Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica 3-go Maja

Ulica 3-go Maja

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2014-03-29 13:40:06
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Ulicówka, Synagogi, Architektura,
Ciekawe ujęcie ulicy 3-go Maja w Bielsku w latach 30. XX w. Na pierwszym planie po lewej stronie synagoga, zburzona przez Niemców we wrześniu 1939 roku.
bladzmiana

Komentarze

Odbudowa.
Data: 2014-03-29 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
Ja wiem jakie są realia, ale uważam że nie tylko w interesie Bielska mogłoby być przynajmniej odbudowa bryły bielskiej synagogi, ze względu na jej ponadprzecietną architekturę i wielką wyrwę w krajobrazie kulturowym i historycznym Polski jaka powstała w przestrzeni po wyburzeniu setek synagog przez nazistów w czasie II WŚ.
synagoga
Data: 2014-03-30 Autor: nie zarejestrowany ~fack
Z tą "ponadprzeciętną architekturą" to lekka przesada. Przed wojną było sporo podobnych synagog w naszej części Europy. A mnie osobiście bardziej zależałoby na odbudowaniu samych wież owej synagogi, aniżeli całej bryły. Wzbogacałyby panoramę miasta i dodawałyby jej szyku. I zastąpiłyby kominy elektrowni, które będą rozbierane ;)
Uwaga.
Data: 2014-04-01 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
No zależy w jakiej skali patrzeć ;) Jest bliźniacza w Szombathely, no ale to Węgry ;) Poza tym gdy przegląda się zdjęcia polskich synagog wyburzonych w czasie wojny to okazuje się, że wcale niełatwo jest znaleźć dwuwieżową synagogę (w bryle przypominającą dzięki temu trochę kościół), któraby łączyła tak zgrabnie elementy gotyku i architektury orientalnej. Co do wież, boję się, że jakby ktoś chciał odbudować tylko wieże to połączenie ich z resztą budowli mogłoby wyjść...cóż, niech starczy, że powiem iż byłoby to wizualnie ryzykowne ;)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
synagoga Bielsko, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.049 s