Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > uroczystości 3-go Maja

uroczystości 3-go Maja

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: gajetanoR, Dodano: 2014-08-05 11:23:24
Rok zrobienia zdjęcia: 1930
Kategoria: Ulicówka,
Ciekawe zdjęcie wykonane w 1930 roku w trakcie uroczystości 3-go Maja na tejże samej ulicy.  Uderza ilość uczestników, znacznie większa niż współczesne\" podRatuszowe\" ceremonie. Wynikałoby z tego, że drzewiej ludność większym spontanem się wykazywała, co zapewne miało podłoże w świadomości historycznej i - w tym konkretnym przypadku - podkreśleniu odrębnego dziedzictwa narodowego.   Zdjęcie o wymiarach około 6x5cm, opis na odwrocie: ołówkiem niezbyt czytelne pismo, atramentem: Bielsko  III Maj 1930.
bladzmiana

Komentarze

Spontaniczna ludność miasta
Data: 2014-08-05 Autor: nie zarejestrowany ~Macoszek
Pozwolę sobie zauważyć, że na zdjęciu widać ludzi stojących na chodniku wzdłuż ulicy i prawdopodobnie oczekujących na defiladę wojskową. A więc to nie uczestnicy ale gapie, czyli bierni aczkolwiek wykazujący się sporym spontanem obywatele miasta
Witaj Majowa Jutrzenko 1930!
Data: 2014-08-05 Autor: KLK
Faktycznie - sporo tam ludzi na ul. 3. Maja, z całą pewnością samych Rodaków! Zważywszy, że w tym czasie większość Bielszczan (niecałe 60%) to ludność niemieckojęzyczna, musi to cieszyć - choć widoczny jest znaczny udział włościan, z pewnością spoza niemieckiej wyspy językowej. Zapewne robotnice i robotnicy dojeżdżający tu do fabryk. To znak rosnącego poczucia dumy narodowej ludzi prostych, dotąd traktowanych w Bielitz z wyniosłą wyższością - w pracy, sklepie, nawet urzędzie!
Bielsko a sprawa polska - przyczynek do tematu
Data: 2014-08-06 Autor: maria waleria
Nasz ojciec (rocznik 1907)opisując swoją młodość posługiwał się cytatem z Mickiewicza: "urodzony w niewoli, okuty w powiciu...." Radość z odzyskania niepodległości była tak wielka, że uczniowie spontanicznie uczyli się całego "Pana Tadeusza" na pamięć. Ojciec do kresu swych dni bezbłędnie cytował obszerne jego fragmenty.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
ulica Trzeciego Maja stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.056 s