Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Witaj na Równicy! IV Status quo ante i post ante

Witaj na Równicy! IV Status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:57:15
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Ustroń, Wspomnienie PRL-u, Góry w mieście,
To już nie Równica, tylko ta malownicza, wypatrywana przez Alicję Orłowa, z jej ujmującymi widokami pasma Czantorii i Soszowa. Nie dla nużącej drogi, wiodącej od Równicy przeważnie przez lasy mieszane, z rzadkimi tylko punktami widokowymi, ścieżką naprzemian kamienistą i błotnistą, się tu wędruje, tylko dla tego jednego jedynego, porażającego powietrznością i urodą widoku! To zadziwiające, z jaką łatwością Alicja, ta urodzona w Warszawie i mieszkająca najczęściej w środowisku miejskim dziewczyna, w którym nie była kultywowana turystyka górska, poruszała się po górach, i to nie tylko po łagodnym – jak już wiemy „powstałym z uśmiechu Stwórcy” Beskidzie Śląskim, ale także Wysokim, a nawet po Tatrach Zdarzało się, że strome stoki na których ja „pękałem” (co prawda – objuczony plecakiem!) – ona potrafiła pokonywać śpiewająco, niemal biegiem! Zdjęcie wykonane samowyzwalaczem ze statywu imadełkowego.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Kiedy dla zrobienia zdjęcia replikującego, wybrałem się tam po pięćdziesięciu czterech latach ponownie z Równicy (na którą dla wygody przybyłem autem), to po wejściu na łąkę grzbietową Orłowej – straciłem orientację: nie tylko że nie ma drewnianego płotka odgradzającego pastwisko na hali poniżej, ale i nie ma samej hali, wszystko zarośnięte wysokimi trawami muraw bliźniczkowych i chaszczami, horyzont przesłaniają wyrośnięte drzewa iglaste, poprzez które z trudem widoczny jest zarys pasma górskiego na horyzoncie. Zwyciężyła dzika przyroda, co ochroniarza przyrody powinno cieszyć, ale… No cóż, nie będę się powtarzał, czasy jakie nadeszły, nie są dla ludzi w moim wieku. Może więc i dobrze, że Alicja nie mogła mi towarzyszyć, skoro widoku dla którego przeszłaby tak długą i nużącą drogę, już nie ma. Zdjęcie zrobione samowyzwalaczem, z ciężkiego statywu trójnożnego.
bladzmiana

Komentarze

:)
Data: 2014-09-09 Autor: mors1
:) :) :)) Do zobaczenia na szlaku. Przypadki się zdarzają.
":)"
Data: 2014-09-10 Autor: KLK
Z przyjemnością, w końcu góry zawsze nadawały sens życiu - vide Mallory! Pozdrawiam.
tak
Data: 2014-09-10 Autor: sadlonbielsko
kto raz zobaczy góry z góry - pokocha je - taka siła natury
"kto raz zobaczy góry z góry - pokocha je - taka siła natury"
Data: 2014-10-10 Autor: KLK
"Hej muzyka, muzyka; Hej góralska muzyka! Hej - całych świat obesedł; Hej - ni ma takiej nika..." Dotyczy to nie tylko "muzyki" - czyli po góralsku "kapeli", lecz zwłaszcza tych naszych ukochanych gór, Tatr i Beskidów... Pozdrawiam Was - "mors1" i "sadlonbielsko"!
Widok chyba nie jest z Orlowej.
Data: 2016-09-26 Autor: nie zarejestrowany ~pomoc
zdjecie chyba jest zrobione troche dalej niz z Orlowej po zejsciu z Orlowej przez Swioniorke przy podejsciu na trzy kopce ewentulnie na zboczach partecznika. Tak mi to wyglada na podstawie jak widac gory.
"Widok chyba nie z Orłowej"
Data: 2016-10-07 Autor: KLK
Witaj - "pomoc" i dzięki za fachową korektę podanej przeze mnie nazwy! A już pomyślałem, że świat tak się zmienił, po tych z hakiem pięćdziesięciu pięciu latach! W ulotnej pamięci pozostała ta urodziewa Orłowa, a należało napisać: widok z okolicy pomiędzy Orłową a Trzema Kopcami Wiślańskimi wzgl. z masywu Orłowej! Niestety, robiąc replikę - tak daleko nie zaszedłem, było już dosyć późno i czas najwyższy do powrotu na Równicę... Pozdrawiam Cię Szanowny Kolego serdecznie, "Na zdar". KLK

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ustroń, Orłowa stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.294 s