Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Panorama z budową

Panorama z budową

Rodzaj: Pocztówka, Autor: Andrzej001, Dodano: 2013-01-31 16:40:43
Rok wydania pocztówki: 1950-1959
Kategoria: Panorama miasta,
 Prymitywna technicznie pocztówka, pola adresowe na odwrocie naniesione fioletowym stemplem. Ale jest coś ciekawego: w centralnej części, trochę po lewej, widać sporą budowę. Czy możliwe, że to budowa liceum im. Żeromskiego? Jeśli tak, można dosyć dokładnie datować moment wykonania fotografii. Koledzy z Żeroma pomóżcie, bo ja z Kopernika...
bladzmiana

Komentarze

Żeromski
Data: 2013-01-31 Autor: korzeniowski
Była to szkoła RTPD - t.zw. Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Miała być kuźnią kadr komunistycznych. Wybudowana w 1950 r., oddana do użytku w 1951 r.
1950
Data: 2013-01-31 Autor: nie zarejestrowany ~kosamaxi
Wygląda na to, że to budowa liceum Żeromskiego. Czyli rok 1950. Na Beskidii jest współczesne zdjęcie zrobione z tego samego miejsca (kościół św. Mikołaja): http://www.historia.beskidia.pl/?modul=wehikul&typ=wehikul&id=258
piękny widok
Data: 2013-02-01 Autor: nie zarejestrowany ~Angus
Piękny widok, bo bez Osiedla Śródmiejskiego, które oszpeciło tę część miasta. Niestety.
Raczej to nie "Żerom".
Data: 2013-02-02 Autor: Kruchy
Na mój gust to nie Żeromski. Po prawej stronie widać budynki na rogu obecnej Wilsona i Kołłątaja, które dziś zasłaniał by "śliczny" wieżowiec mieszkalny. Wydaje mi się, że to budowa jakichś mieszkalnych po drugiej stronie Wilsona. Przez co zdjęcie może być nawet z okupacji... Te budynki obecnie wyglądają mi na modernizm z lat 40stych. Wydaje mi się, że jak na budynek "Żeroma" to zbyt głęboko. Inna ciekawa sprawa to na pierwszym planie budynki zaraz obok Budynku z kinem "Apollo". Dwa budynki, których obecnie nie ma, a o ich istnieniu nie wiedziałem. Dziś jest tam skwer przed małą sceną Teatru Miejskiego i ulica H. Kołłątaja. Po prawej stronie kina "Rialto" obecnie wyremontowany budynek sądu. Przed wojną, w podwórzu tego byłego kasyna, w oficynie tego budynku mieszkali dziadek z babcią mojej babci, a jej wujek miał zakład parkieciarski. Po wojnie musieli się stamtąd wyprowadzić bo obiekt przejęła "bezpieka".
Przepraszam, to Żeromski.
Data: 2013-02-02 Autor: Kruchy
Chyle czoła, to budowa Żeromskiego. Budynki są na rogu Grota-Roweckiego i Wilsona, a pod "śliczny" wieżowiec jest ogromny plac przy Kołłątaja. Mądrala ze mnie. Przepraszam. ;)
A w centrum tej fantastycznej fotki...
Data: 2013-02-02 Autor: mors1
... Asnyk. Tak na godz. pierwszej... Moje LO. A nieco b. na prawo: Dom Żołnierza, szacowna budowla z przeszłością. Również wydaje mi się, że Żerom juz stoi, za drzewami, a budowa toczy się wokół przyległych kamienic.
Jeszcze raz przepraszam.
Data: 2013-02-03 Autor: Kruchy
Szukam sensacji i głupoty piszę, psia kość! Koło "Apollo" to raczej Attyka "Banku Austryjackiego" a obok to już dach "Małej Sceny". Proszę mi wybaczyć.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Centrum, Szkoły stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.287 s