Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Podczas wojny

Podczas wojny

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2010-10-05 22:50:49
Rok zrobienia zdjęcia: 1940-1949
Kategoria: Zdarzenia, Militaria, Place i pomniki,
Przemówienie niemieckiego oficjela, zapewne przedstawiciela lokalnych władz na Pierwszym Rynku w Białej.
Czy ktoś wie kim jest ta osoba?

Zdjęcie pochodzi z archiwum ZSTiH.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2013-01-16
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
Viktor Lutze  -  tu razem z Adolfem Hitlerem, zrozumiał doskonale po zgładzeniu na rozkaz Hitlera swego poprzednika Ernesta Röhma  (noc długich noży), że należy się trzymać skromnie i uniżenie w cieniu Führera.
Przed wybuchem wojny specjalizował się w organizowaniu pogromów antyżydowskich. Zmarł 2.5.1943 r. po wypadku samochodowym spowodowanym przez syna.
bladzmiana

Komentarze

zły rok
Data: 2010-10-15 Autor: nie zarejestrowany ~senny
Cześć Wieśku, ten rok zrobienia to chyba sie komuś omsknął... "Rok zrobienia zdjęcia: 1940-1949" KF
dobra data
Data: 2010-10-16 Autor: beskidia
Krzysiu, system Beskidii w przypadku nieznajomości daty wykonania zdjęcia przewiduje wybór przedziałów co 10 lat stąd wynika 1940-1949 rok. Fotografia została wykonana zapewne między 1940-45. Pozdrawiam.
rynek w bialej
Data: 2012-11-19 Autor: nie zarejestrowany ~szczepan
Witam.....powiem tak ,,fasada budynku ,jest ludzaco podobna,do biblioteki i czytelni w bialej,,obecny Plac W.Polskiego,,jednak nie pasuje mi budynek na ktorym powiewa zlamany krzyz oraz wrony,po obu filarach,ten budynek ich nie ma,jest tam teraz sklep spozywczy ,dawne spolem,,,,,i ma trzy kondygnacje,a po drugie,facet jest w mundurze S.A,a w1939 r.dawno ich juz nie bylo,,,przekrztalcili sie ,,,po czesci S.D.,JEDNAK TO BYL INNY MUNDUR ,I NNE CZAPECZKI,,,,SZACUJE TO ZDJECIE NA LATA 1932
Viktor Lutze
Data: 2012-11-20 Autor: artmanc
Na zdjęciu jest Viktor Lutze - SA-Stabschef, następca Ernsta Röhma, który stał na czele Sturmabteilung w latach 1934 - 1943. SA funkcjonowała do końca III Rzeszy i oczywiście posiadała swoje mundury. Post "szczepana" jest dość mętnie napisany i nie bardzo rozumiem, czy napisał, że "SA przekształciło się po części w SD", czy miał coś innego na myśli... Na wszelki wypadek jednak napiszę, że w żadnym razie SA nie przekształciła się w SD. SD czyli Sicherheitsdienst des Reichsführers-SS powstała w 1931 r., a czym była w zasadzie wyjaśnia nazwa: Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS... Budynek widoczny na zdjęciu to faktycznie tzw. "Pałacyk Strzygowskiego" (na rogu Pl. Wojska Polskiego i ul. Ratuszowej), a zdjęcie jest wykonane pod takim kątem, że z tej perspektywy budynku starego ratusza w Białej nie widać. To co widać za plecami Viktora Lutze to oczywiście nie żaden budynek, tylko dekoracja. Zdjęcie zostało wykonane pomiędzy 09.1939 a 04.1943.
plac Wojska Polskiego
Data: 2012-11-20 Autor: maria waleria
Manifestacja odbyła się na pewno w tym miejscu. To, co SZCZEPAN uważa na nieistniejący budynek jest niewątpliwie ogromną dekoracją umieszczoną tuż za mówcą. "Umiejętnie" wykonane zdjęcie tworzy taki monumentalny widok.
artmanc
Data: 2012-11-21 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsifoto
Wielkie dzieki za kolejne rzetelne i poparte gleboka wiedza i faktami komentarze "artmanc`c" - to nie tylko podnosi poziom dyskusji na portalu Beskidii ale rowniez stanowi motywacje do poglebiania wiedzy o miescie w ktorego historii tacy jak ja ciagle jeszcze bladza:)
stary ratusz
Data: 2012-11-23 Autor: nie zarejestrowany ~szczepan
Dziekuje,za fajna lekcje historii,,tu do post"ARTMANC",,,,MOWISZ STARY RATUSZ?,ze go nie widac,,starym ratuszem jest budynek na ktorym widnieje swastyka ,,,,,..palacyk Strzygowskiego ,,,,,powstal w 1880 r.
stary ratusz
Data: 2012-11-23 Autor: nie zarejestrowany ~szczepan
Witam,,,rowniez dziekuje za lekcje historii,,,do post "artmanc",,tzw.palacyk,Strzygowskiego powstal w 1880r. a stary ratusz ,?? sadzisz ,ze go nie widac?,,,,stary ratusz ,to budynek na ktorym widnieje swastyka!ktory powstal w 1897,,nastepnie zostal sadem powiatowym,,,od poczatku budowli,budenek ten mial 2 pietra,wracajac do fotografii,Viktor Lutze,,tu dziekuje za taka informacje,to nie jest na tle tego budynku o ktorym mowicie,tu do ,post:maria waleria"....prosze ,zajrzec na wikipedia,,,pl.W.POlskiegio bielsko biala,,,,juz zdjecie,,jako rycina mowi ,ze to nie ten budynek`i to nie jest dekoracja,tylko inne miejsce,,!!!!
do nie zarejestrowany ~szczepan
Data: 2012-11-23 Autor: artmanc
Podtrzymuję to co napisałem - Twoje kategoryczne stwierdzenia i wykrzykniki nie zmienią faktu, że jest tak jak to napisałem (co zresztą widać...) - dla jasności: flaga ze swastyką wisi na konstrukcji, która stoi za mównicą i ma charakter dekoracyjny. Mównica z "tłem" była ustawiona na obecnym Pl. Wojska Polskiego, a nie przy budynku starego ratusza. Stąd taka, a nie inna perspektywa i nie widać rzeczonego starego ratusza na fotografii. Zamiast oglądać zdjęcia na Wikipedii polecam (oczywiście w sensie "zachęcam", a nie "wydaję polecenie") udać się na miejsce i sprawdzić "w naturze".
do artmanc
Data: 2012-11-24 Autor: maria waleria
Dzięki :-)))
To samo miejsce w innym czasie... do: korzeniowski
Data: 2013-01-17 Autor: maria waleria
Jak zwykle rzetelność, konkret i sprawdzona dokładność. Uczyć nam się od Pana tworzenia idei "Beskidii". Pozdrawiam z szacunkiem - Maria
filmik
Data: 2013-02-24 Autor: nie zarejestrowany ~
filmik na youtubie. http://www.youtube.com/watch?v=j25bJMlvmLc

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Podczas wojny Bielsko-Biała, Pierwszy Rynek Biała, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.06 s