Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Świadectwo szkolne z roku 1915

Świadectwo szkolne z roku 1915

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: maria waleria, Dodano: 2013-03-03 00:59:37
Rok zrobienia zdjęcia: 1915
Kategoria: Szkoły, Portrety mieszkańców, Inne,
Jest rok 1915. Dziesięcioletni Tadek uczęszcza do szkoły przy Polskim Seminarium Nauczycielskim T.S.L. przy ul. Komorowickiej w Białej w Galicji, gdzie dyrektorem placówki jest dr Antoni Mikulski. Jest tu Austria i jest wojna. Jego ojciec, zaraz po podpisaniu tego chwalebnego świadectwa pójdzie na wojnę, wszak dostał już kartę mobilizacyjną. Zostawi w domu trzydziestoletnią żonę z trójką dzieci. Ona będzie robić w Papierni a on, nigdy nie pewny jutra, przeżyje dwanaście bitew nad Isonzo na włoskim froncie.
bladzmiana

Komentarze

klasa 3-ia
Data: 2013-03-05 Autor: nie zarejestrowany ~edek
troche to dziwne że tadek miał 10lat w 4-tej klasie
klasa 3 - odpowiedź dla ~edka
Data: 2013-03-05 Autor: maria waleria
Na początku XX wieku w Austrii obowiązywała, jak i w innych cywilizowanych krajach, nauka w 6-klasowej szkole powszechnej. Dzieci zaczynały naukę w wieku lat siedmiu. A więc, jeżeli uczniowie czynili postępy, to dziesięciolatkowie byli "uzdolnionymi" do przejścia do klasy czwartej (jak to wynika z przedstawionego tu Zawiadomienia szkolnego). Podejrzewam, że w tej materii nic się do dnia dzisiejszego nie zmieniło... A proszę popatrzeć na oceny Tadeusza!

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
szkolnictwo, życie mieszkańców, Biała, T.S.L. stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.05 s