Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Okolice Szczyrku

Okolice Szczyrku

Rodzaj: Pocztówka, Autor: maria waleria, Dodano: 2012-12-29 19:59:58
Rok wydania pocztówki: 1926
Kategoria: Szczyrk,
Oto pocztówka wysłana wiosną 1926 roku ze Szczyrku. Jest to zdjęcie zrobione na matowym papierze z nadrukiem linii ułatwiających wpisanie adresu i naklejenie znaczka. Pocztówka kupiona niewątpliwie na miejscu - więc przedstawiająca obiekt ze Szczyrku lub okolicy, może letnisko sądząc po ilości pokoików. Boże, jakie piękne domy budowano w latach dwudziestych...

To samo miejsce w innym czasie.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Kruchy Dodano: 2013-01-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Zdjęcie zrobiłem dnia 04.01.2013.
bladzmiana

Komentarze

Stempel.
Data: 2013-01-02 Autor: nie zarejestrowany ~Kruchy
Jeśli to jest Szczyrk, to ten dom kojarzy mi się z tym na przeciwko D.H. Żylicy w Centrum, zwłaszcza, że tam jakiś wóz spalinowy zasuwa z góry. Obok jest rośnie limba. Wedle tego po lewej za nim powinien teraz być D.W. Maria, a głębiej "Włokniarz". Lata by się zgadzały, bo Maria jest z 1928, a "Murzynek" to moderna lat 30, więc mogłaby tam być pustka. Choć tych pięknych arkad to nie ma. Same arkady bardziej mnie kieruje w stronę Sądecczyzny lub Podhala niż Szczyrku.
Stempel - do ~Kruchy
Data: 2013-01-03 Autor: maria waleria
Serdecznie dziękuję za sugestie. Stemple: awers - Kraków 11 (reszta nieczytelna), rewers - Żywiec-Kraków 132. Prawdopodobnie jednak widoczek przeniesiony zostanie do "Z archiwum X" ;-)
Trafiony. ;)
Data: 2013-01-04 Autor: nie zarejestrowany ~Kruchy
To właśnie ten dom. Trafiłem bez pudła. "Maria 2" przy ul. Beskidzkiej w Szczyrku. Obok niego rośnie wspomniana już Limba. Są nawet widoczne krużganki,ale niestety zabudowane. Byłem tam i zrobiłem mini zdjęcie, jeśli uda mi się zarejestrować to je dorzucę. Archiwum X nie będzie potrzebne. ;)
Brawo, ~Kruchy!
Data: 2013-01-05 Autor: mors1
Trzeba mistrzowskiego oka, by pod współczesną powłoką dostrzec przeszłość tego pięknego domu. Fakt, że stempel był mylący; również myślałem, że to raczej sądecczyzna. Pozdrawiam serdecznie - szczyrkowianin z urodzenia.
Pocztówka ze Szczyrku
Data: 2013-01-05 Autor: maria waleria
Brawo ~Kruchy, brawo ~mors1 - dziękuję! Z wypiekami na twarzy śledziłam Wasze detektywistyczne podchody. Na Forumowiczów Beskidii zawsze można liczyć!
Stempel.
Data: 2013-01-05 Autor: Kruchy
Wracając do ów stempla to jeszcze mocniej do mnie dotarło jaka zagadka była podstępna. Trzeba mieć na uwadze, że w roku 1926 Szczyrk znajdował się administracyjnie w powiecie bialskim, województwie krakowskim. Co dziś nie jest chyba dość oczywiste. Po za tym jeżeli to miał być Szczyrk to musiało to być Centrum, bo ten obcięty w kadrze autobus nie pojeździłby wtedy po okolicznych przysiółkach. Co do "współczesnej powłoki" to jedynie "te" zdjęcia pozwalają dostrzec piękno okolicznej architektury, której albo już nie ma, albo jest okaleczona przez współczesność. Obecnie najbardziej przeraża mnie "ocieplanie" modernistycznych kamienic, gmachów czy willi. :( Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Szczyrk, domy w szczyrku, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.079 s