Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna II, ul. Brygadzistów

Olszówka Górna II, ul. Brygadzistów

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:22:08
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Góry w mieście,
To udane zdjęcie, które zawdzięczamy kunsztowi fotograficznemu Alicji, jest kolejnym z cyklu trzech, przedstawiających nas na spacerze z Tomkiem w wózeczku na tle panoramy, tym razem górskiej. Horyzont przecina niespecjalnie wysokie pasmo górskie z wyższym od Koziej Góry (683 m) wzniesieniem z prawej – Kołowrotem (798 m), a dalej za nim Przełęczą Kołowrót (772 m), która znana jest z przebiegającej przez nią z Szyndzielni (1028 m) słynnej turystycznej trasy zjazdowej – niemal do stóp Dolnej Stacji Kolejki Linowej (510 m). Ledwo widoczną Szyndzielnię dostrzec możemy całkiem z prawej za młodym drzewem okalającym dopiero co wyasfaltowaną ulicę, czy raczej – uliczkę Brygadzistów! I tu widok sielsko-anielski, zza zarośli zasłaniających ulicę Olszówki w głębi, widoczny jest zaledwie jeden domek wiejski, prawdopodobnie Ormańców; poza zdjęciem, z lewej strony znajduje się znany Diabelski Młyn (Teufelsmühle) Pieschów, pierwotnie młyn wodny, później kąpielisko – teraz hodowla pstrągów. Za bliższym, opadającym w kierunku wschodnim grzbietem od strony Kołowrotu, znajduje się dolinka z niewidocznym stąd gospodarstwem Janasów i trochę głębiej – Leśniczówką. To i prawie cała Olszówka Górna, jeśliby tylko udało się nam zapomnieć o byłym Niemieckim Cmentarzu Wojskowym pod Dębowcem, na którym spoczywa blisko cztery tysiące poległych żołnierzy…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-29
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
I znowu oszałamiające zmiany: skromniutka ulica Brygadzistów przeistoczyła się w okazałą Aleję Armii Krajowej z eleganckimi chodnikami i ścieżką rowerową, na styku z ulicą Karbową i Olszówki takież Rondo Generała Fieldorffa „Nila” oświetlone wysoką poczwórną latarnią rtęciową, za rondem piękna parterowa willa z garażem i dalej wszędzie wokół – niezwykle bujna zieleń drzew liściastych i krzewów, nawet las na zboczach górskich o wiele bujniejszy, aniżeli przed laty! Narzuca się myśl: jednak współczesna gospodarka leśna, preferująca lasy mieszane, zamiast dawnej monokultury świerkowej, udowodniła swoją wyższość! Nie mogę jednak w tym miejscu nie wspomnieć o czymś, co zniknęło bezpowrotnie: w 1980 roku zlikwidowany został Niemiecki Cmentarz Wojskowy, zwłoki około 2500 żołnierzy zostały wydobyte i po kryjomu zakopane na nieużytkach pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Olszówki, nagrobki i elementy małej architektury rozgrabione… Zarówno likwidacja Cmentarza przed upływem 40-letniej karencji, jak i zaniechanie ekshumacji zwłok na cmentarz zastępczy oraz ich profanacja, a także rozgrabienie elementów wystroju Cmentarza, były także za PRL-u czynami zabronionymi, grożącymi sprawcom poważnymi sankcjami karnymi. Jak widać – nie taki diabeł straszny, nikomu dotąd włos z głowy nie spadł!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówka Górna, Brygadzistów/Armii Krajowej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.044 s