Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Poproszę tabliczkę

Poproszę tabliczkę

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: enuajsifoto, Dodano: 2012-09-06 19:53:32
Rok zrobienia zdjęcia: 1960-1969
Kategoria: Wspomnienie PRL-u, Portrety mieszkańców, Fabryki i Firmy,
Skan zdjecia z albumu "Bielsko-Biala" z roku 66. Wnioskujac z budynkow na drugiej stronie ulicy te zakupy czynione byly w miejscu gdzie pozniej pojawil sie dom towarowy "Klimczok" na ulicy Lenina.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2013-01-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1916
Młócenie słomy.

Już w 1916 r. sprawa była oczywista. To Patria.  Dawny Bauer.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: mors1 Dodano: 2013-01-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
 Drogowskaz "Kraków" stoi tuż przy lokalu, w którym zostało zrobione zdjęcie. Wyraźnie widać różnicę ustawienia budynków. Quod erat demonstrandum.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: mors1 Dodano: 2013-01-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
 Powyzsze zdjęcie zrobiłem stojąc w wejściu do banku, czyli niemal dokładnie w tym samym miejscu, co na starej fotce.  Do środka nie wchodziłem.  Faktycznie masz rację, Andrzej001, w kadrze zmieściło mi się wejście do Patrii. Przyciąłem jednak całość tak, zeby było widać to samo, co na "czekoladzie". Czy można miec wątpliwości, ze mam rację?? Przy złej woli i uporze - tak, po wnikliwym przyjrzeniu się - nie. OK, koniec z "czekoladą".

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: mors1 Dodano: 2013-01-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: mors1 Dodano: 2013-01-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
 Szlag... No to jeszcze jedno ujęcie. Taki byłby widok przez okno byłej "Gosposi", jasno widać, ze to znacznie bliżej Placu Smolki!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Andrzej001 Dodano: 2013-01-31
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1950-1959
 Wracam do starego tematu, bo kwestia "skąd było wykonane zdjęcie?" nie daje mi spokoju. Sam optowałem, że modelka i fotograf stali w Gosposi, ale teraz mam wątpliwości. (1) Gdyby stali przy skrajnym stoisku, gdzieś tak pod literą G na szyldzie na zdjęciu, które przesyłam, to złącze dwóch domów po drugiej stronie Wzgórza powinno być niemal dokładnie naprzeciwko, a tymczasem widać je pod kątem i to sporym. (2) Tego akurat nie jestem całkowicie pewny, ale to narożne stoisko w Gosposi było w tamtym czasie chyba mączno-piekarnicze, a nie cukiernicze; zwłaszcza rażą mnie te butelki - alkohol? tego w Gosposi nie było! (3) To chyba najważniejsze: na zdjęciu Wzgórza widać, że Gosposia miała w witrynach wielkie tafle szkła, na całą szerokość; tymczasem na zdjęciu "Tabliczka czekolady" witryny są pionowo dzielone. Czy takie witryny miał narożny sklep cukierniczy, niestety, nie pamiętam... Przesłane zdjęcie kupiłem na allegro, pochodzi z archiwum jakiejś redakcji prasowej, bo na odwrocie ma oznaczenia zrobione ręką redaktora technicznego czy graficznego z czasów ołowiowej poligrafii.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: enuajsifoto Dodano: 2013-11-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1970-1979

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: enuajsifoto Dodano: 2013-11-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960-1969
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Andrzej001 Dodano: 2014-03-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960-1969
 Wracam do starego wątku, gdyż przypadkiem znalazłem (na fotopolska.eu) fotografię, na której dobrze widać opisywany tu narożny sklep winno-cukierniczy. Jego okno wystawowe różni się od tego, przy któym stoi dama kupująca czekoladę. Inny jest też wygląd półek slepowych i lady. Zdjęcia są wykonane w przybliżeniu w tym samym okresie, oczywiście mógł je dzielić jakiś remont, ale okno raczej nie dałoby się podzielić tak, jak na fotce z czekoladą.
bladzmiana

Komentarze

Sklep
Data: 2013-01-01 Autor: nie zarejestrowany ~Katarzyna
To nie sklep na dawnej ul.Lenina ,a "Gosposia" ,z okna widok na kawiarnię "Patria" ,tę wiadomość potwierdza moja mama.
To Patria
Data: 2013-01-02 Autor: nie zarejestrowany ~wodniczka
troche czasu mi zajelo przegladniecie wszystkich zdjec PATRII na Beskidi i analiza ich.I nie watpliwie P.Katarzyna ma racje.I to jest piekne ze mozemy sobie tak studiowac zdjecia.pozdrawiam:-)
Chyba jednak nie...
Data: 2013-01-02 Autor: mors1
Wygląda mi to bardziej na sklep Wedla na rogu ul. Wzgórze i Barlickiego. Wówczas mamy, owszem, Patrię, ale nad głowami, na piętrze ponad sklepem:)
patria
Data: 2013-01-02 Autor: nie zarejestrowany ~wodniczka
http://www.historia.beskidia.pl/1754_bielsko_-_biala_restauracja_patria_stare_zdjecie.html na tym zdjeciu najlepiej widac interesujaca nas strone Patrii,ale nie wiem z jakiego to sklepu napewo jest zrobione zdjecie.
Gosposia vs Patria
Data: 2013-01-03 Autor: Andrzej001
To zdjecie, niewątpliwie pozowane, wykonano na 100% w dużym sklepie spożywczym Gosposia, w budynku Wzgórze (wówczas Kosmonautów) nr 20. Mieszkałem w tym domu jako dziecko w latach 1959-71. Mieszkanie było dokładnie nad sklepem i dobrze pamiętam układ budynków po drugiej stronie Wzgórza. PATRIA miała dwie części w dwóch budynkach: restaurację (z hałaśliwym dancingiem!) w budynku KKO z wejściem od narożnika Wzgórza i pl. Chrobrego oraz kawiarnię, w budynku dochodzącym do pl. Smolki. Do kawiarni wchodziło się przez restaurację albo od pl. Smolki, ale wówczas trzeba było wejść do normalnej klatki schodowej, wspiąć się na I pietro i tam było wejście do kawiarni. Ul. Wzgórze jest pochyła, dlatego restauracja zajmowała parter (bliżej kawiarni - wysoki), ale kawiarnia byłą w swoim budynku na I piętrze; parter pod nia zajmowało kilka sklepów, m. in. optyczny p. Kulki, filatelistyczny i narożny Wedla. Kawiarnia była czynna krócej, wieczorem wewnętrzne przejście jakoś przegradzano. I komu taka Patria przeszkadzała?... A zdjęcie pokazuje właśnie styk dwóch budynków zajmowanych przez Patrię, czyli kawałek restauracji i trochę więcej kawiarni.
lokalizacja
Data: 2013-01-04 Autor: korzeniowski
... i nie próbujcie mi tu podważać, co powiedział Andrzej001. On jest z tela i ma rację. Pozdrawiam Was oboje - fred
Sklep
Data: 2013-01-06 Autor: nie zarejestrowany ~Katarzyna
Ja też jestem z Bielska i upieram się przy swoim ,to Gosposia.Do dziś jest sklep na rogu pod Patrią ,to nie ta witryna i gwoli ścisłości na jej wystawie mogły stać metalowe puszki z landrynkami ,a nie skrzynki z owocami.A patrząc przez wystawę Wedla było by widać wystawy właśnie Gosposi.
gosposia
Data: 2013-01-07 Autor: nie zarejestrowany ~majki
Gosposia na bank.
To nie "Gosposia"!!!
Data: 2013-01-08 Autor: mors1
Jeżeli interesuje Was jeszcze ten temat (nieco już nudnawy), to chcę przedstawić dowody na to, że zdjęcie nie zostało zrobione w "Gosposi". Byłem skłonny przyznać rację Andrzejowi001, ale coś mi w tym zdjęciu nie grało, nie wiedziałem co, ale jednak nie grało. W końcu "zajarzyłem". Kluczem jest podział szyby wystawowej. Gdyby fotka była pstryknięta w "Gosposi", czyli w kamienicy z wieżyczkami, stojącej równolegle do Patrii, to listwy dzielące szybę byłyby równoległe do linii na elewacji Patrii. Tak jednak nie jest. Dowodzi to faktu, że budynek, w którym zrobiono zdjęcie stoi pod innym kątem, niż Patria. Jest taki budynek - narożna kamienica u zbiegu Zamkowej i Wzgórze. Dziś jest w tym miejscu wejście do Banku CA.
objazdowy sklepik czekoladowy
Data: 2013-01-08 Autor: korzeniowski
Drogi mors1 - najpierw lokalizujesz wzmiankowany sklep czekoladowy na rogu ul. Wzgórze i Barlickiego pod Patrią, a teraz znowu przestawiłeś go na Wzgórze przy drogowskazie "Kraków". Z tego wnioskuję, że jest to sklepik objazdowy i nigdy nie ustalimy jego aktualnej pozycji.
do mors1
Data: 2013-01-08 Autor: Andrzej001
Paradoksalnie, w lokalu za dzisiejszym drogowskazem "Kraków" przez całe lata 60. był niewielki sklep cukierniczy ze skośnym wejściem na rogu budynku. Ale spójrz na dostępne zdjęcia satelitarne centrum B-B (np. na zumi.pl lub Google Maps). Widać tam wyraźnie, że (1) w takim ujęciu jak na analizowanym zdjęciu, w kadrze powinno być wejście do Patrii od strony Pl. Chrobrego oraz (2)z tego narożnego lokalu nie sposób zobaczyć narożnika Wzgórze/ Barlickiego, bo musiałby być przesłonięty przez kamienicę Wzgórze 20. Tymczasem narożnik na zdjęciu jest i jeszcze kawał przestrzeni obok. Obstaję, że zdjęcie wykonano w Gosposi, a wskazany przez Ciebie brak równoległości to jakieś uroki perspektywy. Trzeba by pomierzyć kilka kątów, ale nie bardzo mam teraz jak.
do Andrzeja001
Data: 2013-01-08 Autor: korzeniowski
Twoje rozumowania goniometryczne są słuszne - a mors1 miałby tylko w tym przypadku rację, gdyby odwzorowanie było ortogonalne. Ale tak nie jest, i stąd jego błędne wnioski oparte na rzekomym braku równoległości.
SKLEP
Data: 2013-01-13 Autor: nie zarejestrowany ~CUSIEK
Witam wszystkich oglądających stare zdjęcia Bielska-Białej. To zdęcie zrobione jest z nieistniejącego już sklepu "SEZAM" był to sklep cukierniczy był na rogu ul.Lenina i ul.Schodowej. Pozdrawiam
objazdowy sklepik czekoladowy
Data: 2013-01-13 Autor: korzeniowski
Po pewnym przestoju nasz sklepik znów ruszył w wojaże i pojawił się w zupełnie fikcyjnym miejscu pomysłu autora ~CUSIEK - róg ul. Lenina i Schodowej!
gorzka czekolada
Data: 2013-01-15 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsifoto
Motyw ruchomego sklepiku z czekolada rozbawil mnie do lez choc z drugiej strony czuje sie winny ze napsulem krwi Beskidianom zamieszczeniem tego uroczego skadinad zdjecia z gustownie ubrana klientka i kibicujacymi jej zakupom dziewczynkami po drugiej stronie szyby. Zajadajac sie czekolada z migdalami zaczalem studiowac szczegoly przedstawione na wspolczesnych zdjeciach zamieszczonych dzieki uprzejmosci Morsa. Seria ozdobnych gzymsow trojkatnych i ostatniego polokraglego na budynku Patrii oraz spory okap na sasiednim budynku nie pozostawia watpliwosci ze wnetrze sklepu z czekolada, kawa i wisniakiem to Gosposia. Przykro mi ze tym stwierdzeniem stawiam Morsa w sytuacji patowej ale jest on juz dojrzalym mezczyna ktory wie jak po uronieniu lzy goryczy porazki zacisnac zeby i pojsc dalej przez zycie Beskidii:). A jesli chodzi o miejsca ekskluzywnych zakupow w owczesnych czasach to kojarze je raczej z Delikatesami w budynku Burdy przy ulicy Dzierzynskiego ktore byly prawdziwa oaza luksusu Bielska lat 60tych i 70tych. Sklep otwarty byl do godziny 22 co bylo naonczs zupelnym ewenementem. Pamietam ze tam pojawily sie pierwsze w Bielsku butelki coca-coli, byl tez o zawrot glowy przyprawiajacy wybor zachodnich alkoholi i papierosow o egzotycznych nazwach jak Peer, Gitanes czy Soyuz-Apollo. Po odejsciu pierwszego sekretarza Gierka miejsce jakos zdziadzialo i stracilo swoja klase a dzisiaj jest tam pewnie McDonalds czy inne korporacyjne badziewie. Czy ktos pamieta kiedy otworzono te Delikatesy i jak wygladaly ich poczatki? Czy istnial tam sklep o podobnym charakterze przed wojna?
Cichy Kacik
Data: 2013-01-15 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsifoto
Drodzy Beskidianie - skoro jestesmy tak blisko Cichego Kacika to w ramach prowadzonego przez Beskidie programu walki z Alzheimerem moze uda sie rozwiazac zagadke ktora dreczy mnie od ponad 40 lat:) Czy ktos pamieta tytul i autora powiesci dla mlodziezy ktora toczyla sie w Bielsku i ktorej bohaterzy czesto odwiedzali Cichy Kacik i zajadali sie tam ptysiami? byl to mlodziezowy romans w stylu "Jeziora Osobliwosci" Krystyny Siesickiej ale toczyl sie nie w stolicy czy Krakowie ale w naszym miescie - dosc rzadki wypadek przyznacie panstwo. Ptysie na ktore zaslinilem sie po lekturze ksiazki niestety nie dorownywaly opisowi ale nazwa ciastkarni pozostala urocza - podobnie zreszta jak Murzynek na Dzierzynskiego - no ale to juz zupelnie inna historia:).
Morsie - nie zapominaj ze jestes mezczyzna!
Data: 2013-01-31 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsifoto
Morsie Drogi, pierwszy element tej fotografii ktory naturalnie powinien wpasc Ci w oko to szpilki i lydki pani kupujacej czekolade. W tym wypadku poddanie sie naturalnemu instynktowi okazuje sie byc nie droga do zguby ale kluczem do rozwiazania naszej zagadki: aparat z ktorego zrobiono zdjecie znajdowal sie na poziomie podlogi a obiektyw skierowany byl w gore tak ze widoczne sa wyzsze okna i okap budynow naprzeciwko. Zdjecie ktore dolaczyles jako dowod rzeczowy do naszego dochodzenia zrobiles pewnie z wysokosci swojej klatki piersiowej a wnosze ze masz pewnie ze 190cm wzrostu. Pozatym zrobiles go stojac na trotuarze a powienienes stac wewnatrz pomieszczenia zeby doslownie oddac warunki oryginalnego zdjecia. Podsumowujac: zdjeciu ciagle brakuje wewnetrznego swiatla prawdy:)
To nie Gosposia
Data: 2013-01-31 Autor: nie zarejestrowany ~kosamaxi
Nie ma takiej możliwości, żeby to była Gosposia. Zdjęcia Morsa rozwiewają wątpliwości. Pewne szczegóły budynku Patrii nie byłyby widoczne w taki sposób, gdyby fotografia była zrobiona z Gosposi. Ale dzięki tej dyskusji możemy zobaczyć świetne zdjęcie Andrzeja001. Ach, te zaparkowane samochody przed Gosposią - dzisiaj sytuacja nie do pomyślenia. Miasto udekorowane, chyba na 22 lipca? :-)
Zdjęcie dolnego Wzgórza
Data: 2013-01-31 Autor: Andrzej001
Kosamaxi, dzięki za uznanie! Nieskromnie też uznaję to zdjęcie za świetne; aż podskoczyłem, gdy je zobaczyłem na allegro i wdałem się w licytację. Dla mnie jest podwójnie ważne, o pokazuje dom mojego dzieciństwa i nawet okna mieszkania. Rzeczywiście, dekoracje mówią o 22 Lipca, była wówczas w B-B taka "świecka tradycja" umieszczania małych plakacików w oknach prywatnych mieszkań, pracowicie roznoszonych przez dozorców przed 1 maja i 22 lipca. Czy ktoś miał kłopoty, jeśli nie przykleił? Sam o tym nie słyszałem. Nas zresztą w lipcu nigdy w B-B nie było (wakacje! urlopy!) i w naszym mieszkaniu wylepek na zdjęciu nie ma. Pozostaje kwestia datowania tej fotografii. Przejrzałem archiwum Kroniki Beskidzkiej z lat 60 i początku 70, nie znalazłem, ale to nie musi być z Kroniki. Na moje oko zdjęcie wykonano pod koniec lat 60 (jest już sygnalizacja świetlna) lub na samym początku 70 (jeszcze przed wyburzeniami na pl. Smolki i przebiciem dzisiejszej Stojałowskiego)
Sklep
Data: 2013-02-10 Autor: nie zarejestrowany ~Katarzyna
Bardzo upierałam się przy "Gosposi" ale przypomniałam sobie że zaraz za nią był sklep z warzywami (i to by tłumaczyło skrzynki na wystawie ,chyba z owocami ) Tylko nie wiem czy sprzedawano w nim alkohol ,moja mama mówi mi że w Gosposi sprzedawano alkohol ,a w warzywniaku nie ,jestem więc już zupełnie skołowana.Wystawy mogą wskazywać na inny sklep jednak oszklenie można wymienić.
Prosze czekoladke
Data: 2013-11-03 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsifoto
To zdjecie jesi na 100% zrobione w malym sklepiku ze slodyczami.Znajdowal sie on po prawej stronie idac do"Cichego Kacika".Moj ojciec kupowal w nim slodycze dla mnie.Smakowaly wspaniale.Pozdrawiam R
Jeżeli...
Data: 2013-11-05 Autor: mors1
... do dziś nie zamieściłem zdjęcia z wewnątrz sklepu, skąd pochodzi "czekolada", to tylko dlatego, że jest tam teraz bank, a szyby drzwi wejściowych i okna są zawsze oklejone reklamami, więc i tak gó..o byłoby widać. Nie potrzebuję żadnego wewnętrznego światła, lecz czekam, kiedy z witryn w centrum miasta znikną ohydne plansze i reklamy. Może Magistrat zadziała w tym temacie, wtedy dopiero ujrzymy nasze miasto w pełni jego piękna.
Czekolada
Data: 2013-11-06 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsifoto
No wiec pojawila sie zagadka ktora przerosla - przynajmniej dla mnie - zagadke sklepu z czekolada: otoz pod data 13-11-3 pojawil sie nienaganny komentarz do czekoladowej dyskusji wyslany podobno przez "enuajsifoto". Problem w tym ze to nie ja (enuajsifoto) go umiescilem a ktos kto podpisal sie literka R a to nie moje inicjaly... Jak jest to technicznie mozliwe? Czy zatem i ja moge umieszczac swoje komentarze pod pseudonimem np Morsa?:). Wracajac zas do zagadki sklepu z czekolada to mial racje Mors wiele miesiecy temu piszac ze ten temat sie wyswiechtal i nie zasluguje na dalsze badania - podobnie zreszta jak mial racje wczoraj piszac ze miasto obstrzone jest krzykliwymi reklamami pod ktorymi nie widac architektury. Refleksja: jesli konserwatorzy zabytkow w krolewskim Krakowi przyzwalaja na ten skandaliczy stan rzeczy to czegoz wymagac od powiatowej miesciny...
Identyfikacja
Data: 2013-11-06 Autor: beskidia
Sugeruję dodawanie komentarzy po zalogowaniu w systemie, wtedy nie będzie wątpliwości kto jej zamieścił. Osoby, które dodają komentarze bez logowania (czyli identyfikacji) do systemu Beskidii posiadają przy nazwie autora (samodzielnie się nazwę wpisuje)charakterystyczny znaczek"~". Jeśli chcesz być pewny, że nikt się nie podszyje pod Twoją osobę należy się więc logować przed dodaniem komentarza. Pozdrawiam
Gosposia
Data: 2015-03-03 Autor: nie zarejestrowany ~trew57
To jest GOSPOSIA !!! Mieszkalem na Pl.Smolki od urodzenia i bywalem w tym sklepie prawie codziennie. GOSPOSIA na 200 %.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Sklepy, portrety mieszkancow stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.05 s