Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Niemiecki Cmentarz Wojskowy pod Dębowcem II; status quo ante i post ante

Niemiecki Cmentarz Wojskowy pod Dębowcem II; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-03-21 00:17:55
Rok zrobienia zdjęcia: 1962
Kategoria: Cygański Las i okolice, Wspomnienie PRL-u, Militaria,
Myślę, że po tylu, bo pięćdziesięciu trzech latach, wolno mi już upublicznić to zdjęcie, przedstawiające dwie starsze panie w strojach ludowych skubiące krzewy porastające skraj Niemieckiego Cmentarza Wojskowego lub może zbierające tam kwiecie, na które natknąłem się zupełnie przypadkowo w drodze do przystanku tramwajowego w Cygańskim Lesie. Nie zwróciłbym na nie większej uwagi, gdyby nie piękny strój jednej z nich, który oceniłem na górnośląski: solenna atłasowa spódnica przykryta jasnym, wzorzystym fartuchem, biała bufiasta bluzka pod atłasowym ciemnym lejbiczkiem, na głowie niewielki biały czepek; druga pani we wzorzystej pięknej spódnicy i jasnym jakliku, przykrytym lekkim szalem, bez nakrycia głowy – także robiła wrażenie osoby z ludu. Osobliwe było zachowanie tych pań: gdy spostrzegły, że je fotografuję – natychmiast zaprzestały swych czynności, odwróciły się i bez słowa, niemal panicznie zniknęły pomiędzy kępkami wyrośniętego żywopłotu grabowego, poprzerastanego krzewami tarniny i dzikiej róży, jakie okalały pozostałości byłego murku cmentarnego! Nie dowiedziałem się więc, czy znalazły się tu przypadkowo, czy też … były członkiniami rodziny któregoś z poległych żołnierzy niemieckich, które przyszły tu na grób swego krewnego? I stąd nie chciały zostać foto-udokumentowane? Ale jeżeli były to Ślązaczki – to przecież były Polkami i poległy też mógł być Polakiem! Los wielu rodzin śląskich…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-03-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-03-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Zdjęcia replikującego wykonać niesposób: były Niemiecki Cmentarz Wojskowy „oblepiony” jest posesjami prywatnymi, mieszczącymi iście wielkopańskie rezydencje: obcym wstęp wzbroniony! Wykonałem więc te dwa zdjęcia z terenu byłego Cmentarza: pionowe – ukazujące teren po którym ongiś biegła ścieżka w kierunku Strażnicy OSP Olszówka Górna – aparatem przetkniętym poprzez metalowe sztachety ogrodzenia, poziome pokazujące były żywopłot grabowo-tarninowy – po stronie IV. tarasu byłego Cmentarza. Komentarz zbędny – wszystko tu widać. .
bladzmiana

Komentarze

Cmentarz niemiecki
Data: 2015-03-21 Autor: nie zarejestrowany ~Niewidzialna ręka
KLK- piszę to w pozycji na kolanach, z prośbą o więcej. Codziennie odwiedzam Beskidię i codziennie czekam na zdjęcia umieszczone przez Ciebie. Twoje komentarze, spostrzeżenia i przemyślenia. Jesteś naszym łącznikiem z tamtymi czasami. Jedynym ogniwem. Nie przestawaj. Publikuj zdjęcia z Twojego archiwum, prowokuj, zmuszaj do komentarzy, polemiki, kłótni. Bądź. Myślę, że Twoją misją powinno być opracowanie dziejów tego cmentarza. Oczywiście nie licząc na wsparcie naszego Urzędu Miejskiego. Niech będzie to pierwsza ( być może jedyna publikacja quazi-beskidia) rzecz sfinansowana przez miłośników beskidii. Znasz wielu historyków i pasjonatów, którzy nie odmówią Ci pomocy. Swoich monografii doczekały się cmentarze: ewangelicki i katolicki w Białej.Na monografię cmentarza niemieckiego nie ma szans.Ale jeśli opracujesz tekst , to...myślę, że się odezwę w sprawie wydania. Nawet dla miłośników w ilości 20 egzemplarzy. Warto!!!!!!!
"Cmentar niemiecki"
Data: 2015-03-23 Autor: KLK
Dziękuję Ci "Niewidzialno ręko" za Twą życzliwość i pochlebną ocenę tej mojej "twórczości", pomyślanej początkowo tylko jako interwencyjnej: ochronie wartości historycznych naszej ziemi, a więc jej zabytków i piękna krajobrazu ojczystego; brzmi to podniośle - ale tak właśnie było! Z czasem zrobiło się z tego coś więcej, bardziej osobistego, wspominkowego, co spotkało się ze zróżnicowaną reakcją... Temat Niemieckiego Cmentarza Wojskowego podjąłem zainspirowany okolicznością odkrycia tych czterech nagrobków - zda się bez reszty unicestwionych przez PRL-owskie władze miejskie; później temat zaczął żyć jakby własnym życiem, ujawniona została okoliczność zbezczeszczenia około 2500 (!) zwłok żołnierskich i wobec braku reakcji kompetentnych czynników i władz - sprawa jest nadal aktualna... Jednakże napisanie monografii o tym Cmentarzu i jego powojennych dziejach - chyba "za mocny wiatr na moja wełnę"? W moim wieku zasadna jest postawa: "mierz zamiary na siły", stąd to moje epizodyczne wspominkarstwo i ... beznadziejna walka o wartości! Ale zobaczymy, przecież sprawa jest na tyle pasjonująca, ale zarazem i ulotna, że zasługuje na spieszne jej podjęcie! W każdym razem dziękuję Ci za inspirację i serdecznie pozdrawiam. KLK
to strój cieszyński a nie górnoślaski!
Data: 2018-11-13 Autor: nie zarejestrowany ~Małopolanin
takie stroje to była norma w dzielnicach od Olszówki Górnej dalej na zachód i północ

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Były Niemiecki Cmentarz Wojskowy pod Dębowcem stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.057 s