Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Pawilon poczekalni

Pawilon poczekalni

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: mors1, Dodano: 2014-10-14 10:14:31
Rok zrobienia zdjęcia: 1900-1909
Kategoria: Architektura, Komunikacja, Inne,
 Projekt pawilonu poczekalni tramwajowej z 1908. Był to jedyny taki kryty przystanek w Bielsku, a stał obok tzw Centrali. Słuzył bielszczanom do czasu likwidacji linii tramwajowej w 1972 r. Uwagę zwracają elementy stylu orientalnego, jak i fikuśne zdobienia dachu: uskrzydlone koła z błyskawicą - symbol trakcji elektrycznej. Czy ktoś z Szanownych Beskidian wie, gdzie mozna by znaleźć zdjęcie tego pawilonu. Będę wdzięczny za informację. 

Ilustracja pochodzi z ksiązki Ewy Chojeckiej "Architektura i urbanistyka Bielska-Białej do 1939 roku".

 

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: mrk-bba Dodano: 2014-10-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
to tylko moje głupkowate skojarzenie z projektem  pawilonu poczekalni tramwajowej z 1908 ale kto wie może projektant ten sam? kto zgadnie co jest na zdjeciu ?
bladzmiana

Komentarze

Poczekalnia tramwajowa na Blichowej przy Centrali...
Data: 2014-10-14 Autor: KLK
Hallo - "mors1", ten projekt Poczekalni z cennej pracy Pani prof. Chojnackiej jest - jak mi się wydaje, jedynym jej znanym wizerunkiem! Niestety, nie dotarłem do żadnych zdjęć czy innych zobrazowań, a to co pozostało w pamięci, różni się jednak od przedstawionego projektu: dach chyba był bardziej płaski, nie tak wyniosły! Może któryś z dawnych mieszkańców, których działania wojenne i powojenne rzuciły na obczyznę, zachował wśród pamiątek rodzinnych zdjęcie Poczekalni i je wrzuci na "Beskidię"? I nie tylko tej cudnej, pawilonowej Poczekalni, ale i innych cennych, charakterystycznych dla Bielska obiektów, które padły ofiara PRL-owskiej furii zagłady pamiątek historycznych: Wieży Śrutowej Georga Nerlicha przy Batorego oraz żeliwnych zdrojów ulicznych przy przystanku tramwajowym "Park", na Placu Narutowicza i Placu Św. Mikołaja... Ciekawym, czy następcy tamtych "burzycieli" wyburzą także najwyższy w B-B obiekt: 160-metrowy komin Elektrociepłowni, zamiast wykorzystać go np. na wieżę widokową? Przecież zbudowanie go, kosztowało kawał grosza i nie przeszkadza on żadnemu przedsięwzięciu!

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Tramwaj, komunikacja stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.053 s