Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Kopernika I, status quo ante i post ante

Ulica Kopernika I, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:55:11
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Ulicówka, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Choć poza obrębem murów miejskich, to jedna z najstarszych i najzacniejszych ulic naszego Miasta: przy jednym narożniku z ulicą Cieszyńską znajduje się bowiem budynek najstarszej bodaj bielskiej szkoły powszechnej, a przy drugim – budynek Magistratu! W niewidocznym z lewej strony za naszymi plecami budynku szkolnym – obecnie mieszkalnym Kopernika Nr 1/Cieszyńska Nr 12, mieszkał na poddaszu nasz znajomy krawiec Pan Nikiel, który w 1953 roku przeszył najlepszy garnitur Ojca z popielatego doppeltuchu, abym się w nim mógł jakoś zaprezentować na maturze… Tuż za tym budynkiem podwórze, z którego wejście do parterowego budynku o kształcie podkowy, mieszczącego obszerny warsztat stolarsko-snycerski Franciszka Wieji, męża kuzynki Ojca, który był autorem okazałego, bo z licznymi płaskorzeźbami, wyposażenia naszego pokoju stołowego; na zdjęciu widoczne są szerokie drzwi wjazdowe od strony ulicy. Dalej za ogródkiem, na wysokiej dosyć skarpie okazały, parterowy z poddaszem mieszkalnym dom, jakich wiele było na naszym Górnym Przedmieściu, z mniejszym przybudowanym do niego, no i ostatni już piętrowy z poddaszem dom narożny Sobieskiego Nr 9, z wejściem od tej ulicy, w którym mieszkał mój Wychowawca ostatnich dwóch klas licealnych, mgr Włodzimierz Medyński, któremu wiele zawdzięczam, bo między innymi … dopuszczenie do matury! Z prawej strony zdjęcia, elegancko zmodernizowany budynek Magistratu – teraz Komitetu Miejskiego PZPR, z wejściem głównym od strony Cieszyńskiej, za nim parterowy budynek mieszkalno-warsztatowy i ostatni już, z wyjątkowo urokliwie ukształtowanym podwórkiem, narożny dom Kopernika Nr 10/Sobieskiego Nr 5.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
W pierwszej chwili nie widać tu większych różnic, bo pierwszy plan pozostał niezmieniony; po chwili dostrzegamy dobudówkę z wielkim wykuszem do gmachu pomagistrackiego z prawej, no i zmianę budynku narożnego z lewej: to teraz dwupiętrowa siedziba Prokuratury Rejonowej, z dachem pokrytym czerwoną blachą – jak się patrzy! Przed nią, gdzie kiedyś stały budynki na skarpie – wjazd na parking ograniczony słupkami, ale widać że i tak za mały, bo samochody parkują na chodnikach. Wszystkie te zmiany zawdzięczamy nowej, wspaniałej epoce, kiedy to „rośliśmy w siłę i ludziom żyło się dostatniej”, a Miasto nasze zostało wreszcie docenione przez nowego Włodarza: Edwarda Gierka i w 1975 roku mianowane wojewódzkim! W byłym Magistracie, później Komitecie, zainstalowano teraz Sąd Okręgowy – stąd ta nieodzowna rozbudowa, Komitet – teraz Wojewódzki przeniósł się do byłego Sądu i Starostwa na ulicę Słowackiego – którą zamknięto dla ruchu ulicznego, aby władza w spokoju mogła się skupić na tej swojej radosnej twórczości, Prokuratura Rejonowa do nowej siedziby, a w starej przy ulicy miana naszego wielkiego krajana – Pawła Findera (obecnie – jak przed wojną – Listopadowa), rozsiadła się Prokuratura Okręgowa. Coś pięknego, Bielszczanie byli dumni i bladzi z przejęcia! Stąd nie bardzo nawet przejęli się małą katastrofą budowlaną: runięciem ściany zamieszkałego jeszcze budynku narożnego, tak, że odsłonięte zostało mieszkanie mojego Profesora, z cenną kolekcją numizmatyczną wiszącą na ścianie…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1953
Ha – wiem, zaraz mi któryś z uważnych, a pamiętliwych P.T. Pasjonatów „Beskidii” wypomni: plagiat – to już było! Faktycznie – było, ale dawno temu, nie chcąc więc narażać swych Przyjaciół na mitręgę poszukiwawczą w nieprzebranym materiale archiwalnym naszej Witryny, pozwalam sobie jeszcze raz zaprezentować ten nieudolny szkic podwórza Kopernika Nr 10/Sobieskiego Nr 5, wykonany własnoręcznie z natury, w bardzo, bardzo młodym wieku. A to w intencji uprzytomnienia Patriotom Lokalnym, cośmy bezwiednie i bezpowrotnie utracili wraz z rozwojem cywilizacyjnym naszego Miasta. Czy się musiało tak stać? Odpowiedzmy sobie sami: w Finlandii dla zachowania jednego drzewa w mieście, opracowywało się projekt architektoniczny tak, aby to drzewo zachować dla potomności – w oryginale, nie na ulotnym szkicu!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: gajetanoR Dodano: 2014-07-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960-1969
Narożna kamienica Sobieskiego/Kopernika w trakcie wyburzania. To tu powstanie nowa część budynku sądu. Podany okres zrobienia zdjęcia jest orientacyjny.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
To są właśnie te najcenniejsze, ulotne, niepowtarzalne zdjęcia z akcji; wielkie dzięki - "gajetanoR"! Pozwalam sobie zamieścić replikę tego ujęcia - x lat później. Proszę zwrócić uwagę na tę "pompejańską" architekturę, która stała się możliwa dzięki wyburzeniu staroci, coś pięknego! Ha - a może któryś z P.T. Pasjonatów ma zdjęcie kamienicy po drugiej stronie Kopernika, Sobieskiego Nr 9, ze zwaloną ścianą zewnętrzną? To dopiero byłby cymes!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2014-07-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1980-1989
Zdjęcie przypuszczalnie z pogranicza dekad. To właśnie kamienica Kopernika/Sobieskiego ale ta "druga". Z lewej strony zdjęcia widoczny fragment dobudowanego budynku sądu. Zdjęcie dodał: gajetanoR

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Zdjęcie wykonane z podwórza Kościoła Św. Trójcy, a więc od strony dolnej ulicy Sobieskiego; drzwi wejściowe starego budynku w czwartym otworze, podczas gdy na zdjęciu sprzed przebudowy - w piątym.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Układ otworów okiennych i drzwiowych analogiczny z poprzednim zdjęciem, budynek wydaje się pozornie niższy aniżeli na zdjęciu sprzed przebudowy, także odstępy otworów okienno-drzwiowych inne. Niemniej jest to w swych zrębach ten sam budynek, który zwłaszcza wewnętrznie został gruntownie przebudowany i do którego dobudowany została całkowicie nowa część narożna Sobieskiego/Kopernika.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: gajetanoR Dodano: 2014-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1980-1989
Ciekawi mnie to ujęcie.  Widać fragment sciany, ale której? Co zostało faktycznie wyburzone, a co jest nową dobudową?  Z tyłu zdjęcia opis "październik 1984"
bladzmiana

Komentarze

Katastrofa budowlana
Data: 2014-07-10 Autor: Tygiel
O ile mnie pamięć nie myli, to zawalenie kamienicy, o której wspomina Autor wątku, to ok. 1983 lub 1984 r.
"Katastrofa budowlana"
Data: 2014-07-10 Autor: KLK
Mogło tak być - nie pamiętam już kiedy Prokuratura Rejonowa przeniosła się do nowego budynku - zbudowanego w miejscu rozebranej ruiny! Pamiętam natomiast, że Sąd był już rozbudowany o nową część od strony Kopernika i Sobieskiego kiedy sądzono Patryka, wchodziło się po tych paradnych schodach od strony Sobieskiego, a w holu siedzieli i spacerowali sobie młodzi panowie, między innymi znany mi SB-ek R., bacznie obserwując kto wchodzi i pytając - po co!
"katastrofa"
Data: 2014-07-11 Autor: gajetanoR
Kamienica narożna Sobieskiego/Kopernika została wyburzona na początku lat osiemdziesiątych. Czy jej unicestwienie było zapoczątkowane jakąś awarią budowlaną - tego nie pamiętam. Byłem w tym budynku kilkanaście razy odwiedzając kolegę z ławy szkolnej. I faktycznie, gdy z Sobieskiego w Kopernika skręcała ciężarówka, drgania w mieszkaniu były bardzo wyraźne. Na zdjęciu sprzed wyburzenia nie widać złych skutków tych drgań, a budynek sprawia wrażenie konstrukcji stabilnej. Tak więc owa katastrofa, to zapewne z innej strony obiektu.
"mówisz i masz" - następne zdjęcie "gajetanoR"
Data: 2014-07-11 Autor: nie zarejestrowany ~KLK
No i jest "cymes" - zdjęcie owego budynku Sobieskiego Nr 7 wyburzonego pod siedzibę Prokuratury Rejonowej, czyżby jednak zrobionym przed runięciem ściany? Bo nie pamiętam - która ściana runęła i to nie ja widziałem numizmaty mojego Wychowawcy wiszące na ścianie, a na tym zdjęciu budynek jest całkowicie opuszczony! Mogła to jednak być niewidoczna tu ściana południowa, proszę zauważyć jasność w ostatnim lewym oknie na 2. piętrze i może na lewym półstryszku, podczas gdy w pozostałych - ciemność zupełna! Dobrze pamiętam widoczny na parterze sklep owocowo-jarzynowy, jakiś czas prowadziła go koleżanka z BFOD "Befado" Halina Paździor, zamężna Dziączko... Dziękuję Ci "gajetanoR" za to wartościowe, piękne zdjęcie i serdecznie pozdrawiam!
Amatorski klub filmowy
Data: 2014-07-15 Autor: costa
Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne od jakiegoś czasu organizuje comiesięczne spotkania w piwnicy zamkowej. Za tydzień, już po raz drugi, będą prezentowane filmy/etiudy byłego bielskiego amatorskiego klubu filmowego. Na ostatnim można było zobaczyć prezentowanego na beskidii "Plakaciarza". Uznałem, że może ktoś z czytelników beskidii będzie zainteresowany uczestnictwem. Link do zaproszenia: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/1551518_821229074554683_4666839213142159012_n.jpg (Czy jest jakiś inny sposób przekazania podobnej informacji, lecz nie jako komentarz do zdjęcia?).

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ulica Kopernika stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.045 s