Jesteś w > Podróż w czasie > Czołg przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Jasienicy.
To samo miejsce w innym czasie.Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: mario Dodano: 2012-11-13 Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1945-1950 Na prośbę zeskanowałem obraz w większej rozdzielczości i wprowadziłem zbliżenie na ludzi stojących na czołgu. Komentarze ciekawe zdjęcia Data: 2012-11-11 Autor: nie zarejestrowany ~marcin ale czad, ludzie szukajcie zdjęć po domach Czołg przed budynkiem szkoły w Jasienicy Data: 2012-11-12 Autor: linz Czy ktoś rozpoznaje może typ czołgu? Według mnie to może być amerykański czołg sherman używany przez rosjan ? Mogę się jednak mylić. Czy ten budynek jeszcze istnieje? Jeżeli tak ,to może ktoś zapoda jego aktualne zdjęcie ? Aktualne zdjęcia szkoły Data: 2012-11-12 Autor: mario @linz: Pewnie, ten budynek istnieje i ma się dobrze :-). To Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasienicy. Na ich stronie jest kilka historycznych zdjęć (http://www.zspj.jasienica.pl/historia.php), z których dwa ostatnie prezentują ten właśnie budynek. Ostatnie i najbardziej współczesne (to z 2009 r.), jest niestety z lotu ptaka, więc trudno porównywać, ale część budynku po lewej stronie tego zdjęcia (ta wzdłuż drogi), to właśnie ta, która widoczna jest na zdjęciu z czołgiem.
Mam też kilka aktualnych zdjęć tego budynku, ale jesteśmy w dziale "Podróż w czasie", więc chyba tu nie pasują :-). Wrzuciłem wczoraj też zdjęcie wykonane ok. roku 1950 - widać na nim trochę więcej, a do chwili obecnej wygląd budynku aż tak drastycznie się nie zmienił z tej strony. Z pozostałych tak - bo został przez te lata dość mocno rozbudowany.
Czołg Data: 2012-11-12 Autor: nie zarejestrowany ~hella Prosimy o zeskanowanie samego czołgu z mieszkańcami i wgranie jako drugi widok w tym samym pliku. Re: Ciekawe zdjęcia Data: 2012-11-12 Autor: mario @marcin: Fakt. Wydaje mi się, że wielu z nas znajdzie coś ciekawego w domu, a naprawdę bardzo fajnie się ogląda stare zdjęcia miejsc, w których się jest na co dzień. Dołączam się do tego apelu :-). Jeśli macie taką możliwość, poszukajcie starych albumów od dziadków i na skaner :-). Re: Czołg Data: 2012-11-12 Autor: mario @hella: OK, da się zrobić, ale dopiero jutro lub w środę wieczorem. Spróbuję zeskanować zdjęcie w wyższej rozdzielczości i jakoś wyostrzyć ten czołg. Ale jakość tego zdjęcia nie jest zbyt dobra. Nie sądzę, że uda się rozpoznać twarze. Re: Czołg Data: 2012-11-13 Autor: mario @hella: Wrzuciłem zbliżenie na ludzi, ale chyba niewiele to dało niestety. Czołg przed budynkiem szkoły podstawowej w Jasienicy Data: 2012-11-13 Autor: linz Ha. Już wiem jaki to czołg. To radziecki IS 2 . Mam zreszta ksiązke o Jasienicy i tam jest jeszcze jedno zdjęcie takiego samego czołgu ,ale na polu. Z tego wynika ,że Niemcy kilka ich utłukli . Czołg przed budynkiem szkoły podstawowej w Jasienicy Data: 2012-11-16 Autor: peter Witam. Co to za książka? jeśli można wiedzieć. Czołg w Jasienicy Data: 2012-11-16 Autor: nie zarejestrowany ~z Bielsk-Bialej Czolg pochodzi najprawdopodobniej z czasu walk w rejonie Jasienicy poczatkiem lutego 1945 ,kiedy to w niemieckie pozycje obronne zlozone z resztek 44 Dywizji Grenadierow Ludowych i 75 Dywizje Piechoty wbil sie sowiecki klin pancerny zlozony z 42 Samodzielnej Brygady Pancernej Gwardii i 1666 Pullu Dzial Pancernych.Tym samym przecinajac szose i linie kolejowa Bielsko-Cieszyn i odcinajac bielski garnizon od zaopatrzenia i mozliwosci odwrotu.Niemcy chcac rozbic okazone miasto wykonali w dniach pomiedzy 3 a 6 lutego ponad 100 kontratakow.Pomiedzy 6-8 lutego udalo sie Niemcom okrazyc sowiecka szpice i zamknac w okrazeniu ok 60 sowieckich czolgow z czego wiele zniszczyc,zdziesiatkowac 2 sowieckie bataliony,ktorych dowodce wzieto do niewoli.8 lutego Niemcy odblokowali szose na Cieszyn co umozliwilo odwrot administracji,ostatnich jednostek ,bielskiemu garnizonowi i ewakuacje z Bielska w kierunku Cieszyna pomiedzy 9 a 11 lutego.
Ogolem sowieci w walkach w okolicy zaangazowali 12 dywiji.Ogolem po obu stronach walczylo ok 45 tysiecy zolnierzy.Sowieci stracili z 25 tysiecy walczacych praktycznie polowe stanu.Niemieckie straty mimo ze byly mniejsze to nie byly juz do odtworzenia.
Sowieci w wyniku poniesionych strat i zacietego oporu niemieckiego posuneli sie tylko kilka kilometrow dalej na zachod i taki stan utrzymywal sie przez nastepne miesiace praktycznie az do zakonczenia dzialan wojennych poczatkiem maja 1945.Sowieci weszli do Cieszyna dopiero 3 maja 1945 (2 maja poddaly sie niemieckie odzialy broniace Berlin) Co to za książka? Data: 2012-11-16 Autor: artmanc Jerzy Polak "Obrazki z dziejów gminy Jasienica" / Radim Jež, David Pindur "Obrázky z dějin Petřvaldu", Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn 2012 Czołg przed szkoła podstawową w Jasienicy Data: 2012-11-16 Autor: linz Tytuł tej ksiązki to ``700 lat Jasienicy`` Czołgi i działa pancerne w Jasienicy i okolicy Data: 2013-05-06 Autor: nie zarejestrowany ~308_MiGol "700 lat Jasienicy" p. Joanny Kubaczki z 2005 r. rzeczywiście podaje informację o dwóch czołgach: "(...) a w pobliżu szkoły i domu pana Borkowskiego stały porzucone dwa czołgi" (s. 179). Ten w pobliżu szkoły widać powyżej, z kolei ten drugi, w pobliżu domu, pojawił się np. w albumie "Wisła, Ustroń, Skoczów, Strumień i okolice na starych widokówkach i fotografiach", Andrzej Fajer, Skoczów 2004, s. 215. Tam IS jest błędnie podpisany jako czołg niemiecki. Jak rozumiem fotografia owego (drugiego) Iosifa Stalina znalazła się również w w/w książce "Obrazki z dziejów gminy Jasienica". Na marginesie: istnieją dwie fotografie tego wraku, z tym że na drugiej fotce niefortunnie w centrum jest drzewo, no drzewko raczej.
Co do postu z 16.11.2012 to niektóre informacje są, delikatnie rzecz ujmując, na wyrost. Po miesiącu ofensywy radzieckie jednostki pancerne nie posiadały nawet połowy stanów etatowych.
Faktem jest, że w Jasienicy zostały trafione ("podbite") albo spłonęły (strata całkowita) nie tylko w/w dwa IS-y. 42 gwardyjska brygada czołgów ciężkich w swoim 164 pułku ciężkich dział pancernych miała z kolei ISU-152. Im też się w Jasienicy oraz w pobliskim Międzyrzeczu oberwało. Szkoda, że zachowały się tylko fotki dwóch Stalinów… A może jednak nie?
Pozdrawiam G. Kasztura
/projekt: "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej (książka, strona internetowa, konferencja)"/
Książka o jasienicy Data: 2023-08-27 Autor: nie zarejestrowany ~Jakub Można podjechać obejrzeć książkę lub zobaczyć za po przec wysłanie zdjęć? Dodaj swój komentarz : |
Kategorie Bielsko-Biała ArchitekturaBielski SyjonCiekawostkiFabryki i FirmyGóry w mieścieHoteleInneKlimczokKomunikacjaKoszaryKościołyLitografieLotnictwoMilitariaMostyNad wodąOsiedlaPanorama miastaPlacePoczta GłównaPomniki i rzeźbyPortrety mieszkańcówRatuszRynekSportStefanka - Kozia GóraSynagogiSzkołySzyndzielniaTeatr MiejskiUlicówkaWolny czasWspomnienie PRL-uWysadzony tunelWysoki TrotuarWzgórzeZamek SułkowskichZdarzeniaZ archiwum XBielsko-Biała dzielnica: AleksandrowiceCygański Las i okoliceHałcnówKamienicaKomorowiceLeszczynyLipnikMikuszowice Kr.Stare BielskoStraconkaWapienicaAndrychówBystraCieszynCzaniecCzechowice - DziedziceGrodziecIłownicaInna miejscowośćIstebnaJasienicaJaworzeKętyKobierniceKozyLigotaŁodygowiceMazańcowiceMiędzybrodzieMiędzyrzeczeOświęcimPisarzowicePorąbkaRudzicaSchroniska GórskieSkoczówSzczyrkUjsołyUstrońWilamowiceWilkowice KościółMagurkaUzdrowiskoWisłaZawojaZwardońŻywiecPowiadom mnie o nowościach: Statystyka
|