Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Willa Zipsera

Willa Zipsera

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: drive, Dodano: 2014-12-21 14:28:05
Rok zrobienia zdjęcia: 1900-1909
Kategoria: Architektura, Cygański Las i okolice, Mikuszowice Kr.,
Willa Zipsera fabrykanta z Mikuszowic koło Bielska.
bladzmiana

Komentarze

Warzywniak
Data: 2015-01-09 Autor: mors1
U podnóża dopiero co wybudowanego domu, świeżo poślubiona żonka właściciela pobliskiej fabryki włókienniczej, Eduarda Alexandra Zipsera, Pani Meta Luiza Zipser z d. Hoepcke, założyła ogród. Uprawiała tam wszystko, co było potrzebne dla domowników. Widać na rycinie, jak uwijają się na grządkach najemni pracownicy. Gdy pojawiły się nadwyżki - sprytna Brazylijka (bo Meta Luiza była nią)postanowiła sprzedawać swoje produkty na bielskich i bialskich targowiskach. Wykorzystywała ku temu najpierw wozaków, ale wkrótce samochody należące do Jej męża. Taki dodatkowy dochód do gigantycznego majątku rodu Zipserów. Jak dla mnie - to dość sympatyczny przyczynek historyczny. Budynki widoczne obok willi - dziś już nie istnieją, podobnie, jak mini górka z prawej strony, gdzie zniszczyłem szkolny tornister, zjeżdżając na nim po śniegu - jako dzieciak. Drive - gdzieś Ty znalazł tą rycinę??? Dzięki Ci za to.
Warzywniak
Data: 2015-01-09 Autor: nie zarejestrowany ~miczer
Górka z prawej obok willi, do zjeżdżania zimą, najczęściej na podeszwach to tzw. Pysiówka. "Rycina" według morsa1, a po mojemu zdjęcie, jest prezentowane w którejś z publikacji chyba Ćwikłowskich, już je wcześniej gdzieś widziałem. Jak odszukam, to Ci Jurek pokażę.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Willa Zipsera, mikuszowice, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.046 s