Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > 1959-Stacja w Białej i okolica

1959-Stacja w Białej i okolica

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: kajo47, Dodano: 2012-12-22 19:07:08
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Ulicówka, Komunikacja,
 Zdjęcie z roku 1959 przedstawia ulicę biegnącą wzdłuż torów kolejowych w białej o d ul. Komorowickiej obok stacji kolejowej (ob. Biała Wschód) w kierunku ul. Towarowej i tzw. Konfirunku. Ulica ta nie dochodziła do ul. Wyzwolenia (wtedy Hałcnowskiej), kończyła się dochodząc do Towarowej.  Obecnie jest tu ulica Piekarska odsunięta równolegle ok. 10 m na południe. 
Na zdjęciu przy prawej krawędzi widać wóz stacjonującego tu taboru cygańskiego, nieco na lewo, w głębi,  zarys budynku Konfirunku. Z lewej budynek stacji kolejowej.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2012-12-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
 To samo miejsce, ulica Piekarska w grudniu 2012. widać, ze oś jezdni jest przesunięta. W głębi widać budynek stacji kolejowej. Widać także budynek tzw. "Piekarni Gigant", budowli piekarni z czasów Gierka. Piekarnia nie przetrwała, nazwa ulicy pozostała.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: maria waleria Dodano: 2013-01-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Na zdjęciu zaznaczyłam prawdopodobne miejsce, gdzie było dolne wejście do schronu. Drugie wejście było jakieś 100 m wyżej. Namiary: 49˚50`051 N, 19˚03`559 E. Schron zalano asfaltem (może tylko wejścia) w latach osiemdziesiątych przy przebudowie ulicy.  



bladzmiana

Komentarze

Ulica Malgorzaty Fornalskiej
Data: 2012-12-23 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsifoto
Chyba musze poprawic szanownego Kajo47. Bezmyslne wpatrywanie sie przy jedzeniu sniadania w nalepke na chlebie "mlecznym" odbilo sie gleboka rysa na mojej pamieci i zapamietalem ze adres piekarni brzmial ul Malgorzaty Fornalskiej a nie Piekarska... przy okazji odwrotnej czynnosci fizjologicznej zapamietalem pare dowcipow z serii "humor w krotkich spodenkach" na ostatniej stronie "Kobiety i zycia" strategicznie rozsypanych w lazience:). Sumujac, okazuje sie ze Malgorzata Fornalska nie oparla sie slusznej akcji korekty nazw bielskich ulic bo okazalo sie ze jej smierc z rak hitlerowcow na Pawiaku do piet nie dorasta bohaterstwu wojownikow NSZ ktorzy ramie w ramie z GESTAPO walczyli o kapitalistyczna Polske.
1959-Stacja w Białej
Data: 2012-12-25 Autor: grzegorz-h74
W głębi na prawo ledwo widoczny to " Konfirunek " istniejący do dzisiaj , może ktoś wie coś więcej o historii tego budynku i jego nazwy ?
Konfirunek (grzegorz-h74)
Data: 2012-12-26 Autor: mors1
Co nieco na temat tego budynku na stronie #3 - "Galerie".
1945 r.
Data: 2013-01-05 Autor: korzeniowski
A po prawej, naprzeciw dworca, było w 1945 r. złomowisko czołgów rozwalonych w czasie zdobywania B-B. Było ich kilkanaście, niektóre z nich z ciekawymi przestrzałami. Cięto je wtedy palnikami tlenowymi na drobniejsze elementy i wywożono koleją.
194 5r. do ~korzeniowski
Data: 2013-01-06 Autor: maria waleria
Na ulicy Pod Kasztanami (bo tak się wtedy nazywała ulica Piekarska)praktycznie od wyjścia ze schronu (bo tam też był schron czyli Luft Schutz Raum LSR dla pracowników stacji)aż do budynku dworca kolejowego były zwożone czołgi niemieckie typu TIGER. Niektóre z nich były prawie "na chodzie" i miały pełne wyposażenie za wyjątkiem amunicji.
Stacja w Białej
Data: 2013-01-06 Autor: nie zarejestrowany ~peter
Witam. Mario Walerio, czy można wiedzieć gdzie znajduje się owo wejście do schronu?
Schrony przy stacji w Białej
Data: 2013-01-07 Autor: maria waleria
Oprócz schronu przy stacji w pobliżu znajdował się także drugi - chroniący w czasie nalotów robotników z fabryki wyrobów metalowych "Theodor Pollak & Sohn" - popularnie zwanej "Polokiem". Po wojnie połączono dwie firmy metalowe i od nazwisk byłych właścicieli powstała nazwa "Bispol" .Schron przy "Bispolu" wysadzono w powietrze w latach osiemdziesiątych.
Okolice stacji Biała Wschód
Data: 2013-01-09 Autor: kajo47
Pamiętam z dzieciństwa, że jeszcze w latach 50. zbieraliśmy między stacją Biała Wschód a potokiem Krzywa laseczki prochu strzelniczego (jak pocięte ołówki). Wyjaśniano mi wówczas, że to z pocisków artylerii sowieckiej stacjonującej tam w 1945 r. Również zapamiętałem na zawsze z lat 50. i 60. kolor wody w potoku Krzywa - była zawsze mocno czerwona. Średnio przejmowano się wtedy ekologią.
Okolice stacji...
Data: 2013-01-12 Autor: maria waleria
W czasie okupacji na Placu pod kasztanami (bo rosły tam dorodne kasztany) - czyli obecnie na terenach zajmowanych przez byłą Centralę Rybną oraz Cooper Standard - był hitlerowski obóz jeńców radzieckich, którzy przez drewniany płot wywieszali swoje menażki z nadzieją, że może ktoś tam włoży kawałek chleba... W 1945 roku koszarowali tam żołnierze radzieccy, a w dwóch murowanych budynkach wewnątrz tego ogrodzenia mieszkało ich "naczalstwo". Z tego okresu starzy Komorowianie zapamiętali, że w stronę torów pod płotem był wyłożony parciany wąż strażacki, z którego ciurkiem wylewała się... benzyna! Po wojnie przez kilka lat zatrzymywały się tam, pod kasztanami, cygańskie tabory, co nawet i ja już pamiętam.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
ulice, Biała, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.033 s