Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ołtarz główny

Ołtarz główny

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2010-12-20 14:40:17
Rok zrobienia zdjęcia: 1920
Kategoria: Kościoły, Architektura, Wzgórze,
Ołtarz główny w kościele p.w. św. Mikołaja w 1920 roku. Pochodził z II poł. XVIII w. w stylu barokowym, z obrazem patrona pod stylizowaną koroną. Po bokach figury Ojców Kościoła. Z prawej widoczna charakterystyczna ławka kolatorska z baldachimem, w której zasiadali książęta Sułkowscy. Wyposażenie usunięto w 1965 r. podczas adaptacji świątyni do nowej liturgii wg ustaleń posoborowych. Wg oświadczenia jednego z kapłanów odprawiających Msze Święte, stateczność budowli ołtarzowej była zachwiana i rodziła obawę uszkodzenia ciała stojącego pod nim. A może to był tylko pretekst? Odnowa posoborowa wystroju kościoła była bardzo odważna i zatraciła jego dotychczasowy klimat i nastrój.
Zdjęcie z opublikowanych zasobów archiwum p. Jerzego Polaka, na podstawie tekstu p.M. Tomiczka. 
bladzmiana

Komentarze

do Jack
Data: 2010-12-20 Autor: nie zarejestrowany ~anna maria
Czy kościół św. Mikołaja leży na Wzgórzu? Tym pojęciem chyba uznajemy nieco inne miejsce.
Wzgórze
Data: 2010-12-20 Autor: nie zarejestrowany ~Jack
Bielsko jako miasto (zamek, Rynek i okolice) było lokowane na Wzgórzu i otoczone murami. Aktualnie widać, że w obrębie częściowo zachowanych starych murów leży m.in. kościół św. Mikołaja o czym świadczą sprawozdania z wykopalisk przeprowadzonych w latach 90-tych XX wieku i zachowany mur biegnący od ul. Schodowej w kierunku zachodnim. Pojęcie "Wzgórze" w Bielsku-Białej nie ogranicza się tylko do ul. Wzgórze, prowadzącej z Placu Bolesława Chrobrego do Rynku. Pozostałe części miasta to były Przedmieścia (Dolne, Górne, Żywieckie), a że teraz są w centrum, to już inna sprawa. Do tej pory są zachowane na niektórych domach w centrum miasta stare tabliczki z nazwą przedmieść i numerem innym niż domu (możliwe, że katastralnym). Pozdrawiam z Beskidu Wyspowego.
Wzgórze, cd
Data: 2010-12-21 Autor: Andrzej001
Jack, ul. Wzgórze biegnie nie tyle od pl. Chrobrego, co od pl. Smolki (kiedyś Giełdowego). A jeszcze dokładniej - nie OD ale DO, bo numery idą od Rynku. Pomiędzy ulicą Wzgórze a pl. Chrobrego istniała do lat 20. XX w. pierzeja budynków, ulica była więc na tym kawałku zabudowana po dwóch stronach i plac w ogóle przy niej nie leżał. Można mi wierzyć, bo przy "dolnym" odcinku Wzgórza, bliżej pl. Smolki spędziłem dzieciństwo...
?
Data: 2010-12-21 Autor: nie zarejestrowany ~Kozian
Ten barokowy ołtarz znajduje się w kościele?
Wzgórze
Data: 2010-12-22 Autor: Jack
Do Andrzej001, jako stary bielszczanin znam fakty podane przez Ciebie i mam w oczach dawną zabudowę ul. Wzgórze ale nie sposób pisać o wszystkim gdy zajmujemy się ołtarzem w kościołem św. Mikołaja. Pozdrawiam z Beskidu Wyspowego.
tylko pretekst
Data: 2011-03-08 Autor: nie zarejestrowany ~gs
Oczywiście że rzekomy zły stan ołtarza był tylko pretekstem. Wiele kościołów na śląsku ogołocono z zabytkowego wyposażenia, mimo iż sobór wcale nie kazał rąbać ołtarzy.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
kościoły, architektura, wzgórze stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.042 s