Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Lenina i dworzec PKP

Ulica Lenina i dworzec PKP

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: enuajsi, Dodano: 2014-06-05 19:52:16
Rok zrobienia zdjęcia: 1970-1979
Kategoria: Wspomnienie PRL-u, Ulicówka,
 Sielskosc letniego poranka lat siedemdziesiatych przed dworcem PKP uwieczniona na fotografii z kolekcji Reinera Piescha. Para milicjantow z godnoscia zmierza w strone wiaduktu nad ulica z zalozonymi z tylu rekoma. W tamtych latach milicja naprawde niewiele miala do robienia i chyba tylko dlatego zeby nie wyjsc z formy dostalem kiedys niespodziewanie pala w plecy az przycichly wokol ptaki kiedy hustalem sie niewinnie na lancuchu ogrodzenia przed wejsciem do starego Asnyka:). 
Na ulicy pare Fiatow, za to az dwa autobusy ktore rozwiazywaly problemy komunikacyjne mniej komfortowo ale z korzyscia dla naszego zdrowia i srodowiska, Dostojny Sanos obslugujacy dalsze i pospieszne kursy zmierzal pewnie do Krakowa - choc mogl jechac nawet do Buska Zdroju czy Krosna bo i tak daleko wypuszczal sie nasz bielski PKS - a lokalny niebieski \"ogorek\" skrecajacy w Piastowska mial pewnie wysadzic pasazerow na wszystkich przystankach po drodze do Cieszyna. Te \"cieszynskie\" autobusy pamietam odjezdzaly co pol godziny: dwadziescia po i za dziesiec a do tego dochodzily jescze pospieszne polaczenia z Krakowa czy Zakopanego. Na prawo dworzec PKP a z niego chyba co godzine odchodzil rowniez pociag do Cieszyna lub Wisly. W taki piekny letni poranek okolice dworca byly miejscem gdzie chcialo sie byc bo wyjazd w kazdym kierunku przyrzekal letnia przygode wystarczylo sobie tylko postudiowac dluga liste rozkladu jazdy pociagow...to wlasnie teraz, w czerwcu zaczynaly kursowac sezonowe pociagi nad morze do Leby i Kolobrzegu

To samo miejsce w innym czasie.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: enuajsi Dodano: 2014-06-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960-1969
Zamieszczam zdjecie zamieszczone na NK w nadziei ze nie lamie zadnych praw i ze takie zdjecie moze stac sie lupem kazdego milosnika Bielska z tamtych odleglych dni. Dworzec z grupa dzieci ktore wg badaczy IPN byly najprawdopodobnie pozegnac rodzicow wywozonych do rosyjskich lagrow a wg mnie jest to koniec pochodu pierwszomajowego...w sterylnym od zeszlego lata porannym powietrzu niesmialo zaczely zakwitac pierwsze kwiaty a z pierwszych wonnych galazek robilismy gaik-maik, chlod majowego poranka na golych nogach w cieniu chmur przekrzykiwalismy piosenka "sloneczko nasze rozchmurz pyska bo nie do twarzy ci w chmurzyskach", zas majowe popoludnia pachnialy swiezoscia nierozwartych jeszcze stron ksiazek na kiermaszu pod teatrem...


szybko przelatujacymi cieniami na golych nogach przeganialismy wykrzykujac  
bladzmiana

Komentarze

...
Data: 2014-06-06 Autor: Tygiel
Widoczny na zdjęciu znak stop, już nie obowiązuje. W latach 80-tych przyjęto formę graficzną, obecnie obowiązującą. Obok kiosku jest zejście do tzw. publicznych szaletów. Teraz tego już nie ma. Nawet kioski są inne. No i nie ma milicji. Choć czasem przydałoby się zobaczyć w tym rejonie stróżów prawa.
SP 18
Data: 2014-06-06 Autor: jkkubula
Niesamowita pamiątka, może tam jestem, twarze jakby znajome, łza się kręci, prawie pół wieku minęło, wszystkich na tej fotce pozdrawiam i całuję
Wcześniej było inaczej
Data: 2014-06-06 Autor: Andrzej001
A mnie to zdjęcie (górne, kolorowe) nastraja nostalgicznie. Brakuje mi tramwaju linii 1 na krańcowym przystanku wzdłuż dworca, a także skośnego toru i wozu linii 2 na przystanku bliżej Piastowskiej. Czy może ma ktoś zdjęcia pokazujące "dwójkę" w tym miejscu?
zdjecie
Data: 2014-12-02 Autor: nie zarejestrowany ~ju186
Gdy zobaczylem to zdjecie to az mi serce stanelo ze wzruszenia.przciez to moja szkola.Zdjecie zrobione przedstawia prawdopodobnie zakonczenie pochodu pierwszomajowego.Pod tarcza to prawdopodobnie pan dyrektor Stankiewicz.Ja w tym czasie moglem chodzic do trzeciej klasy jezeli to jest rok 1969-3-ciaA wychowawca pani Jedrzejkiewicz.W tym roku byl jubileusz szkolyniestety za pozno sie dowiedzialem i nie moglem dotrzec poniewaz przebywam poza granicami kraju,ale jezeli ktos z tego rocznika chodzil do tej szkoly prosze o kontakt.
klasa 3A w SP18 1969 rok
Data: 2014-12-02 Autor: bertholdi
Witaj ju186. Do tej samej klasy, o której piszesz, uczęszczała moja Mama, która (z pewną dozą niepewności) rozpoznaje siebie na zdjęciu. Nazwisko panieńskie Mamy: Wesołowska. Ja też byłem uczniem tej szkoły w latach 1989-1997. Mieliśmy z Mamą przynajmniej 4 tych samych Nauczycieli (m.in. chemia, historia). W sieci jest kilkunastominutowy film Bielsko-Biała Lata 50-te (tytuł mylący), na którym w minucie 15:55 zaczyna się fragment z rozbrykaną gromadką uczniów w mundurkach przed wejściem do SP18. Wiadomo, że to lata 60., bo przecież szkoła była wtedy oddana do użytku jako tzw. "tysiąclatka". Moją Mamę na 99% też można tam dostrzec. Na tamte lata budynek szkoły to bardzo wyrafinowany projekt architektoniczny! Moja Mama co prawda nie jest stałym bywalcem Beskidii, ale ja już tak, więc bez problemu mogę przekazać jakiś namiar. Mama utrzymuje kontakt z pojedynczymi osobami z tej klasy. Pozdrowienia od 2-pokoleniowej ekipy z SP18:)
Sp18
Data: 2014-12-27 Autor: nie zarejestrowany ~ju186
Witaj bertholdi.Fajnie ze ktos sie odezwal,ale jesli chodzi dokladnie o rok 1969 ja chodzilem do drugiej klasyA wych.Pani Jedrzejkiewicz.Nigdy nie przypuszczalem ze bede sie staral odnalezc znajomych na podstawie zdjec.Nazwisko Twojej mamy cos mi mowi,ale nie bardzo kojarze.Gdybys mi napisal imie i gdzie mieszkala mama w tym czasie na pewno sobie przypomne.Pozdrowienia dla mamy.Napisz w jaki sposob przekazac jakis namiar.Jestem ciekawy kto uczy jeszcze ze starych nauczycieli.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ulica Lenina, dworzec PKP stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.035 s