Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Drewniane schronisko górskie Widok na Tatry

Drewniane schronisko górskie Widok na Tatry

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2010-11-27 18:10:54
Rok zrobienia zdjęcia: 1920-1929
Kategoria: Magurka, Schroniska Górskie,
Drewniane schronisko górskie "Widok na Tatry" nieopodal od innego schroniska na Magurce Wilkowickiej - prawdopodobnie widok z lat 20. XX w. Schronisko było polskie i należało do Karola Sikory. Schronisko spłonęło prawdopodobnie w latach 70.

Zdjęcie z kolekcji Wojtka.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2010-12-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010
Tylko tyle pozostało po schronisku "Widok na Tatry"

Źródło: www.beskidmaly.pl
bladzmiana

Komentarze

Drewniane schronisko gorskie
Data: 2010-12-01 Autor: Jack
To drewniane schronisko górskie na widokówce, to nic innego jak budynek prywatnego, polskiego schroniska Karola Sikory, wybudowane jeszcze przed I wojną światową. Znajdowało się o około 20 minut drogi od niemieckiego schroniska Beskidenverein na Magurce, idąc w stronę Czupla. Obiekt nazywał się "Schtzhaus zur Tatra Aussicht", a w latach międzywojennych (I a II w.św.)"Schronisko - Widok na Tatry". Był to parterowy budynek z dużą werandą, z której podziwiać można było piękną panoramę Babiej Góry, Pilska oraz Tatr. Posiadało dużą jadalnię i restaurację z dobrym i tanim jedzeniem.Można było też przenocować w pokojach (14 osób) i na strychu (30 osób). Atrakcją była szafa grająca. Było tłumnie odwiedzane przez polskich turystów w lecie i zimą gdzie na pobliskich terenach uprawiano narciarstwo. Schronisko pełniło również rolę stacji turystycznej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Schronisko przetrwało wojnę. Niestety, w drugiej połowie lat 60-tych XX w. całkowicie spłonęło (w 1966 lub 1967r.). Tekst na podstawie Tomasza Biesika - "Schroniska górskie dawniej i dziś" wyd. Logos - 1999r. Pozdrawiam z dokładnie zaśnieżonego Beskidu Wyspowego.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Drewniane schronisko górskie Magurka, na Magurce Wilkowickiej, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.037 s