Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielski tramwaj

Bielski tramwaj

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2012-06-18 09:49:18
Rok zrobienia zdjęcia: 1950-1959
Kategoria: Komunikacja, Fabryki i Firmy, Wspomnienie PRL-u,
Wóz silnikowy nr 6 z wozem doczepnym. Prawdopodobnie jest to jeden z cztererech wozów sinikowych typu "Simmering II" przerzuconych z Łodzi do Bielska w 1952 r. w ramach rządowej polityki "typizacji" trakcji tramwajowej w Polsce lub jeden z 2 wozów typu "Sanok" ze Słupska po likwidacji trakcji tramwajowej w tym mieście na początku lat 60-tych XXw. Wozy typu "Simmering II" były stare, po kapitalnym remoncie, dość pojemne, kursowały zasadniczo po linii nr 1 (patrz na przód wozu, cyfra nad szachownicą). Tyle wg Jerzego Polaka z "Historia bielskiego tramwaju 1845-1945" wyd. z 1998r. Pozostaje kwestia do wyjaśnienia, pochodzenia wozów doczepnych, o dostawie których p.J.Polak nie wspomina. Wyraźnie widać takie samo logo na ścianach bocznych wozu silnikowego i doczepnego, które są tej samej konstrukcji (układ okien, drzwi).
Zdjęcie z kawiarenki w Cygańskim Lesie.
bladzmiana

Komentarze

Pan J. Polak...
Data: 2021-03-30 Autor: nie zarejestrowany ~turecki
Pan j. Polak wspomina... o 4 wozach zbudowanych w Bielsku z pojazdów przedwojennych. Nie podaje jednak więcej danych. Z obserwacji dostępnych zdjęć, choć wiele z nich jest udostępniona w marnej jakości widać, że były to dwa zestawy wagon silnikowy plus doczepny. Wagony silnikowe z dużym prawdopodobieństwem miały numery 5 i 6 (na zdjęciu), doczepne 68 i ?. Co do wagonów Simmering II - w łodzi zdjęto je ze stanu w 1952 i 1953 roku i niczym widocznych wagonów nie przypominały. Na dodatek wagon nr 5 lub 6 na "Beskidii" prezentowany jest jeszcze bez numeru linii, czyli przed 1951 rokiem na wielu zdjęciach. Ze Słupska do Bielska mogły dotrzeć wagony generacji N lub "Lindnery", ale te musiałyby zostać przebudowane. Natomiast z Łodzi na 100% dotarły "Sanoki" w 1954 lub 1955 roku i jest nawet fotografia prezentująca dwa (23 i 22)i fragmencik trzeciego na torach odstawczych linii 1, stanowiących dawną bocznicę tramwajową na stacji Bielsko Biała Główna autorstwa Hansa Lehnharta z 10 września 1965 roku.
numer drugiej doczepy
Data: 2021-04-01 Autor: nie zarejestrowany ~turecki
Numer drugiej doczepy to 65.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Komunikacja, fabryki i firmy, wspomnienie PRL-u stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.357 s