Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Czerwona, Komorowice

Ulica Czerwona, Komorowice

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: kajo47, Dodano: 2013-01-24 11:33:20
Rok zrobienia zdjęcia: 1971
Kategoria: Ulicówka, Komorowice,
 Ulica Czerwona-róg Montażowej, Komorowice. Nazwa \"ulica Czerwona\" funkcjonuje od wielu pokoleń. gdy po powiększeniu miasta wprowadano tutaj nazwy ulic, przyjęto nazwę istniejącą i uzywaną przez mieszkańców. Skąd ta nazwa się wzięła - tego nie wiem. Może ktoś ma jakieś informacje na ten temat? Pamiętam tę ulicę jako gruntową drogę łączącą ul. Komorowicką z obecną ul. Wyzwolenia na Kępie Hałcnowskiej. Dzisiaj ta ulica dzięki jej przedłużeniu ulicą Kwiatkowskiego jest dość ważną arterią Bielska-Białej .

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2013-01-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
 To samo miejsce jesienią 2012 r.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2013-01-25
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
 Skrzyżowanie ulic Czerwonej i Cegielnianej. Przy Cegielnianej przez wiele dziesięcioleci czynna była cegielnia, o której pisze w swym komentarzu maria waleria. Pamiętam, jak w dzieciństwie, w grupie rówieśników wyprawialiśmy się do cegielni zaglądając do jej rozległych pieców. Na wschód od cegielni było stale powiększające się wyrobisko skąd wybierano glinę na cegły. Dzisiaj chyba nie ma po nim śladu. 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: maria waleria Dodano: 2013-04-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
 To samo miejsce wiosną 2013 roku. Dawno tu nie byłeś, kajo47... Tymczasem wyrósł nam tutaj niezły bunkier.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2013-04-29
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Mur. Skąd się biorą takie pomysły? Trzeba przejechać wschodnią obwodnicą Bielska-Białej, patrząc raz w lewo, raz w prawo. 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2013-11-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1953
 To samo miejsce, co na  pierwszym zdjęciu- rok 1953

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2022-04-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2022
 Współczesne ujęcie terenu pokazywanego na poprzednich zdjęciach. Widoczne skrzyżowanie ul. Czerwonej z Montażową. Widać także ulicę Cegielnianą i część ul. Maków. Smutna refleksja: nie widać żadnej koncepcji urbanistycznej miejskiego samorządu, postępuje zabudowa każdego wolnego skrawka Obszarów. 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2023-06-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2020-2023
 Ostatnia pozostałość dawnej komorowickiej cegielni, czerwiec 2023. Komin przy ulicy Cegielnianej ocalał, bo znalazł nowe zastosowanie.
bladzmiana

Komentarze

ul czerwona
Data: 2013-01-24 Autor: nie zarejestrowany ~cinek958
no niezła fota ,idealnie dopasowane miejsce
ul. Czerwona
Data: 2013-01-24 Autor: maria waleria
Fota, rzeczywiście, idealnie siadła... Gdzie podział się natomiast ów młodzian o bujnej czuprynie? Pragnę podać (być może prawdziwą) odpowiedź na postawione przez kajo47 pytanie: Ojciec mój powiadał, że nazwa ulicy wzięła się od pyłu, który zostawiały liczne furmanki wożące świeżo wypalone cegły z pobliskiej cegielni Oswalda Rosta. Z górki widocznej na zdjęciach Ojciec zjeżdżał w latach swej młodości na sankach a później na robionych domowym sposobem nartach.
Pochodzenie Czerwonej
Data: 2013-01-25 Autor: nie zarejestrowany ~Tadeusz
W pobliżu Czerwonej była cegielnia na dzisiejszej ulicy Cegielnianej.Przy produkcji cegieł było dużo odpadów.Materiałem tym wypełniano dziury w drodze stąd jej kolor i nazwa.Pożyteczny był też pył ceglany używany jako nawierzchnia kortów tenisowych.Surowe t.z.n niewypalone cegły(w postaci gliny rozmieszanej z wodą) były podstawowym materiałem do naprawy pieców kuchennych i pokojowych zwanych kachlokami.Kto dzisiaj wie co to była n.p bratruła?
Skąd nazwa ul Czerwonej?
Data: 2013-01-25 Autor: kajo47
Dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Mogłem się domyśleć, bo pamiętam doskonale działającą jeszcze cegielnię. Pozostał po niej komin. Co do młodziana ze zdjęcia, dzisiaj jest dziadkiem 5 wnucząt - jak ten czas leci...
Mur przy ul. Czerwonej
Data: 2013-04-29 Autor: kajo47
Dziękuję marii walerii za inspirację. Gdy inni wezmą przykład z właściciela posesji przy Czerwonej i otoczą swe działki murami, w naszym mieście rozwiąże się palący problem braku miejsc na graffiti.
Cześć, kajo47
Data: 2013-04-29 Autor: mors1
Te "Obszary" (skądinąd piękna nazwa), jak mi się wydaje, to dzisiaj tereny między Czerwoną, Komorowicką, Piekarską i Wyzwolenia. Wg mapy, to około kilometra kwadratowego. Tak się składa, że ja również, tak jak Ty, mam sentyment do tych miejsc i ulic ochrzczonych nazwami kwiatków i in. Przez kilka lat mieszkałem w tych okolicach. Raczej przypadkowo i niechętnie, bo ta część Bielska w latach 60-tych i 70-tych była pogardzana, lekceważona, a nawet wzgardliwie traktowana, jako bialski slums. Dzisiaj widzę, że te "Obszary" miały, i mają szczególny potencjał. Zrobiłem sobie osobistą wycieczkę po "Obszarach", korzystając nie z własnych nóg, ale z fantastycznej aplikacji Google`a: StreetView!!! Całkowicie podzielam Twoje sentymenty do tych miejsc, bo na zawsze będą mi towarzyszyć we wspomnieniach! Smętny okres stanu wojennego był czasem, gdy uczyłem mojego syna Michała (wtedy 3-lata) oglądania świata, pokazywania Mu drzew, zwierzątek i ogólnie: przyrody... Miałem go na nosidełku na plecach, szczebioczącego za uchem swoje dziecięce głupotki... Właśnie po tych "Obszarach" włóczyłem się z Miśkiem na plecach. (Po ruskim cmentarzu - też). I jest to jeden z moich najmilszych życiowych epizodów. Dzisiaj te Twoje "Obszary" wyglądają nie najgorzej, a powiedziałbym, że lepiej, niż wiele innych dzielnic Bielska! Przespaceruj się ulicami swojej młodości, korzystając z "StreetView". "Obszary" stają się, i chyba będą znaczącą dzielnicą Bielska-Białej. Widać dużą staranność ludzi w temacie wyglądu swoich ogrodów i domów. Bardzo mi się to podoba. Pozdrawiam Cię serdecznie. mors1
@ mors1- Komorowice Obszary i nie tylko
Data: 2013-05-01 Autor: kajo47
Dziękuję za miłe słowa. Nie ukrywam, mam sentyment do Komorowic Obszarów, zresztą nie tylko: do całych Komorowic z przyległościami, podobnie jak do całego naszego miasta z jego skomplikowaną historią. Co do "StreetView", korzystam z jego możliwości. Jednak program nie zastąpi osobistej obecności w terenie. Poszukuję zdjęć z przeszłości ulicy Komorowickiej od przejazdu kolejowego do ul. Czerwonej czyli terenów zajętych dzisiaj przez spółkę NEMAK (dawniej Zakłady Metalowe z terenami przyległymi, zwłaszcza od północy. Niestety, wtedy gdy istniały budynki przylegające do Zakładów Metalowych, jak i sam budynek biurowy ZM przy Komorowickiej, nie przyszło mi do głowy zrobić tam zdjęcia. Może ktoś ma takie fotografie?
ul. Komorowicka dawniej
Data: 2013-06-09 Autor: maria waleria
Pamiętam tą stronę ul. Komorowickiej - zabudowaną niskimi, góra jednopiętrowymi budynkami. Domy były nietynkowane, zbudowane z ciemnoczerwonej, prawie brunatnej cegły. Przed wojną, jak opowiadał mi ojciec, mieszkali tam niezamożni starozakonni, wielce nabożni. Z synami tych Żydów ojciec przyjaźnił się; razem chodzili do szkoły a byli bardzo pilnymi uczniami. Po wojnie w jednym z domów do lat siedemdziesiątych był sklep mięsny. Tyle pamiętam... też chciałabym zobaczyć te zdjęcia.
Zapytanie o zdjęcie młodzieńca z bujną czupryną.
Data: 2023-05-12 Autor: nie zarejestrowany ~Georg
Jestem tym młodzieńcem od bujnej czupryny, nie wiem kto zrobił mi to zdjęcie, proszę o wiadomość.
Ulica Czerwona, Komorowice
Data: 2023-06-17 Autor: kajo47
Zdjęcie młodzieńca z bujną czupryną zrobiła żona młodzieńca. I co Georg na to? Trzeba przy oglądaniu zdjęcia założyć okulary :).

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
ulice Bielska-Białej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s