Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > zagadka albo błont

zagadka albo błont

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: gajetanoR, Dodano: 2014-07-12 16:58:33
Rok zrobienia zdjęcia: 2013
Kategoria: Architektura, Bielski Syjon, Kościoły,
Widok wieży kościelnej od frontu - wejścia głównego do budynku.  Ciekawi mnie powód, dla którego górne okno zostało "skoślawione".  Czy taki był zamiar budowniczego?  A może narzędzia były stare, zdezelowane i choć pokazywały prawidłowość pomiarów, to zakończenie prac unaoczniło defekt?  Może to zupełnie inny powód?

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: gajetanoR Dodano: 2014-07-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Pozwoliłem sobie na dorysowanie kilku linii ukazujących odchylenie okna od pionu.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: gajetanoR Dodano: 2014-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1890-1899
Z załączonego obrazka wynika, że kościół po wybudowaniu nie w pełni odpowiadał oczętom obywateli.  Wieża, to ona była powodem przemysleń, zapewne dyskusji, później gromadzenia funduszy, i rozbudowy.  Prosze zwrócić uwagę, że wieża nie miała jeszcze dwóch dobudowanych później, symetrycznie po bokach głównej wieży okrągłych baszt.  Najwidoczniej bryła nawy głównej na tyle mocno dominowała nad "nikłością" nikłością wieży, że postanowiono coś z tym zrobić.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: gajetanoR Dodano: 2014-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1890-1899
Dobudowano wieże boczne.  Czy to spełniło oczekiwania?  Raczej nie,  Teraz zostały zachwiane proporcje, gdyz wieża (już trzywieżowa) zrobiła sie przysadzista, a szerokością dorównywała bryle głównej.  Trzeba było to zmienić.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: gajetanoR Dodano: 2014-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1890-1899
Postanowiono zmienić to, co o wieżach kościelnych stanowi. Prosze zwrócić uwagę, że nie ruszono ścian wieży.  Postanowiono zrzucić dotychczasowe zwieńczenie, niskie i okolone drobnymi wieżyczkami, a zastąpić je konstrukcja znacznie wyższą i smuklejszą.  No, teraz wygląd raduje serca ludu...tylko to koślawe okienko.  Mnie też gryzie ten temat, i w żadne tam kulki se nie lece, ani latać nie zamierzam.  Nie wiem skąd ten błąd konstrukcyjny.  Bo jeżeli powstał w trakcie budowy, to można było go "na gorąco" poprawić, jednak tego nie zrobiono.  Dlaczego?  Może pogodzenie sie z losem, a własciwie błedem wykonawcy dawało upust w cenie końcowej?  A jeżeli skoslawienie jest skutkiem późniejszej naprawy, to w zasadzie dylemat ten sam.  Kto zna odpowiedx? 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: gajetanoR Dodano: 2014-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1920-1929
Zamieszczone zdjęcia pochodzą z tej książki.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sadlonbielsko Dodano: 2014-08-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
 obrót o 90 i podobne "złudzenie" (?)

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2015-02-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2006
Rzut ortogonalny wierzchołka wieży.

Dewiacja widoczna jest jednoznacznie.

fot. alfred korzeniowski, Bornheim
bladzmiana

Komentarze

Wieża kościelna
Data: 2014-07-13 Autor: nie zarejestrowany ~Henryk
Czasami perspektywa bywa złudna. Może kiedyś uda się wykonać zdjęcie z wyższego punktu np. z oddalonego terenu o 2 km w linii prostej, który jest położony zdecydowanie wyżej i przy odpowiednim przybliżeniu sprawdzić koślawość okienka lub/i całej wieży.
"Zagadka albo błont"?
Data: 2014-07-13 Autor: KLK
Cosik mi się widzi, że "gajetanoR" z nami w kulki gra i pewnie znakomicie zna odpowiedź na nasuwające się wątpliwości! Aberracja jest widoczna gołym okiem, to że płaszczyzna podłużnego okna ustawiona jest pionowo, a płaszczyzny hełmu wieży ukośnie, nie powinno odgrywać roli w przypadku, kiedy zdjęcie wykonano DOKŁADNIE w osi symetrii obu tych elementów... Wiadomo jednak, ze wieża została podniesiona o jedną kondygnację, zapewne posłużono się metodą stopniowego unoszenia całego hełmu, może wtedy wystąpiły nieprzewidywalne boczne odchylenia tego okna? Mogło tez dojść do naruszenia struktury nośnej hełmu podczas bombardowania sowieckiego w styczniu 1945 roku, kiedy nastąpiły uszkodzenia zarówno kościoła, jak i pomnika Martina Luthra. Proszę zatem o rozwianie toczących nas wątpliwości, bo problem nie pozwala spokojnie usnąć!
zagadka albo błont
Data: 2014-12-27 Autor: nie zarejestrowany ~andy
gwoli ścisłości, kościół po wybudowaniu nie posiadał wieży bo na to nie pozwalało prawo(oficjalnie Kościół był tylko jeden cała reszta to heretycy), podobnie też musiał być wybudowany poza terenem ówczesnego miasta.Stopniowo po akcie tolerancyjnym miasto przechodziło na stronę Reformacji, co świadczy o ludziach tu mieszkających. I kolejne etapy budowy wieży to są okresy świetności rodów budujących to miasto: każde zostawiało po sobie ślad.Inaczej mówiąc miasto i kościół rosły razem z przychodami mieszkańców, w końcu 80% miasta było protestanckie
Te dwie "wieże"...
Data: 2015-02-19 Autor: mors1
..., czy "baszty", to nic innego, jak odpowiednik dwu klatek schodowych na chór. Dobudowano je później, ze względów czysto praktycznych. Źródło informacji: wykład P. dr Janoszek podczas niedawnej konferencji historycznej na ATH.
fuszerka z 1896 roku
Data: 2015-02-27 Autor: Ewa Janoszek
To jak już zostałam wywołana do tablicy.... Sam hełm wieży w 1896 roku przerabiała i podwyższała firma braci Schulz. Pewnie wtedy chłopaki sfuszerowali robotę ;-)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Kościół stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.027 s