…) w rejonie Dubno – Chyrów. Przypuszczano, iż samolot rozbił się w Karpatach. (…) Załoga w składzie: pilot Olt. Walter Fritz, obserwator Ofw. Josef Müller, radiooperator Ogefr. Siegfried Steinfurth, mechanik pokładowy Uffz. Alfred Pientka zginęła”.

Jak wspomina Hans Grah z 1. Staffel, początkowo przypuszczano, że maszyna wylądowała gdzieś awaryjnie. „Dopiero miesiąc później dowiadujemy się, że w trakcie silnej burzy samolot spadł na południe od Przemyśla koło miejscowości Chyrów. Wszyscy zginęli. (…) To była jedyna strata całego pułku w czasie wojny w Polsce”.

Libuchowa po II wojnie światowej do 2008 r. Maksymówka (ukr. Лібухова, Максимівка) – wieś w rejonie starosamborskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Wieś liczy około 306 mieszkańców. (…). W 1921 r. liczyła około 410 mieszkańców. Przed II wojną światową należały do [polskiego] powiatu starosamborskiego.
(wikipedia.pl)
Libuchowa / Maksymówka leży ok. 15 km na wschód od Ustrzyków Dolnych.
bladzmiana

Komentarze

Dziękuję
Data: 2010-10-09 Autor: beskidia
dziękuję bardzo za pomoc w identyfikacji pomnika

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Cmentarz wojskowy pod Dębowcem, Bielsko-Biała, SIEGFRIED STEINFURTH, Bielitz, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.044 s