Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Trzy Kopce

Trzy Kopce

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: korzeniowski, Dodano: 2011-02-02 11:55:24
Rok zrobienia zdjęcia: ok. 1950
Kategoria: Góry w mieście, Klimczok,
Wejście do jaskini w Trzech Kopcach. Stan ok. 1950 r.
Odkryta została przez drwali i opisana w literaturze górskiej już w latach 30-tych.  "Odkrywana"   w dalszym ciągu. Bywa często mylona  -  nawet przez taką sławę jak Władysław Krygowski, z tak zwaną  "Jaskinią Klimczoka". Ale ta ostatnia, a raczej dwie, znajduje się w rejonie kopuły szczytowej Klimczoka i znana była wśród Bielszczan z dawień dawna. Rzecz jasna, musiała mieć połączenie z lochami w zamku Sułkowskich w Bielsku.

Fot. Edward Dudek

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2012-11-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): ok. 1950
Wejście do jaskini w Trzech Kopcach. Stan ok. 1950 r.
Od lewej:  Konrad Korzeniowski,  Edward Dudek.

fot. Alfred Korzeniowski, Bornheim
bladzmiana

Komentarze

Dodatkowe uzupełnienia do zdjęcia
Data: 2012-11-23 Autor: nie zarejestrowany ~Jerzy Ganszer
Zdjęcie wykonane miedzy rokiem 1953 a 55. Widoczny Ludwik Knieszner działał w grupie Jana Hoffmanna. Ostatnie wiadome jego miejsce zamieszkania - Toruń. Powyższe wiadomości uzyskano od Michała Maca. Jaskinia w tej chwili ma 1244 m dł. i 32,6 m. deniwelacji /stan na koniec 2012r/
Sprostowanie do komentarza Jerzego Ganszera
Data: 2012-11-23 Autor: korzeniowski
Brudas wyłażący z jaskini to nie kto inny, tylko ja - Alfred Korzeniowski z Bornheim, tyle, że ok. 62 lat młodszy. Jaskinię, b. dla nas ciekawą, zwiedzaliśmy sukcesywnie w latach 1949 do 52 r. Przewodził nam mój wuj - Edward Dudek, znany wtedy narciarz, taternik, szybownik, po wojnie producent nart wyczynowych "Dudek". W tym czasie jaskinię inwentaryzowała grupa speleologów działająca przy Befamie. Wyniki prac kartograficznych publikowali wtedy w gablotce na rogu ul. Partyzantów i Powstańców Sl. W razie wątpliwości - mam w archiwum zdjęcia naszej grupy nad otworem jaskini, już z wyraźnymi twarzami. Dodam, że zwiedzaliśmy również, mniej ciekawą, jaskinię Klimczoka (tą prawdziwą), czego bym już dzisiaj, z moim brzuszkiem, nie dokonał.
korzeniowski, enuajsifoto...
Data: 2012-11-23 Autor: mors1
Takie zabytki, jak my, powinny się kiedyś spotkać. Może jakiś ferment, ożywczy, dodałby czadu tej "Beskidii". Bo na razie, to tkwimy, jak te kołki, w beznadziejnej bielskiej teraźniejszości. Młodzi udzielają się sporadycznie i z głupotami... Jak tak dalej pójdzie, to zniknie zainteresowanie historią, cudnymi zakątkami, realnie zasługującymi na ochronę zabytkami... Po prostu zniknie nasz świat, który powinien trwać w pamięci naszych dzieci itd, itp. Pomóżmy tym naszym następcom przesunąć skalę zainteresowań trochę bardziej w stronę Ich gniazda rodzinnego. Bardzo lubię korzeniowskiego i enuajsifoto, bo są kronikarzami Bielska i Białej. Każdy na swój sposób. Unikalny. Fajnie byłoby się spotkać i ruszyć wspólnie w teren. Jeżeli, Panowie, mielibyście ochotę na spotkanie, to proszę dać znać. fellow111@wp.pl
korzeniowski, enuajsifoto i inni
Data: 2012-11-23 Autor: maria waleria
Szanowni Starsi Panowie Dwaj! Od kilku lat uczestniczę w życiu BESKIDII, przede wszystkim ucząc się naszej trudnej, lokalnej historii i dokładając w miarę możliwości trochę własnych staroci. Jestem zakochana w Was Obu. Przegląd Portalu zaczynam od "Wasze komentarze" licząc na kolejne perełki wiedzy... To od Was i Wam podobnych entuzjastów Bielska - Bielitz i Białej dowiaduję się o wydarzeniach skwapliwie przemilczanych przez decydentów (dawnych i tych mniej dawnych) oraz o takich szczegółach jak kolor wozów tramwajowych przed wojną... Marzy mi się wydana wspólnym sumptem książka "PODRÓŻ W CZASIE" z pocztówkami z BESKIDII i ze wszystkimi komentarzami, nawet tymi napastliwymi. I byłby to tom pierwszy, ponieważ nie wątpię, że przyjdą po nas następni i także będą drążyć temat - dlaczego ukochaliśmy tak to miasto?
enuajsi..., obudź się...
Data: 2012-12-01 Autor: mors1
...mam zaproszenie od ~korzeniowskiego do kontaktu. Brakuje Ciebie do kompletu. Liczę na to, że z Twoim udziałem ten team nabierze kształtu i sensu. Ta fajna dziura na Trzech Kopcach, podczas mojej wyprawy w 1970-tym, zapamiętała mi się z powodu potłuczonej głowy i nietoperzy. Nawet sporo ich tam było, ale jakoś niemrawo reagowały na obecność ludzi. Weź, ~enuajsi, mój adres z komentarzy, i odezwij się. ~korzeniowski już to zrobił. Teraz Twój ruch.
Budze sie:)
Data: 2012-12-16 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsifoto
Jezu Morsie nie wez mnie prosze za gbura... budze sie dopiero z tego koszmarnego snu kiedy sledzic nie moglem dziennych komentarzy i nowych zdjec na Beskidii:) Twoj pomysl absolutnie piekny - a moze wszyscy uczestnicy Beskidii beda chcieli sie spotkac? wspolnie ozywimy wspomnieniami tyle miejsc a sila synergii i pysznego bielskiego piwa wypelnimy szczelnie luki naszych wspomnien. I to bedzie piekne ze na platformie fascynacji naszym miastem spotkamy sie tak rozni od siebie ze wezme piaskowa gasnice bo bedzie niebezpiecznie iskrzyc:). W Bielsku jest tyle miejsc gdzie mozna sie spotkac zeby bylo cudnie: moze byc miasto albo jakies schronisko. Kiedy? no chyba na Dni Bielska kiedy potok naszych wspomnien przerywac bedzie co godzine melodia hejnalu Bielska ktorego muzyke ulozyl nie kto inny jak nasz profesor Piotr Stachura ktory mial dziuple na poddaszu starego Asnyka oddanego milosiernym siostrom a mieszkal naprzeciwko Domu Muzyki nad kawiarnia przy ulicy Karola Marksa. Rozjasniac czerwcowa noc bedzie swoja kobieca jasnoscia sylwetka Marii Walerii (jak moja czeska ciotka: Manka - Waleska) ktora upijemy zeby opowiedziala nam o Bielsku wszystko czego my mezczyzni nigdy nie wiedzielismy:). No jestem na sto procent za tym spotkaniem!!! I raz jeszcze dziekuje za zaproszenie:)
do enuajsifoto i innych
Data: 2012-12-16 Autor: maria waleria
Czuję się zaproszona...

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Góry, jaskinie Klimczok stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.079 s