Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Raseur

Raseur

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: korzeniowski, Dodano: 2011-03-22 19:57:41
Rok zrobienia zdjęcia: 2011
Kategoria: Fabryki i Firmy,
Bielsko, ul Schodowa. Fot. Wojtek (mój wspaniały kuzyn). Ale kto rozszyfruje napis? Chyba tylko ja, Alfred K... Korzeniowski.
Otóż brzmi on, stary austriacki wyraz, " RASEUR", czyli dawniejsza golibroda. Trudno odszukać w słowniku. Zakład prowadził aż do końca wojny jeden z braci Leńskich. Było ich bodaj pięciu, a jak powiadała moja Mama, znali zasadę w jedności siła, więc byli postrachem miasta.

Alfred Korzeniowski, Bornheim

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2011-03-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1910-1919
A oto dowód etymologiczny rzadkiego wyrazu  "RASEUR".
bladzmiana

Komentarze

:)
Data: 2011-03-23 Autor: nie zarejestrowany ~Kozianin
Brawo, może ktoś kiedyś odtworzy cały napis :)
Raseur p. Leński
Data: 2011-03-24 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Dwaj Bracia Leńscy strzygli przed wojną w zakładzie fryzjerskim na rogu pl. Żwirki i Wigury z ul. Sukienniczą, gdzie później sklep i różne zakłady usługowe. Jednego z nich - jako brzdąc - dobrze zapamiętałem, bo niemiłosiernie szczypał maszynką, Brat dopowiedział mi po wojnie, że to z powodu mojego wiercenia i wykręcania się na specjalnym, wysokim krześle dla dzieci! Po wojnie strzygł w wielu innych zakładach, m. innymi na Rynku, ul. Cieszyńskiej, Piotra Skargi, Sobieskiego opodal swojego mieszkania: znany wszystkim, sympatyczny Pan, kawał historii powszechnej Bielska!
PT Leńscy
Data: 2011-03-25 Autor: Jack
Od połowy lat 60-tych XX w. w LO im. Stefana Żeromskiego w klasie "c" uczyłem się z kolegą Zbyszkiem Leńskim. Razem zdawaliśmy maturę w 1968r. O ile pamiętam był pierwszym, który miał z naszej klasy wszystkie zdane egzaminy za sobą. Mieszkał w okolicach pl.Żwirki i Wigury, w kamienicy na początku ul. Partyzantów. Chodziliśmy z kolegami do niego słuchać płyt z polską muzyką rock and rollową. Pamiętam go jako sympatycznego, towarzyskiego i "równego" kolegę. Kim był jego ojciec nie wiem, ale być może jednym ze wspomnianych Braci Leńskich.
napisy
Data: 2011-03-25 Autor: nie zarejestrowany ~yogi babuu
Proponuję stworzyć specjalny dział- "Napisy" W Bielsku-Białej zachowało się wiele przedwojennych napisów, często już wyblakłych ale jeszcze czytelnych. Zobaczmy ile jeszcze sprzedwojennego miasta sie ostało? Co jeszcze można odkryć? Beskidianie- aparaty w dłoń i do dzieła!!! Trzeba to dokumentować a KK, Pan A. Korzeniowski i Jack pięknie to skomentują.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
fryzjer stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.106 s