Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielski tramwaj

Bielski tramwaj

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2012-06-18 09:50:37
Rok zrobienia zdjęcia: 1960-1969
Kategoria: Komunikacja, Fabryki i Firmy, Wspomnienie PRL-u,
"WYJŚCIE" z przystanku "Park Ludowy" do Cygańskiego Lasku. Centralnie na zdjęciu zajezdnia-remiza z wagonem doczepnym typ 2ND, oczkującym na podpięcie do wozu motorowego, który przyjedzie z miasta, aby w powrotnym kursie jechać do "Dworca kolejowego'. Po prawej, nowszy budynek d. Hotelu "Beskid" z 1904r. Aktualnie kamienica mieszkalna.
Aktualnie budynek  zajezdni-remizy, jest przebudowany. Na parterze sklep spożywczy a na piętrze kawiarenka. To właśnie w tej kawiarence można obejrzeć w lepszej jakości prezentowane tu zdjęcia tramwajów. Oprawione w ramki, stanowią wystrój lokalu, przypominając dawną funkcję stojącego na tym miejscu budynku. Dzięki uprzejmości pani prowadzącej, skopiowano fotografie aparatem bezpośrednio ze ściany, stąd słaba jakość pochodząca od refleksów świetlnych. 

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2012-06-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
Wyjście z przystanku końcowego tramwaju do Cygańskiego Lasu.  Stan obecny. 

Ongiś było znane wśród Bielszczan - i nie tylko, omal że jak zamek Sułkowskich.  Były to bowiem wrota w pobliskie Beskidy.  Dziś zupełnie zapomniane.

fot Alfred Korzeniowski, Bornheim
bladzmiana

Komentarze

Prawa i lewa
Data: 2012-06-21 Autor: Andrzej001
W Autro-Węgrzech obowiązywał ruch lewostronny i tramwaje w B. na mijankach mijały się od lewej. Dlatego na końcówce w Cygańskim "wyjście" było (patrząc od miasta) po lewej, a poczekalnia dla odjeżdżających - po prawej. W wolnej Polsce obowiązywał ruch prawostronny i d. zabór austriacki musiał się dostosować, ale to trwało, np. tramwaje w Krakowie przekuto dopiero w 1925 r. W Bielsku, na linii jednotorowej, problem był mniejszy, jedynie na mijankach. Nie wiem, kiedy odwrócono kierunki w Cygańskim, ale to zrobiono i na peron odjazdowy wchodziło się przez "wyjście", a poczekalnia po drugiej stronie, przy której zatrzymywały się tramwaje przyjeżdżające z miasta, straciła sens i stała zapuszczona i obsikana (pamiętam, lata 60.). Nie jestem pewien co do innych mijanek, ale chyba brakło tu konsekwencji i np. na Placu Zwirki i Wigury tramwaje mijały się od lewej do samego końca (a na pewno jeszcze w latach 60.; są foty na Beskidii). Czy dobrze pamiętam, że "ruch lewostronny" obowiązywał do końca na krańcówce przy dworcu, a to dla wygody wsiadających od strony kolejowej?

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
komunikacja, fabryki i firmy, wspomnienie PRL-u stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.035 s