Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Mapa ogodu zamkowego.

Mapa ogodu zamkowego.

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2010-12-23 12:26:05
Rok zrobienia zdjęcia: 1836
Kategoria: Zamek Sułkowskich, Architektura,
Zamek i ogród zamkowy na mapie katastralnej z 1836 r.
Prawdopodobny  opis wyglądu ogrodu zamkowego w XVIII wieku, urządzonego w stylu barokowym. Otaczał go mur (widoczny na  litografii zamku z 1870 r. zamieszczonej na portalu w dniu 21.12.2010 r.) a droga z zamku wiodła do niego przez drewniany mostek przerzucony nad młynówką. Położony między zamkiem a zakolem rzeki Białej. Na planie wydłużonego prostokąta znajdowała się jedna centralna oś kompozycyjna w postaci szerokiej "ulicy", na którą nanizano symetrycznie kwatery kwiatowe, trawniki, basen i kopiec. Basen średnicy ok. 15 metrów stanowił istotny element kompozycyjny, być może z fontanną. Ze szczytu kopca można było spoglądać na ogród i w głąb labiryntowych ścieżek. W południowej części ogrodu znajdował się murowany budynek - pawilon ("Gardenhaus 147" wg inwentarza z 1786 r.). Oś kompozycyjna była osią widokową. Tłem dla ogrodu oglądanego z zamku był widok Beskidów, w stronę przeciwną oś trawiała nie w zamek, ale w furtę w murze i umieszczoną ponad nią małą platformę, nakrytą daszkiem (patrz zdjęcie z trzeciej ćwierci XIX w. poniżej). W XVIII wieku stać tu musiał belwederek lub drewniana altana ( patrz wcześniej publikowane zdjęcia na portalu).
Niezależnie od opisanego wielkiego ogrodu, istniał na międzymurzu mały przypałacowy ogródek, który powstał jeszcze w XVI wieku.
 
Tekst i zdjęcia wg Marii Bicz-Suknarowej i Waldemara Komorowskiego opublikowanych jako Materiały IV Seminarium Sztuki Górnośląskiej odbytego w 1987 r. w Katowicach. 

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2010-12-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1836

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2010-12-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1895
Zamek od strony wschodniej ok. 1895 r. z widocznym murem obronnym z XVI wieku i górną częścią furtki w murze oraz pawilonikiem nad zejściem w dół do furtki. Zdjęcie było już publikowane na portalu , tutaj dla zoobrazowania opisu.
bladzmiana

Komentarze

Ogród i rekonstrukcja.
Data: 2010-12-25 Autor: nie zarejestrowany ~van czyz
Uważam, że jakkolwiek nie wyobrażam sobie naszego miasta bez zamku, to ogród zamkowy był jednak ciut wartościowszym/oryginalniejszym dziełem sztuki niż sam przebudowany w XIX-wieku zamek. Wielka szkoda, że ogród ten został zlikwidowany. Dzisiaj są osoby, które zachwycają się zabudową tego miejsca, ale nie możemy zapominać, że w tamtych czasach budowa osiedla w tym miejscu pasowała miastu tak samo jak jak dzisiaj deweloperka terenom Cygańskiego Lasu. Myślę, że spokojnie możnaby spróbować wykonać rysunkową rekonstrukcję widoku tego założenia z terenu tarasu zamkowego, bądź górnej kondygnacji zamku. Z pewnością byłoby to bardzo ciekawe. Jak pozwoli czas może sam się tym zajmę. Pozdrawiam.
torowisko
Data: 2011-10-25 Autor: nie zarejestrowany ~bibisi
Czy na pierwszym zdjęciu widać planowany przebieg linii kolejowej? Tak mi się wydaje że widzę tam trzy równoległe linie szkicujące przebieg linii kolejowej. Co o tym sądzicie?
Torowisko
Data: 2012-06-18 Autor: Jack
bibisi! Podziwiam spostrzegawczość i muszę przyznać, że w przebiegu tych linii jest coś znajomego patrząc z lotu ptaka. Mapa pochodzi z 1836r. a tunel budowano w latach 1876-77. być może jest to reprodukcja egzemplarza mapy, na której zamieszczono hipotetyczny przebieg toru kolejowego po wyjściu z tunelu? Trzeba by mieć wgląd w oryginał zamieszczonej tutaj mapy katastralnej. Odsyłam do materiałów źródłowych i jeszcze raz gratuluję spostrzegawczości i bystrego oka. To jest jeszcze jeden dowód na to, że trzeba dzielić się wiadomościami, gdyż każdy zobaczy coś innego. Pozdrawiam z Beskidu Wyspowego, Jack.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
zamek sułkowskich, architektura, inne stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s