Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Fascynacje staromiejskie III: Schodowa Nr 5, status quo ante i post ante

Fascynacje staromiejskie III: Schodowa Nr 5, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:58:09
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Portrety mieszkańców, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
No – siermiężnie tu dosyć mamy w roku 1961 w jednym z najurokliwszych zakątków tej naszej bielskiej starówki – ulicy Schodowej, bardzo urozmaiconej, bo biegnącej schodami terenowymi od placu Żwirki i Wigury – tuż na początku Wysokiego Trotuaru, aż na poziom Kościoła Świętego Mikołaja i potem już równo aż na Rynek. Ale wcześniej, gdzieś w połowie schodów skręca na lewo brukowaną kocimi łbami uliczką o tej samej nazwie, pomiędzy mur ceglany odgradzający ją od starych kamienic przy Placu Żwirki i kamienny mur oporowy wznoszącego się wysoko nad nią Kościoła, aby minąwszy po lewej Klasztor Sióstr Notre Dame, znowu zejść krótszymi już schodami, na ulicę Woroszyłowa – byłą Staszica! Na zdjęciu widzimy zdrożoną Alicję, spoglądającą na fotografa z wyrzutem o przydługie pozowanie w ten upalny dzień, a ustawiona jest na małym placyku u szczytu schodów, przed pochodzącym z XVIII/XIX wieku domem Schodowa Nr 5, ciekawym przez to, że od ulicy jest parterowy, a po zejściu po schodach za bramą z tyłu, fasada ciągnąca się nad murami miejskimi przy ulicy Zamkowej jest trójkondygnacyjna!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Pięćdziesiąt cztery lata później, mimo że znowu upał, Alicja pogodnie przyjmuje szykany tegoż fotografa, no bo ucieszyło ją to – że ten dotąd zaniedbany fragment naszej starówki wreszcie doczekał się renowacji: dach domu Schodowa Nr 5 już pokryty nowiutką dachówką ceramiczną, a od strony ulicy Zamkowej, budynek imponuje nową, kremowo-żółtą fasadą. A po zakończeniu remontu – wrzucimy na „Beskidię” jeszcze jedno zdjęcie!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Tym razem, to jest po upływie dwóch miesięcy od zamieszczenia zdjęcia z zapowiedzią, że po zakończeniu remontu wrzucimy na „Beskidię” jeszcze jedno zdjęcie, pokazuję stan robót na dzień dzisiejszy, z prośbą do P.T. Pasjonatów, aby sami dokonali oceny ich postępu. Mój komentarz – do tablicy ostrzegawczej UWAGA – PRACE NA RUSZTOWANIU na siatce ochronnej opuszczonych od miesięcy rusztowań: „Robota aż się w rękach tych miejskich stachanowców pali!” Byle do wiosny?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-05-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Zdjęcie to wykonane zostało co prawda w połowie marca 2015 roku, a więc faktycznie na wiosnę – ale gwoli prawdy obiektywnej, rusztowania zdemontowano już znacznie wcześniej – bo tuż przed Bożym Narodzeniem 2014 roku. Myślę, że każdy postronny widz, zwłaszcza mający możliwość porównania „przed”, w trakcie i „po” – będzie oszołomiony uzyskanym po zakończeniu prac zewnętrznych efektem wizualnym, być może nawet uzna niektóre detale za przedobrzone, choćby ten ahistoryczny cokolik, mnie on jednak cieszy – bo … on jeden chyba ma szanse przetrwania ataku grafficiarzy! To najnowsze zdjęcie unaocznia jednak, że dom Schodowa Nr 5 – obecnie niczym „kwiatek u kożucha”, wyznacza teraz nowe standardy dla tego – zdaniem wielu, najbardziej malowniczego fragmentu i istnej wizytówki naszego Miasta, wymuszając tym samym przyspieszenie renowacji/konserwacji pozostałych budynków i małej architektury tego rejonu. W naszym tak ubogim w zabytki Mieście, konserwacja ich przebiegać jednak musi ze szczególną pieczołowitością, aby nie utracić żadnego elementu ich substancji – o co słusznie apelowali w tym miejscu Pasjonaci „Beskidii”: „van_czyz” i „CK”. Sensowny byłby tu, jak się zdaje, jakiś zalegalizowany nadzór społeczny, skoro substancja zabytkowa Miasta była i pozostaje nadal poza głównym nurtem zainteresowania czynników oficjalnych.
bladzmiana

Komentarze

Brama...
Data: 2014-07-03 Autor: nie zarejestrowany ~CK
Nie wiedziałem, że istniała tam taka ładna brama! Czy nie byłoby sensownym jej zrekonstruowanie (może już bez samych drzwi) przy okazji remontu budynku?
"Brama..."
Data: 2014-07-03 Autor: KLK
Ano właśnie! Tyle, że tym specom od ochrony zabytków i konserwatorom miejskim - których poprzednicy - zapewne ich szefowie, kiedyś puścili mimo oczu względnie nawet przyzwolili roztomaitym domorosłym fuszerom na ich przeróbki, hadko byłoby teraz się do tego zaniechania czy błędu przyznać i przywrócić "status quo ante"! Spójrz tylko na narożnik Rynku od strony Podcieni, na te ogromniaste okna wystawowe wyrypane za czasów kiedy byliśmy dziesiąta potęgą - w pięknym, secesyjnym budynku! Gdzie wtedy był Konserwator lub Gość od Ochrony Zabytków? Ale myśl oczywiście przednia, popieram gorąco i pozdrawiam serdecznie!
Ocena.
Data: 2014-09-06 Autor: nie zarejestrowany ~van_czyz@op.pl
Pozwolę sobie ocenić nie tyle postęp prac (który co tu wiele mówić jest dosyć wolny), co wynik tych prac :). Poza tym, że jak już pisałem nie pomyślano o rekonstrukcji bramy, zastanawiam się dlaczego zatynkowano zupełnie parter budynku od strony Placu Żwirki i Wigury. Był tam ciekawy wątek kamienny (czy przypadkiem nie pozostałość dawnych murów obronnych?) i bardzo ładnie się to zawsze komponowało z otynkowanymi partiami ściany (dodawało to budynkowi charakteru, odsłaniało ułamek historii). Dziś wygląda to doprawdy dziwnie, tak jakby ktoś na siłę wrzucił tyle tynku żeby tylko zakryć kamień, nie dbając o to, że ściana będzie cała koślawa i nierówna. Ostał się tylko jeden blok kamienny smutnie wychylający się z zatynkowanych murów. Czyżby zabrakło tynku? Schody do budynku też na razie wyglądają biednie, wypada jednak wierzyć, że ten beton obłoży się wkrótce jakimś szlachetnym kamieniem. Kolorystyka. Cóż, tu wiele nie można pewnie było zrobić. Zasady konserwatorskie są jasne, przywraca się oryginalną kolorystykę i nie kombinuje. Cóż, mimo tego żałuję, że nie przełamano tej monotonnej bladej fasady chociażby podkreślając okna na piętrze opaskami ciemniejszej farby. A na koniec mała ciekawostka. Od strony schodów pod płachtami materiału można dostrzec wydobyte spod tynku kamienne obramowanie dawnego okna.
"Nitsche go" nie mogą pominąć
Data: 2015-05-04 Autor: nie zarejestrowany ~bartekkaszuba
Dobór obiektów do remontu, kolejka oczekiwania i prędkość pozostawiają wiele do życzenia Panie Konradzie, cieszy każdy z kolejnych remontów, ale zastanawiam się czy moje wnuki będą mogły widzieć np: Willę Nitscha inaczej niż na starej fotografii
"Nitsche`go nie mogą pominąć"...
Data: 2015-05-05 Autor: KLK
Witam "bartekkaszuba" - niedawno spotkałem obecnego Właściciela tego cacka rodu Nitschów w autobusie MZK, jednakże okoliczności nie zachęcały do dyskusji z nim na temat willi. Nie wiem przecież nawet - jak szedł w jej posiadanie, skoro po wojnie objęła ją rodzina dentysty Micherdzińskiego - pewnie jako mienie "poniemieckie"? No a co na ten obraz nędzy i rozpaczy Prezydent Miasta, Ratusz, Rewitalizacja, Ochrona Zabytków i Konserwator Miejski? No i te wszystkie towarzystwa i stowarzyszenia miłośników Bielska, Ziemi Bielskiej, itd? Nie widać ich jakoś, nie słychać o ich działaniach - i tyle! Dawniej w takich razach, po bezskuteczności ostrzeżeń, prace konserwatorskie przeprowadzało Miasto i obciążało ich kosztami właściciela - w razie czego wchodząc na hipotekę zabytku! Powtarzam po raz któryś: Nie chcieć to gorzej aniżeli nie potrafić. Pozdrawia Cię ze smutkiem - KLK
Remont
Data: 2015-05-18 Autor: nie zarejestrowany ~ck
Niech już będzie, że jestem malkontentem, ale remont mnie nie zachwycił. Być może Państwo będą mieli inne odczucia, ale tynk od stronu Ulicy Zamkowej już wydaje się pękać. Nowe drzwi nie zachwycają, kojarzą się z drzwiami jakie możemy znaleźć w wielu rozsianych wokół Bielska nowobogackich willach a i sam kamień, którym obłożono schody wygląda bardzo sztucznie...Mam nadzieję, że pozostałe budynki/oficyny od strony Ulicy Zamkowej a nad tarasem, będą wyremontowane bardziej udanie.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Schodowa Nr 5 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.047 s