Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Pociągiem do Ustronia – mijamy Grodziec I; status quo ante

Pociągiem do Ustronia – mijamy Grodziec I; status quo ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-01-15 10:04:34
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Grodziec, Wspomnienie PRL-u, Wolny czas,
Wiem, wiem, też to oczywiście zauważyłem: zdjęcie niedoskonałe, no bo zrobione przez okno „pędzącego” do Goleszowa pociągu typu tuf-tuf; tam zaś zwyczajowa przesiadka dla mieszkańców Ustronia i Wisły, oraz rzecz jasna gromady turystów takich jak my z Alicją, przymierzających się do zdobycia ukochanej Równicy i dalej – co Dobry Bóg przyniesie, ale co najmniej Orłowej! Nieprędka migawka „Kijewa” co prawda rozmyła zagajnik na pierwszym planie, pozostawiając ostre tylko poziome przewody telegraficzne w liczbie 20 (!), towarzyszące w tamtych latach nieodmiennie liniom kolejowym, no i w miarę obiekty odleglejsze – dla nas najważniejsze: a więc jaśniejący niczym w reflektorze teatralnym szesnastowieczny (ale pochodzący z czternastego wieku!), siedmiowieżowy Zamek Grodzieckich (Grodeckich?) – obecnie siedziba Instytutu Zootechniki Polskiej Akademii Nauk oraz nieco tylko bliżej zabudowania folwarczne, także wykorzystywane obecnie przez Instytut. To niezwykle idylliczna okolica: wszystko tu tonie w zieleni starodrzewu i zagajników pokrywających malownicze wzgórza: od południowego zachodu Górka, zwana także Matulą, od wschodu wzniesienia Goruszka, z ukrytą w starym parku w stylu angielskim kaplicą grobową Zoblów – późniejszych właścicieli tych dóbr. Na horyzoncie pasma górskie: od zachodu Zebrzydki i Łazka, po stronie wschodniej Błatni, aż gdzieś po tonącą w mgiełce Borowinę. Ten opis topograficzny nie zawdzięczają Państwo mnie – który jestem profanem tych okolic, lecz Pasjonatowi „Beskidii” o nicku „korzeniowski” – mojemu Bratu Alfredowi, wspominającemu nostalgicznie swoją dawną grodziecką przystań życiową, w której spędził najlepsze lata życia, pracę naukową w stworzonej przez siebie Pracowni Izotopowej Instytutu, mieszczącej się w szacownych murach Zamku, no i wycieczek rodzinnych z Haliną i małym Maćkiem w tutejszy, od zawsze urokliwy Beskid Domowy…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-01-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960
Po przejechaniu przez pociąg stu lub może ze dwustu metrów i po minięciu gęstego zagajnika, oczom naszym odsłania się rozleglejszy widok: z prawej za polem pokrywającym wzgórze Pustki – ukazuje się nam wieża zbudowanego w 1908 roku neogotyckiego Kościoła Św. Bartłomieja w Grodźcu. Daleko za nim, we mgiełce Pasmo Wiślańskie Beskidu Śląskiego, bliżej skryte za wzgórzem Górka – Górki Wielkie, w których ostatnie lata życia spędziła Zofia Kossak–Szczucka, secundo voto – Szatkowska, autorka znakomitych powieści historycznych, w czasie okupacji niemieckiej – działaczka „Żegoty” w Warszawie, która cudem przeżyła KL Auschwitz II. Birkenau i dzięki staraniom podziemia AK – warszawski Pawiak… Wracając natomiast wzrokiem poza Zamek, lepiej tu widać rozczłonkowanie zabudowań folwarcznych, wykorzystywanych obecnie przez Instytut Zootechniki: budynek o trójkątnym szczycie to spichlerz zwany „Sypanie” – bo przesypuje się w nim składowane jako paszę zboże, dalej na lewo podłużny budynek administracyjny i stara obora mleczna. Niewidoczne natomiast, bo ukryte za gęstym drzewostanem i zaroślami, jest niewielkie, kameralne osiedle pracowników Instytutu. No dobrze – ale co ze współczesnym zdjęciem replikującym i opisem – co tam nowego słychać o Zamku Grodeckich? Obiecuję: jak tylko linia kolejowa Bielsko-Biała – Cieszyn zostanie (za żywota!) uruchomiona na nowo, choćby tylko dla celów turystycznych, zdjęcie takie się ukaże! W ostateczności zdjęcie dałoby się zrobić z drogi szybkiego ruchu S-1, choć nie byłoby to przecież to samo, co z okna pociągu. A co do samego Zamku – cytuję za „Wikipedią”: „W 2004 roku zamek zakupił śląskocieszyński przedsiębiorca Michał Bożek, aby przekształcić go w rezydencję, muzeum i ośrodek kulturalno-naukowy”... Tyz piknie, bestyja – czas najwyższy to zwiedzić!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Grodziec - widok z pociągu stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.036 s