Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Witaj na Równicy! II Status quo ante i post ante

Witaj na Równicy! II Status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:56:37
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Ustroń, Wspomnienie PRL-u, Góry w mieście,
Równica to nie tylko szczyt znanej i lubianej przez turystów góry wznoszącej się nad Ustroniem oraz zbudowane staraniem Wojewody Generała Jerzego Ziętka znakomite Sanatorium tamże, ale i zbudowana jeszcze przed wojną staraniem Wojewody Śląskiego i Harcmistrza dra Michała Grażyńskiego, solidnie wybrukowana szosa wiodąca pod samo Schronisko Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego! A na ostatnim, wielkim zakręcie serpentyny, pod adresem Równica Nr 10 typowe gospodarstwo górali śląskich, Państwa Czyżów, do których skierował nas Kierownik przepełnionego Schroniska PTTK, gdy owej słonecznej, sierpniowej soboty 1960 roku nie znaleźliśmy w nim noclegu. Przyjęli nas, jak byśmy byli im znani od dawna, a jedyne ich zapytanie: –Chcecie spać w łóżku pod pierzyną, czy wolicie w stodole, na sianie? Usypia nas, mimo wypitej herbaty o smaku lubczyka, szum wiatru w otaczających stodołę bukach, znużonym wędrowcom nie potrafi przeszkodzić nawet szmer zwierzątek penetrujących zakamarki strychu… Po śniadaniu upichconym na kocherze, Alicja gawędzi przez chwilę z Panią Zuzanną o życiu na tym pustkowiu, nie narzeka, co więcej – jest zadowolona tym co dał im nasz Dobry Pan, obawia się tylko o męża, Pana Jana, słabowitego zdrowia… Na zdjęciu czeka na niego z Alicją, ubrana odświętnie przed udaniem się (pieszo!) na mszę świętą do Kościoła Ewangelickiego w Ustroniu.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Ani chybi – to samo miejsce, choć ze starych budynków pozostały tylko stodoła i stajnia wyżej, w gospodarstwie Równica Nr 12 – teraz takim hoteliku górskim „Ino zajrzyj” krewnych Państwa Czyż. Nie przecieraj Miły Pasjonacie oczu: w miejscu dawnej siedziby Czyżów, istnego cacka ciesiołki góralskiej, z dachem krytym szyndziołami, stoi teraz elegancki drewniany dom z murowanym podjazdem dla samochodu, oczywiście kryty czerwoną dachówką, niżej niego murowany dom z pokojami gościnnymi w niczym nie przypominający budownictwa regionalnego, obok takiż wysoki garaż, ogrodzenie niczym w miastowych willach. Genius loci? Ze smutkiem stwierdzam: żadnego, choć przyznać też muszę, że zmiany wyszły dzisiejszym gospodarzom na dobre i że powodzi się im teraz o wiele lepiej!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ustroń, Równica Nr 10 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.04 s