Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Pochód 1-Majowy

Pochód 1-Majowy

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: enuajsi, Dodano: 2014-04-30 23:51:46
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Ulicówka, Inne,
Wbrew powszechnej opinii ze socjalistyczne ideały siła przeszczepione były na polski grunt przez Armie Czerwoną okazuje sie ze nawet w naszym zamożnym miescie byla calkiem spora grupa socjalistów święcacych Świeto 1 Majowe... Zatem niech sie święci 1 Maja:)

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: enuajsi Dodano: 2014-05-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
 napis na odwrocie zdjecia

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: enuajsi Dodano: 2014-05-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
 Oto zblizenie zolnierzy i ich mundurow

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: enuajsi Dodano: 2014-05-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1920-1929
bladzmiana

Komentarze

???
Data: 2014-05-01 Autor: nie zarejestrowany ~MW
Zostawiam sprawę do dyskusji. Moim skromnym zdaniem to nie pochód 1-Majowy w latach 30-tych. Wygląda mi to na rok 1945 i euforia po wyzwoleniu. Może ktoś to potwierdzi?
1 Maja
Data: 2014-05-01 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsi
No ciezko bedzie rozsadzic... zdjecie kupilem pare dni temu na ebay-u i przyszla z Niemiec z podpisem "1. Mai - Parade in Bielitz". Widze ze jest to ulica Orkana a po cieniu na ulicy jest to godzina poranna. Z tylu za grupa paru zolnierzy i dzieci nadchodzi jakis gesty tlum. Definitywna odpowiedz da nam tylko rozstrzygniecie czy stroje wojskowe pokazane tutaj sa przed czy po wojenne - niestety nie jestem biegly w tym temacie zatem zamieszczam powiekszenie strojow i czekam na opinie expertow:)
......
Data: 2014-05-01 Autor: Tygiel
Pierwsze zdjęcie trudno uznać za przedwojenne, ówczesne władze nie brały udziału w pochodach i nie był to dzień wolny od pracy. Szkoda, że ostrość zdjęcia nie pozwala rozpoznać jakie orzełki mają na czapkach wojskowi. Jeśli bez korony, to byłoby LWP, a więc zdarzenie po 45 r.
Pochód 3 - Majowy
Data: 2014-05-01 Autor: korzeniowski
Powyższe zdjęcie, dobrze mi znane, jest zbiorem zagadek trudnych do rozszyfrowania. Zdjęcie pochodzi z obszernych zbiorów Roberta Piescha, bielszczanina, świetnego znawcy historii tego miasta. Był przed wojną posłem do sejmu RP reprezentującym tam miejscowych Niemców. Niestety, nie żyje a jego zbiory są wystawiane na sprzedaż przez jego syna Rainera którego znam osobiście. Nie jest on znawcą historii Bielska. Co do zdjęcia: bezsprzewcznie przedwojenne, patrz ubiory uczestników. Enuajsi podaje błędną lokalizację: to nie ul. Orkana lecz ul. Cieszyńska w kierunku poza miasto. Wszystko to przemawia przeciwko tezie o manifestacji 1-Majowej, chyba lokalne polskie wydarzenie patriotyczne. Raczej pochód 3-Majowy; zatem niech się święci 3-Maja!
...........
Data: 2014-05-01 Autor: Andrzej001
Nie pasuje mi, że to Orkana. Nigdy nie miała charakteru handlowego. Może raczej początek Cieszyńskiej, za Rynkiem, przedłużenie Wzgórza?
1 maja
Data: 2014-05-01 Autor: nie zarejestrowany ~dblcala
Moim skromnym zdaniem, to że zdjęcie opisane jest w języku niemieckim nie oznacza jednoznacznie, że zostało wykonane przed lub w 1939 roku.
ulica
Data: 2014-05-01 Autor: Ewa Janoszek
Według mnie ulica na pierwszej fotografii to nie Orkana ale Cieszyńska - odcinek od Rynku do góry, w tle widać wieżyczkę kaplicy zamkowej.
Ulica Cieszynska
Data: 2014-05-01 Autor: enuajsi
Oczywiscie jest to fragment ulicy Cieszynskiej tuz ponizej dzisiejszej restauracji "Browar Miejski" a pochod kieruje sie od rynku w strone skrzyzowania z ulica Piwowarska - wszystkim dziekuje za korekte i przepraszam ze bledna informacje. Ciesze sie ze udalo sie uscislic rowniez date pochodu na lata przedwojenne. Pan Korzeniowski trafil w dziesiatke piszac do kogo nalazelo to zdjecie: Rainer Piesch z Gehrden w Niemczech. Stuprocentowe okreslenie jakiego rodzaju byl to pochod jest obecnie chyba niemozliwe i dlatego wylacznie na podstawie napisu na odwrocie zdjecia nie bede obstawal przy pierwszomajowej wersji. Oczekuje na ksiazke o niemieckim ruchu robotniczym w przedwojennym Bielsku - moze tam znajdzie sie jakis klucz do tej zagadki.
do enuajsi
Data: 2014-05-02 Autor: korzeniowski
Niestety, w książce o niemieckim ruchu robotniczym (Wurbs: Die deutsche Arbeiterbewegung ...) brak wiadomości o wzmiankowanym tu wydarzeniu. Niemniej, książka jest obfitym źródłem informacji o miejscowym socjalistycznym ruchu robotniczym. Pozdrawiam ak.
Miejsce manifestacji
Data: 2014-05-02 Autor: Tygiel
Rację ma pan Korzeniowski zwracając uwagę na ubiory postaci na zdjęciu. Choćby charakterystyczne pumpy. Co do miejsca,czyli ul. Cieszyńskiej. Na zdjęciu polscy żołnierze idą od Rynku na zachód. Niemiecki wehrmacht maszerował tą samą drogą 3 wrzesnia 39 r., w dokładnie przeciwnym kierunku.
1 Maja
Data: 2014-11-30 Autor: pietra
Ktoś tutaj poprawił miejsce wykonania zdjęcia,jest to ul.Cieszyńska od strony rynku do góry!

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Bielsko, Ulica Orkana stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.045 s