Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Cygański Las - Emmenhof

Cygański Las - Emmenhof

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: jz, Dodano: 2012-10-05 13:52:42
Rok zrobienia zdjęcia: 1940-1949
Kategoria: Cygański Las i okolice,

Na zdjęciu, z końca lat 40. XX w., po lewej stronie siedzi Maria Dawidowicz, żona Zygfryda, jedynego przez jakiś czas w okresie powojennym, stomatologa w Bielsku.

Z tyłu widoczny budynek Emmenhofu (dworu Emmy), powstałego w 1885 r. dla bielskiego przemysłowca Hermana Scheindera. Spełniał rolę domu kuracyjnego, gdzie znajdowała się restauracja i hotel. Nazwa jest uczczeniem żony właściela - Emmy. W roku 1908 kolejną właścicielką stała się Anna Huppert. Natomiast od roku 1913 r. do końca II wojny światowej obiekt dzierżawił, a później stał się właścicielem, Wilhelm Berger. Obecnie na jego miejscu budowany jest na nowo hotel Błonie.

Zdjęcie zostało wykorzystane przez Stowarzyszenie „Olszówka” do wydania kartek pocztowych. Kartki pocztowe i broszurę, na bazie zdjęć archiwalnych, można dostać odwiedzając wystawy Stowarzyszenia „Olszówka” w restauracjach Bohema i Beskid u Tomery oraz w hotelach Beskid i Rekord na terenie Cygańskiego Lasu.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Cygański Las, Emmenhof stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.029 s