Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Pomnik Adama Mickiewicza na Placu ...; status quo ante i post ante

Pomnik Adama Mickiewicza na Placu ...; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:26:28
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Pomniki i rzeźby, Wspomnienie PRL-u, Place,
Dlaczego nie podałem nazwy placu, na którym w roku 1961 władze miejskie postawiły pomnik naszego najznamienitszego Wieszcza? Powiem prawdę: nigdy ówczesna nazwa: Plac Obrońców Pokoju nie przeszła mi przez usta! Dla mnie były Plac Blichowy pozostał na zawsze Placem Gabriela Narutowicza, naszego pierwszego, zamordowanego przez nacjonalistę Prezydenta RP, przyjaciela Józefa Piłsudskiego. Stało się tak, po postawieniu na nim w 1928 roku jedynego Jego w Polsce pomnika, i to w mieście zamieszkałym przez większość niemieckojęzyczną, za pieniądze pochodzące z podatków wpłacanych przez przemysłowców i przedsiębiorców niemieckich i żydowskich… Pomnik rozebrany aż po postument niemal natychmiast przez okupanta niemieckiego, nie został odbudowany po wojnie przez władzę ludową, a zamysłowi jego przywrócenia miało zapobiec postawienie w tym miejscu pomnika Wieszcza – który z pewnością nie byłby przez nikogo kontestowany! I tak też się stało, nawet po upadku komunizmu – siłą nawyku starego sposobu myślenia, Włodarze Miasta nie przywrócili nazwę Placu Narutowicza, tylko przemianowali go na Plac Mickiewicza – choć w Bielsku mamy już Ulicę Mickiewicza! Poza wszystkim już, bielski pomnik Wieszcza nie bardzo się przysłużył PRL-owi, a to za sprawą Marca`68 i dejmkowskich „Dziadów”, kiedy to stosowne „organa” dzień i noc musiały go pilnować przed młodzieżą, usiłującą złożyć pod nim kwiaty, były za to aresztowania i kary. Naprawdę! Niektórzy z tych ludzi żyją i niejedno mogliby opowiedzieć. A na zdjęciu widzimy jak na dłoni ówczesną rzeczywistość stawiania pomnika, coś pięknego! Rzec można: „Jaki pan – taki kram”.

To samo miejsce w innym czasie.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
O ile samą statuę Wieszcza pokryła tylko dostojna patyna lat, to gorzej z postumentem i otoczeniem, a już ta napisówka: …SPOŁECZEŃSTWO BIELS_KA-BIAŁEJ… powoduje uczucie zażenowania. Tak, dobrzy byliśmy i nadal jesteśmy tylko w przemianowywaniu nazw historycznych…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Powodująca zażenowanie napisówka: "… SPOŁECZEŃSTWO BIELS_A-BIAŁEJ. 1961", no i te gryzmoły dowcipnisiów, brud, szkaradne rdzawe zacieki...

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1961
Znalazłem to jeszcze zdjęcie archiwalne bielskiego Adama Mickiewicza, zrobione miesiąc lub dwa po uroczystym oddaniu pomnika, zapewne w Święto Lipcowe 1961, kiedy to z Alicją i maleńkim Tomeczkiem wykorzystaliśmy słoneczny dzień na nasz bodaj pierwszy wspólny, dalszy spacer w Aleje Blichowe nad Białką! Z „Wikipedii” możemy się dowiedzieć, że twórcą modelu statuy naszego Wieszcza Narodowego był Ryszard Sroczyński (*1905 †1966) jeszcze w roku 1955, a pomnik przekuł w granicie Antoni Biłka w latach 1955…1961. Ryszard Sroczyński był także twórcą pomnika „Warszawskiej Syrenki” przed Domem Technika i raczej kontrowersyjnego „oswobodziciela” na Radzieckim Cmentarzu Wojskowym w Białej.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Pomnik Mickiewicza stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.047 s