Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Zdjęcie archiwalne - zagadka

Zdjęcie archiwalne - zagadka

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: alicjaanna, Dodano: 2014-09-10 09:45:38
Rok zrobienia zdjęcia: 1949
Kategoria: Z archiwum X, Wspomnienie PRL-u, Wolny czas,
Postanowiłam zadebiutować moim pierwszym zdjęciem, postaram się w rodzinie poszukać ich więcej – może się uda. Jak można zauważyć zdjęcie zrobione zostało bardzo dawno, czego ślady są na nim widoczne ─ obliczyłam że w 1949 roku wiosną. Za plecami fotografującego szczęśliwą mamę z córeczką i wstydliwie chowającej twarz dziewczynkę, są łąki i luźne zabudowania. Jakże blisko można było z domu wyjść na słoneczko, na zieloną trawkę! Proponuję aby Miłośnicy „Beskidii” znaleźli miejsce, z którego (w przybliżeniu) zechcą zrobić zdjęcie dzisiejszego wyglądu tej okolicy. Proszę też o podanie nazwy przebiegającej powyżej ulicy, związanego z tym miejscem wydarzenia historycznego oraz jak najwięcej rozpoznanych obiektów.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
O ile charakterystyczne, wybitne budowle rozpoznane już zostały przez kolegów „PG” i „Tygiel”, to dokładne usytuowanie miejsca wykonania fotografii sprawia więcej kłopotu – ponieważ wykonanie zdjęcia replikującego jest niemożliwe, z uwagi na zabudowanie domami mieszkalnymi końcowego odcinka Wyspiańskiego aż po Piastowską. Z usytuowania względem szkoły przy Osuchowskiego i 2-piętrowego budynku Wyspiańskiego Nr 35 – przyjąć można, że punkt ten znajdował się na niezabudowanym ugorze gdzie obecnie budynek Wyspiańskiego Nr 43, tuż powyżej sielsko-anielskiej tam wówczas Piastowskiej. Gdyby zdjęcie wykonane zostało poniżej Piastowskiej, tam gdzie obecnie usytuowano pomniczek Miejsca Pamięci – ulica ta powinna być, mimo ukrycia za fałdem terenowym – widoczna.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Niestety – jak niemal wszystkie napisy w naszym Mieście, zawiera nieścisłości i charakterystyczną dla okresu który chcielibyśmy zapomnieć – frazeologię. Nie „tutaj” bowiem rozstrzelani zostali w listopadzie 1939 Polscy Patrioci, lecz co najmniej 100 m niżej – za obecnym budynkiem Starostwa, w niewidocznym z Piastowskiej fałdzie terenowym; tam też w przybliżeniu znajdowało się pierwotne miejsce usytuowania pomniczka. Sprzeciw też musi budzić użyta frazeologia „faszystowski okupant”, poprawnie powinno być „niemiecki okupant”, ewentualnie „hitlerowski” lub „nazistowski”. Określenie „faszystowski” było obowiązującym pejoratywnym epitetem, stosowanym powszechnie przez Sowietów i w ślad za nimi komunistów polskich, dla wszystkich i wszystkiego czego nienawidzili, np. Armii Krajowej, podczas gdy w istocie dotyczyło ruchu polityczno-społecznego we Włoszech Mussoliniego. Mogliby też autorzy treści napisu wysilić się i podać nazwiska oraz dane zamordowanych Polskich Bielszczan, zasłużyli sobie na to! A jeżeli nie znają tych nazwisk, ani nie zna ich IPN – niech zapytają stosowną instytucję w Niemczech, z całą pewnością wiedzą tam kogo w Bielsku zamordowali i posiadają na to dokładną dokumentację! W tym miejscu jeszcze ciekawostka: Walter Kuhn, autor poza tym doskonałej monografii Bielska: „Geschichte der deutschen Sprachinsel Bielitz (Schlesien)”, na temat egzekucji Polaków w 1939 roku ani się zająknął, o Żydach zaś wspomniał, określając Auschwitz jako obóz zagłady…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
We wgłębieniu terenowym z prawej strony Starostwa, Niemcy w listopadzie 1939 zamordowali dwudziestu pięciu Patriotów Polskich!
bladzmiana

Komentarze

zdjecie archiwalne-zagadka
Data: 2014-09-10 Autor: nie zarejestrowany ~PG
Po lewej stronie szkola podstawowa nr 3 w glebi budynek "kolejowy" przy ulicy Glowackiego po prawej budynek przy ul.Wyspianskiego laka ta obecnie zabudowana przy ul Wyspianskiego odcinek od Grunwaldzkiej do Piastowskiej
Sp nr 3
Data: 2014-09-10 Autor: Tygiel
Szkoła widoczna na zdjęciu została wybudowana w okresie międzywojennym staraniem Bielskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. W czasach okupacji był tam Arbeitsamt/ urząd pracy (dla Polaków przymusowej). Stamtąd w kwietniu 1941 r. wywieziono mojego ojca do miejscowości w ówczesnej Provinz Niederschlesien.
ciekawe zdjęcie
Data: 2014-09-11 Autor: nie zarejestrowany ~Max
Alicjoanno, super zdjęcie. prosimy o więcej :)
Zdjęcia KLK i Alicjianny
Data: 2014-09-17 Autor: kajo47
Nie mogę się powstrzymać i dziękuję pięknie za całą serię zdjęć z Alicją (i nie tylko), z załączonymi interesującymi i trafnymi komentarzami. Czekam(y)na ciąg dalszy.
Zdjęcie
Data: 2014-09-20 Autor: alicjaanna
Dziękuję Panom: „PG”, „Tygiel”, „Max” i „kajo47” za komentarze, a KLK za zdjęcia i komentarze do nich.
Pomnik i rozstrzelani.
Data: 2014-09-24 Autor: Tygiel
Obecne położenie pomnika tłumaczą względy praktyczne. Przynajmniej częściowo. W miejscu egzekucji w latach 70-tych i 80-tych były prowadzone prace budowlane przy budowie nowego skrzydła tzw. B, ówczesnego urzędu wojewódzkiego, a dziś starostwa powiatu ziemskiego. Co do rozstrzelanych osób, to wiem, że zginęli tam również mieszkańcy okolic, m.in. z batalionu Obrony Narodowej z Dziedzic i Czechowic. O mały włos nie zginął tam mój wujek, ale w noc poprzedzającą "odwiedziny" gestapo uciekł na Słowację i dalej do Francji. Jego kolega, nazwiskiem Łaszczok, zrezygnował z ucieczki i niestety skończył swój 19-letni żywot w tym zagłębieniu :/
"Pomnik i rozstrzelani"
Data: 2014-10-17 Autor: KLK
Zdarza się dosyć często, że upamiętnienia umieszczane są nie tam, gdzie miało miejsce wydarzenia i nie przeciwko temu się wypowiadam, tylko przed mylącą treścią tablicy pamiątkowej, która WINNA zawierać obiektywną prawdę! Pozdrawiam Cię "Tygiel"!

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Odpoczynek na łące stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.035 s