Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielska Poczta

Bielska Poczta

Rodzaj: Pocztówka, Autor: mk, Dodano: 2012-03-27 19:29:10
Rok wydania pocztówki: 1950-1959
Kategoria: Poczta Główna, Zamek Sułkowskich, Architektura,

Poczta Główna z Zamkiem Sułkowskich i tramwajem.   Foto Jerzy Walla, Gliwice, Zabrska 24

Zbiory Maciej Korzeniowski, Holzburg
bladzmiana

Komentarze

Dawne Bielsko
Data: 2012-03-27 Autor: nie zarejestrowany ~korzeniowski
Wzruszające. Bezsprzecznie po 1953 r. - na Szyndzielnię zasuwa już PKL. A na Zamkowej jeszcze relikt - Brown-Boveri. Wysoki Trotuar jeszcze z czasów dr. Przybyły - kuliste lampy, schody - zawalidrogi koło poczty, ale komuż to wtedy przeszkadzało, Jontka Rozp... jeszcze nie było. A nad tym wszystkim góruje, jak i dzisiaj, twór Leopolda Bauera - św. Mikołaj.
Piękne ujęcie
Data: 2012-03-28 Autor: Andrzej001
Proszę porównać z pozycją "Zamek i Poczta inaczej" zamieszczoną na Beskidii 17.12.2009 przez "drive`a". Wynika, że to samo zdjęcie było wykorzystywane kilka razy do wydawania pocztówek. Przy okazji, czy stan zieleni wokół zamku i na murach nie pomoże w przybliżeniu daty wykonania zdjęcia? Ja sięgam pamięcią końcówki lat 50., w tym czasie już tych zarośli i pnączy nie było.
porownanie pozycji
Data: 2012-03-29 Autor: mk
I rzeczywiscie! Dzieki spostrzegawczosci "Andrzej001`a" spotkaly sie lustrzanie blizniacze (z wyjatkiem napisow) kartki pocztowe. Pytanie o datowanie zarosli pozostaje.
lustrzane odbicie poczty
Data: 2012-03-30 Autor: mk
"Andrzej001`owi" chodzi pewnie o to zdjecie: http://www.historia.beskidia.pl/1637_bielsko_-_biala_zamek_i_poczta_inaczej_stare_zdjecie.html Podajac linka prosciej znalezc, niz szukajac daty dodania. Ale to pewnie subiektywne.
Błąd w datowaniu
Data: 2012-03-30 Autor: korzeniowski
Datowanie widokówki jest błędne. Widoczna w masywie Klimczoka przesieka to nie trasa kolejki linowej, tak jak pierwotnie przyjmowałem, lecz wyrąb z wczesnych lat trzydziestych, już słabo rozpoznawalny w latach powojennych. Zdjęcie może więc pochodzić z okresu przedwojennego. Mea culpa!
Jeszcze o datowaniu
Data: 2012-03-30 Autor: Andrzej001
Warto przyjrzeć się tramwajowi. Nie jest niestety wyraźny, ale wygląda na jasny. To by znaczyło, że fotografię wykonano podczas okupacji; na polecenie władz niemieckich bielskie tramwaje przemalowano wówczas na kolor stalowo-szary. Już w 1945 r. wróciły do czerwonej barwy. Czas okupacji sugeruje też mały (to znaczy żaden) ruch samochodowy na ulicach. Pieszych natomiast trochę jest, więc nie jest to np. blady świt. Ale tramwaj może też być pojazdem technicznym (jakby ciągnął przyczepkę), to by komplikowało datowanie. Wiedzę o kolorystyce tramwajów zaczerpnąłem z broszury p. Jerzego Polaka.
...i jeszcze pytanie
Data: 2012-03-31 Autor: Andrzej001
A gdzie mógł stać fotograf robiący to zdjęcie? Na dachu budynku KKO? Na najwyższej kondygnacji Prezydenta? W tym drugim wypadku musiałby mieć bardzo dobry sprzęt, a fotka nie jest najwyższej jakości.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Poczta, Zamek, Tramwaj bielsko, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.044 s