Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Czołg przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Jasienicy.

Czołg przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Jasienicy.

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: mario, Dodano: 2012-11-12 20:07:42
Rok zrobienia zdjęcia: 1945-1950
Kategoria: Jasienica,
 Czołg przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Jasienicy. Rok wykonania zdjęcia jest nieznany, ale jest to niedługo po II Wojnie Światowej.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: mario Dodano: 2012-11-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1945-1950
 Na prośbę zeskanowałem obraz w większej rozdzielczości i wprowadziłem zbliżenie na ludzi stojących na czołgu.
bladzmiana

Komentarze

ciekawe zdjęcia
Data: 2012-11-11 Autor: nie zarejestrowany ~marcin
ale czad, ludzie szukajcie zdjęć po domach
Czołg przed budynkiem szkoły w Jasienicy
Data: 2012-11-12 Autor: linz
Czy ktoś rozpoznaje może typ czołgu? Według mnie to może być amerykański czołg sherman używany przez rosjan ? Mogę się jednak mylić. Czy ten budynek jeszcze istnieje? Jeżeli tak ,to może ktoś zapoda jego aktualne zdjęcie ?
Aktualne zdjęcia szkoły
Data: 2012-11-12 Autor: mario
@linz: Pewnie, ten budynek istnieje i ma się dobrze :-). To Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasienicy. Na ich stronie jest kilka historycznych zdjęć (http://www.zspj.jasienica.pl/historia.php), z których dwa ostatnie prezentują ten właśnie budynek. Ostatnie i najbardziej współczesne (to z 2009 r.), jest niestety z lotu ptaka, więc trudno porównywać, ale część budynku po lewej stronie tego zdjęcia (ta wzdłuż drogi), to właśnie ta, która widoczna jest na zdjęciu z czołgiem. Mam też kilka aktualnych zdjęć tego budynku, ale jesteśmy w dziale "Podróż w czasie", więc chyba tu nie pasują :-). Wrzuciłem wczoraj też zdjęcie wykonane ok. roku 1950 - widać na nim trochę więcej, a do chwili obecnej wygląd budynku aż tak drastycznie się nie zmienił z tej strony. Z pozostałych tak - bo został przez te lata dość mocno rozbudowany.
Czołg
Data: 2012-11-12 Autor: nie zarejestrowany ~hella
Prosimy o zeskanowanie samego czołgu z mieszkańcami i wgranie jako drugi widok w tym samym pliku.
Re: Ciekawe zdjęcia
Data: 2012-11-12 Autor: mario
@marcin: Fakt. Wydaje mi się, że wielu z nas znajdzie coś ciekawego w domu, a naprawdę bardzo fajnie się ogląda stare zdjęcia miejsc, w których się jest na co dzień. Dołączam się do tego apelu :-). Jeśli macie taką możliwość, poszukajcie starych albumów od dziadków i na skaner :-).
Re: Czołg
Data: 2012-11-12 Autor: mario
@hella: OK, da się zrobić, ale dopiero jutro lub w środę wieczorem. Spróbuję zeskanować zdjęcie w wyższej rozdzielczości i jakoś wyostrzyć ten czołg. Ale jakość tego zdjęcia nie jest zbyt dobra. Nie sądzę, że uda się rozpoznać twarze.
Re: Czołg
Data: 2012-11-13 Autor: mario
@hella: Wrzuciłem zbliżenie na ludzi, ale chyba niewiele to dało niestety.
Czołg przed budynkiem szkoły podstawowej w Jasienicy
Data: 2012-11-13 Autor: linz
Ha. Już wiem jaki to czołg. To radziecki IS 2 . Mam zreszta ksiązke o Jasienicy i tam jest jeszcze jedno zdjęcie takiego samego czołgu ,ale na polu. Z tego wynika ,że Niemcy kilka ich utłukli .
Czołg przed budynkiem szkoły podstawowej w Jasienicy
Data: 2012-11-16 Autor: peter
Witam. Co to za książka? jeśli można wiedzieć.
Czołg w Jasienicy
Data: 2012-11-16 Autor: nie zarejestrowany ~z Bielsk-Bialej
Czolg pochodzi najprawdopodobniej z czasu walk w rejonie Jasienicy poczatkiem lutego 1945 ,kiedy to w niemieckie pozycje obronne zlozone z resztek 44 Dywizji Grenadierow Ludowych i 75 Dywizje Piechoty wbil sie sowiecki klin pancerny zlozony z 42 Samodzielnej Brygady Pancernej Gwardii i 1666 Pullu Dzial Pancernych.Tym samym przecinajac szose i linie kolejowa Bielsko-Cieszyn i odcinajac bielski garnizon od zaopatrzenia i mozliwosci odwrotu.Niemcy chcac rozbic okazone miasto wykonali w dniach pomiedzy 3 a 6 lutego ponad 100 kontratakow.Pomiedzy 6-8 lutego udalo sie Niemcom okrazyc sowiecka szpice i zamknac w okrazeniu ok 60 sowieckich czolgow z czego wiele zniszczyc,zdziesiatkowac 2 sowieckie bataliony,ktorych dowodce wzieto do niewoli.8 lutego Niemcy odblokowali szose na Cieszyn co umozliwilo odwrot administracji,ostatnich jednostek ,bielskiemu garnizonowi i ewakuacje z Bielska w kierunku Cieszyna pomiedzy 9 a 11 lutego. Ogolem sowieci w walkach w okolicy zaangazowali 12 dywiji.Ogolem po obu stronach walczylo ok 45 tysiecy zolnierzy.Sowieci stracili z 25 tysiecy walczacych praktycznie polowe stanu.Niemieckie straty mimo ze byly mniejsze to nie byly juz do odtworzenia. Sowieci w wyniku poniesionych strat i zacietego oporu niemieckiego posuneli sie tylko kilka kilometrow dalej na zachod i taki stan utrzymywal sie przez nastepne miesiace praktycznie az do zakonczenia dzialan wojennych poczatkiem maja 1945.Sowieci weszli do Cieszyna dopiero 3 maja 1945 (2 maja poddaly sie niemieckie odzialy broniace Berlin)
Co to za książka?
Data: 2012-11-16 Autor: artmanc
Jerzy Polak "Obrazki z dziejów gminy Jasienica" / Radim Jež, David Pindur "Obrázky z dějin Petřvaldu", Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn 2012
Czołg przed szkoła podstawową w Jasienicy
Data: 2012-11-16 Autor: linz
Tytuł tej ksiązki to ``700 lat Jasienicy``
Czołgi i działa pancerne w Jasienicy i okolicy
Data: 2013-05-06 Autor: nie zarejestrowany ~308_MiGol
"700 lat Jasienicy" p. Joanny Kubaczki z 2005 r. rzeczywiście podaje informację o dwóch czołgach: "(...) a w pobliżu szkoły i domu pana Borkowskiego stały porzucone dwa czołgi" (s. 179). Ten w pobliżu szkoły widać powyżej, z kolei ten drugi, w pobliżu domu, pojawił się np. w albumie "Wisła, Ustroń, Skoczów, Strumień i okolice na starych widokówkach i fotografiach", Andrzej Fajer, Skoczów 2004, s. 215. Tam IS jest błędnie podpisany jako czołg niemiecki. Jak rozumiem fotografia owego (drugiego) Iosifa Stalina znalazła się również w w/w książce "Obrazki z dziejów gminy Jasienica". Na marginesie: istnieją dwie fotografie tego wraku, z tym że na drugiej fotce niefortunnie w centrum jest drzewo, no drzewko raczej. Co do postu z 16.11.2012 to niektóre informacje są, delikatnie rzecz ujmując, na wyrost. Po miesiącu ofensywy radzieckie jednostki pancerne nie posiadały nawet połowy stanów etatowych. Faktem jest, że w Jasienicy zostały trafione ("podbite") albo spłonęły (strata całkowita) nie tylko w/w dwa IS-y. 42 gwardyjska brygada czołgów ciężkich w swoim 164 pułku ciężkich dział pancernych miała z kolei ISU-152. Im też się w Jasienicy oraz w pobliskim Międzyrzeczu oberwało. Szkoda, że zachowały się tylko fotki dwóch Stalinów… A może jednak nie? Pozdrawiam G. Kasztura /projekt: "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej (książka, strona internetowa, konferencja)"/
Książka o jasienicy
Data: 2023-08-27 Autor: nie zarejestrowany ~Jakub
Można podjechać obejrzeć książkę lub zobaczyć za po przec wysłanie zdjęć?

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Szkoła Podstawowa w Jasienicy stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.029 s