Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Zmiana warty

Zmiana warty

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2012-06-18 13:08:30
Rok zrobienia zdjęcia: 1950-1959
Kategoria: Komunikacja, Fabryki i Firmy, Wspomnienie PRL-u,
Na przystanku "Dworzec kolejowy" dwa zestawy tramwajowe:
1. pierwszy, prawdopodobnie typu "Simmering II" z Łodzi (w Łodzi jest ten sam rozstaw szyn-  1000mm-, jakie miały bielskie tramwaje a także Cieszyn, Słupsk);
2. drugi z wozem motorowym typu "Brown-Boveri" z wytwórni wiedeńskiej "Osterreichische Brown-Boveri-Werke AG" i doczepnym typu "Kummer" przerobionym z dawnego wozu motorowego z fabryki w Dreźnie z XIXw. Zwraca uwagę stary typ pantografu-odbieraka. 
Zdjęcie z kawiarenki w Cygańskim Lesie.
bladzmiana

Komentarze

Odbierak prądu
Data: 2012-06-18 Autor: korzeniowski
Piękne zestawienie "starego" z "jeszcze starszym". Widoczny na zdjęciu odbierak prądu jest odbierakiem pałąkowym (lirowym). Były to odbieraki wleczone które przy zmianie kierunku jazdy musiano ręcznie przerzucać przy pomocy doczepionej linki. Później zastąpiono je odbierakami nożycowymi przypominającymi swym kształtem pantograf. Stąd ich potoczna nazwa. Natomiast najstarsze wozy - Kummer - miały odbieraki rolkowe.
Sceneria
Data: 2012-06-19 Autor: nie zarejestrowany ~mach
Przecież to dworzec kolejowy a nie Cygański las!
czytaj ze zrozumieniem- mach
Data: 2012-06-20 Autor: nie zarejestrowany ~bb
no!
Tramwaje przed dworcem
Data: 2021-04-03 Autor: nie zarejestrowany ~turecki
Ztcw w zestawie z wagonem z firmy BBC jest doczepa Graz. Natomiast nowe wagony nie są słupskimi czy łódzkimi "Simmeringami", gdyż ich obecność w Bielsku jest dłuższa. Od lipca 1951r. zestawy linii 1 posiadały numer linii na dachu, a na istniejacych licznych fotografiach wagony te występują bez takiej tablicy. Tramwaje " Simmering II" wycofano w roku 1952 2 szt. i 1953 3 szt. Zaś "Simmering I" również w 1952 i 1953 roku, ale wszyskie trzy sztuki trafiły do Legnicy. Jedne i drugie wyglądem przypominały wagony typu "Sanok", które ok 2-3 lata później dotarły z Łodzi. Ze Słupska mogłyby dotrzeć wagony "Lindner", ale monografia tychże nic w tym temacie nie informuje.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
komunikacja, fabrykii firmy, Wspomnienie PRL-u stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.093 s