Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielsko - tunel

Bielsko - tunel

Rodzaj: Pocztówka, Autor: maria waleria, Dodano: 2012-12-16 20:58:03
Rok wydania pocztówki: 1927
Kategoria: Wzgórze, Wysoki Trotuar, Zdarzenia,
Jest gdzieś na Beskidii podobna widokówka, chyba nawet obejmująca większy plan. Ale w tej pocztówce, wysłanej 26.05.1927 roku,  ważny jest zarówno awers jak i rewers. Z tekstu korespondencji wynika, że ostatnio (w 1927 roku!) gościł w Bielsku olbrzymi Cyrk Kludskiego.
Cyrk ten powstał w połowie XIX wieku jako ruchoma menażeria założona przez Polaka-emigranta w Austrii i Niemczech. Po ogromnych stratach w czasie I wojny światowej, odrodził się w latach dwudziestych pod zarządem braci Karola i Rudolfa Kludskich i nie ustępował w niczym największym tego rodzaju przedsiębiorstwom w Europie i Ameryce.
Cyrk Kludskiego posiadał w tym czasie 150 aut ciężarowych, a gdy przemieszczał się koleją, to zajmował dwa pociągi składające się z 80 wagonów! Zwierzyniec obejmował 24 słonie, 120 cudownych rumaków, a pod wielkim namiotem cyrkowym było miejsc dla dziesięciu tysięcy widzów!
W 1934 roku (7 lat później) nastąpiła likwidacja cyrku, Kludski sprzedał wszystkie zwierzęta właścicielowi wielkiego zwierzyńca w Hnowerze. (Podaję za łódzką gazetą "Ilustrowana Republika" z dnia 07.02.1934)
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wzgórze, cyrk Kludskiego stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.039 s