Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Witaj na Równicy! I Status quo ante i post ante

Witaj na Równicy! I Status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:58:40
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Schroniska Górskie, Ustroń, Wspomnienie PRL-u,
To Równica w dniu powszechnym, a zatem nietłoczno tu tego późnego lata 1960 roku, mówiąc wprost: poza nami nie ma nikogo! No może tylko w schronisku PTTK (767 m n.p.m) z 1928 roku jest kilku turystów plecakowych, nie to co w niedzielę, kiedy zjawiają się zamożniejsi goście samochodami szosą bitą, zbudowaną w 1934 roku staraniem Wojewody dra Michała Grażyńskiego. O jeden ze słupków wokół pętli końcowej opiera się Alicja, kontemplując bukoliczną panoramę górską Orłowej – jeszcze tam dzisiaj będziemy! Ale czy w słupkach czegoś nie brakuje? Skądże – na co słupkom jakieś tam żelazne rurki, o ileż przydatniejsze każdemu porządnemu gospodarzowi wiejskiemu!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Przeleciały niczym z bicza trzasnął pięćdziesiąt cztery lata i wreszcie się tu coś na tej Równicy dzieje: setki limuzyn – bo parking szczytowy nie jest tu jedyny, tysiące ludzi, tłoczących się już nie tylko w stareńkim schronisku, ale i w dziesiątkach innych przybytków gastronomicznych, gwarno tu teraz i jakże przyjemnie szumnie! Turyści plecakowi – a co to takiego?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Są i rozrywki dla odważnych: poza parkiem linowym – ogromna huśtawka, gabinet strachu, strzelnice, no i ta kolejka górska! Coś pięknego, komu jeszcze w głowie tracić czas na kontemplowanie jakichś tam, choćby nawet bukolicznych landszaftów?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Piękno techniki na samej Równicy – to jest to!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
A to co takiego? Ano, niepotrzebne już nikomu słupki ograniczające, które teraz zobaczyć można tylko jeszcze na zdjęciu archiwalnym z Alicją, z 1960 roku…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: abrozek1931 Dodano: 2014-07-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1947
SCHRONISKO NA RÓWNICY W GRUDNIU 1947 ROKU GOSPODARZEM SCHRONISKA BYŁ PAN HULANIK, KTÓRY RZEMIOSŁA KUCHARSKIEGO WYUCZYŁ SIĘ PRZED WOJNĄ W WIEDNIU. URZĄDZIŁ NAM WSPANIAŁY POBYT W CZASIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.POCZĘSTOWAŁ NAS ZDOBYTĄ JAKIMŚ CUDEM PRZEDWOJENNĄ WIŚNIÓWKĄ BACZEWSKIEGO.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Wiem, wiem – dawne słupki ograniczające ze zdjęcia archiwalnego, były pod względem wymogów, jakie stawia komunikacja samochodowa, całkowicie nieprzydatne, by nie powiedzieć wprost – niebezpieczne! Ale o co dzisiaj mogłaby się oprzeć Alicja na Równicy, dla kontemplacji urzekających widoków, wystawienia twarzyczki na to tak rzadko rozpieszczające nas słoneczko lub dla chwili odpoczynku tylko, przed wyczerpującą drogą na Orłowę? Niewątpliwie – teraz samochodziarzom jest bezpieczniej, turyści mają do rozpuku tablic informacyjnych przed Schroniskiem PTTK, gościom schroniskowym służą wielkie parasole przeciwsłoneczne, meteorolodzy mają tuż obok swoją stację, a wszystkim służą w nocy lampy rtęciowe, a jednak… A jednak starzy bywalcy, turyści plecakowi, umykają stąd czym prędzej na szlaki górskie, do obcowania z nieskalaną naturą, ciesząc się ciszą, szumem tylko drzew na wietrze, śpiewem ptaków…
bladzmiana

Komentarze

W temacie Równicy...
Data: 2014-07-02 Autor: mors1
Mieszkając na stancji w Krakowie przy Krupniczej, u pewnej Damy, w zamierzchłej przeszłości lat 70-tych, spytałem Ją, czy była kiedyś w Bielsku. No, tom odczuł konsekwencje mojego, mimochodem zadanego pytania... Bielska co prawda nie pamiętała za bardzo, ale Ustroń i Równicę opisała mi w godzinnej tyradzie! Nasłuchałem się o wyprawie grupy Krakusów, samochodami, w egzotyczne strony Beskidów. A to szale Pań, rozwiewające się w czasie jazdy, a to szampan pity po drodze, a to karkołomny podjazd pod Równicę i (chyba miły Jej sercu) nocleg w schronisku. Dzięki, KLK, za tę fotkę. Przypomniała mi ona tą starszą Panią, którą lubiłem i szanowałem, choć złamałem parę razy Jej surowe warunki dot. stancji :)
"W temacie Równicy..."
Data: 2014-07-02 Autor: KLK
Z wzajemnością, też Ci dziękuję za Twoją reminescencję dotyczącą i niezrównanej Równicy, jak i Twojej studenckiej stancji, wiem, wiem co się tam działo! Ale trochę się zdekonspirowałeś i wyszło to, żeś już nie taki znowu młodzianek: policzmy - w 1970 roku liczyłeś pewnie ze 20 lat, dodać te następne 44 - i mamy 64 - jak w pysk strzelił! Ha, chciałbym być taki młody...
Żadnych zagadek...
Data: 2014-07-02 Autor: mors1
jestem z 1954-tego.
Skucha...
Data: 2014-07-02 Autor: mors1
Mam równo 60.... tak. Nieważne, czy ma się osiemdziesiąt lat, czy sześćdziesiąt (jak ja)... Było fajnie - i nadal jest. Żyjemy, wspominamy, i tak ma być. Ty kochasz swoją Lidkę, (śliczna) ja kocham moją Jadźkę z ul. Skośnej, (fascynującej urody matematyczka), z którą włóczyłem się gdzie popadnie - od Lotniska ku Nałężu... Nieważne. Bardzo Cię lubię. Wszystkie Konrady, to fajne chłopy. :) Masz smaka na kaszankę z grilla?
"Żadnych zagadek..."
Data: 2014-07-02 Autor: KLK
Wybacz "mors1" - że dołożyłem Ci te 4 lata, wadliwie przyjąłem rok wyjściowy. Ale, ale - to przecież okrągły jubileusz, zatem życzę Ci zdrowia, spełnienia zamierzeń życiowych, dalszych sukcesów na łamach "Beskidii" i utrzymania się, oby na najdłuższe lata, przy tym charakteryzującym Ciebie, dobrym humorze i ... wyrozumiałości. Ad multos annos, Puer! Konrad
Zapomniałem...
Data: 2014-07-03 Autor: mors1
... o pewnym szczególe w temacie Równicy. Owa wycieczka Krakusów miała miejsce krótko przed wojną.
A ja ...
Data: 2014-07-04 Autor: nie zarejestrowany ~mors1
to bym się nie zżymał na te konstrukcje pokraczne, na te parkingi i wszelką inną komercję, włącznie z jarmarcznym charakterem tego wszystkiego. Tak, widać, musi być! To WSZYSTKO dzieje się na naszych oczach, powstaje, trwa i przemija. Te fatalne konstrukcje kiedyś przerdzewieją, wycięty las - odrośnie, schronisko będzie trwać, Równica będzie fajną metą dla kolejnych pokoleń, itd., itp. Widzę w tym jakiś rytm. Czasem smętek człowieka ogarnia, ale tu nic, Konrad, nie zdziałamy... Nie da rady. ...[wymoderowano]
O..,,,
Data: 2014-07-04 Autor: mors1
dzięki, Beskidio :)
"O..,,,"
Data: 2014-07-05 Autor: KLK
Trochę filozofii - "mors1"? No to masz: "Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las"... Zatem marna trochę pociecha, wolałbym za życia! Jedyna pociecha w: "Vita breve - ars longa est"!
"Skucha.."
Data: 2014-07-08 Autor: KLK
„mors1”: Alicja zwróciła mi uwagę na Twój wpis, którego nie zauważyłem, gdyż skrzyżował się z moimi życzeniami urodzinowymi dla Ciebie. Byłem zbulwersowany – przecież odpisałem Ci kiedyś, że za absolutnie niedopuszczalne uważam publiczne naruszanie czyjejś prywatności, umocniłem to później apelując: „audiatur et altera pars”! Żyjesz w dziwnym świecie, jakbyś nie zauważył upływu tego ponad półwiecza, od kiedy wykonywałem zdjęcia w latach 1958, 59 i jakbyś nie dostrzegł, że od 1960 roku wykonywałem wyłącznie zdjęcia rodzinne: z Alicją i swoimi dziećmi – oczywiście także zawsze w „pięknych okolicznościach przyrody” lub w miejscach niezwykłych. Nie tak dawno, ze trzy lata temu, Prezydent Miasta wręczył nam odznaczenie za pięćdziesiąt lat zgodnego pożycia małżeńskiego, w obecności naszych od dawna dorosłych dzieci z zięciami, mamy wnuczki i dwie prawnuczki – a Ty to dla swojej takiej jakiejś nieprzemyślanej fanaberii, usiłujesz się – i to na łamach bliskiej nam „Beskidii”, wszystko przekreślić? Nie tego miałem prawo się po Tobie spodziewać. KLK
Skucha
Data: 2014-07-08 Autor: wolf
Panie Konradzie, ja i pewnie inni czytelnicy Beskidii doskonale wiemy, wiemy że darzy Pan swą żonę -Panią Alicję i swoją rodzinę wielką miłością, bo miłość ta prawie wylewa się z Pana zdjęć i przywraca wiarę w siłę i trwałość uczuć. Jestem przekonany, że post morsa1 to dosłownie "skucha" czyli zwykła pomyłka i pomylił on najzwyczajniej w świecie imiona. Pozdrawiam gorąco.
"Skucha" - po raz drugi
Data: 2014-07-09 Autor: KLK
Dziękuję Ci "wolf" za życzliwe słowo (piszę poufale "Ci" i proszę o wzajemność - wszak jesteśmy wszyscy młodzi - ja przynajmniej duchem!), myślę tak samo. Zawsze dawałem wyraz swojego uznania dla "mors1", podobał mi się swobodny ton jego wypowiedzi, nie raziła mnie też ich śmiałość - dopóki nie naruszały one sfery - obojętne czyjej - prywatności. Szkoda jaką wyrządził, objęła nie tyle mnie, co niestety osoby mi bliskie, w tym najbliższą - Alicję! W tej jego kolejnej próbie zgłębienia sytuacji powstawania moich zdjęć w latach poprzedzających rok 1960 - w którym zawarłem związek małżeński i przeniesienia tamtej sytuacji do późniejszej o ponad pół wieku współczesności, dostrzegam moment chwilowej aberracji myślowej... Stąd też przyjąłem jego przeprosiny, przekazane mi telefonicznie poprzez mojego Brata Alfreda. Uważam też, że "Beskidia" wiele by utraciła bez "morsa1" i jego twórczości. Pozdrawiam Cię serdecznie!
Równica A.D. 1947...
Data: 2014-07-10 Autor: KLK
Halo "abrozek1931" (czy to możliwe, aby ktoś z grona Pasjonatów "Beskidii" - poza "Korzeniowskim" tylko - był starszy ode mnie?) - ze swoim cudownej piękności, tajemniczym w tej zimowej scenerii zdjęciem Schroniska, jeszcze w postaci nieskalanej ręką późniejszych fuszerów! Czy też może zauważyłeś, że oni tam nieodmiennie - zimą i gorącym latem coś pichcą na piecach węglowych? Przy którym stoliku zwykle siadasz: na werandzie, czy bliżej bufetu? Od głębokiego PRLu - ilekroć zdecyduję się już tam wejść, zamawiam smażonego pstrąga i nigdy tego nie żałowałem, nawet w obliczu końcowej kasy... Pozdrawiam Cię serdecznie! P.S. Na Równicy pierwszy raz byłem podczas kolonii letnich w Ustroniu, w 1949 roku, czuć już było podmuchy "zimnej wojny"...

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Równica - pętla przed schroniskiem PTTK stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.056 s