Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Cegiełka na budowę Domu Robotniczego

Cegiełka na budowę Domu Robotniczego

Rodzaj: Pocztówka, Autor: maria waleria, Dodano: 2012-11-12 23:16:54
Rok wydania pocztówki: 1900-1909
Kategoria: Architektura, Zdarzenia,
Pocztówka wydana przed rokiem 1910 - cegiełka na budowę bielskiego Domu Robotniczego (Arbeiterheim).
bladzmiana

Komentarze

Budowa Domu Robotniczego
Data: 2012-11-12 Autor: maria waleria
Cytuję za "fotopolska" Polska na fotografii: Secesyjna kamienica na rogu 1 Maja i Partyzantów powstała w 1910 r. jako siedziba "Domu Robotniczego". Placówka ta, istniejąca do 1939 roku, była siedzibą organizacji socjalistycznych polskich (PPSD, potem PPS) i niemieckich (DSAP) oraz klasowych związków zawodowych (włókniarze i metalowcy), Sceny Robotniczej PPS, towarzystwa oświatowo-kulturalnego "Siła", najstarszej na Śląsku Cieszyńskim robotniczej spółdzielni spożywczej oraz redakcji "Robotnik Tkacki". W sali widowiskowej Domu odbywało się wiele spotkań, imprez i konferencji robotniczych. Po II wojnie światowej w budynku nadal miały swoją siedzibę związki zawodowe, w tym w latach 80. Region Podbeskidzie NSZZ "Solidarność".
Dom Robotniczy
Data: 2018-07-18 Autor: nie zarejestrowany ~WEP
Dom na pocztówce nie jest budynkiem narożnym ul. 1 Maja i Partyzantów. Budynek narożny (adres jw) jest prywatną kamienicą. Nie ma w nim sali widowiskowej. Nigdy nie było tam siedzib organizacji partyjnych, związkowych ani prasy. Jeśli nie mylę się to Solidarność urzędowała w budynku 1 Maja 45. Ale to też nie jest budynek przedstawiony na pocztówce. Może ktoś poda prawdziwy adres budynku przedstawionego na pocztówce.
Dom Robotniczy
Data: 2019-09-15 Autor: nie zarejestrowany ~MR
Dom Robotniczy 1 Maja 49. Ktoś wie, dlaczego obecny wygląd tak bardzo różni się od projektu? (na niekorzyść)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Blich stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.135 s