Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Kościół NSPJ przy dworcu PKS

Kościół NSPJ przy dworcu PKS

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: g..., Dodano: 2015-04-09 16:36:01
Rok zrobienia zdjęcia: 1980-1989
Kategoria: Kościoły, Architektura,
Makieta kościoła przy dworcu PKS w Bielsku-Białej, zdjęcie wydane jako  "cegiełka" na budowę kościoła w 1981r.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: g... Dodano: 2015-04-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1980-1989
Makieta kościoła NSPJ przy dworcu PKS oraz ołtarz bocznej kaplicy, która w tym czasie była oddana do użytku.
Rok 1982
bladzmiana

Komentarze

Przed ołtarzem...
Data: 2015-04-13 Autor: wodniczka
Te dwie dziewczynki przed ołtarzem, to dziesięcioletnia Bernadeta K.i Halina D. Pozdrawiam serdecznie:-)
Budowa kościoła.
Data: 2015-04-14 Autor: Tygiel
Autorem projektu kościoła był ówczesny proboszcz Emil Mroczek. Postać kontrowersyjna, a przy tym dynamiczna. Można rzec, że ten kościół to jego dziecko. Mam jednak wątpliwości, być może się mylę, lecz rok oddania kościoła do użytku, a właściwie bocznej kaplicy to rok 1985, jego początek. W czasie stanu wojennego, to była jeszcze budowa. Może ktoś dysponuje "twardymi" dokumentami w tej sprawie?
Źródło
Data: 2015-04-14 Autor: nie zarejestrowany ~rostbb
Wg informacji zawartych w albumie wydanym przez parafię w 1996 roku, kaplicę a zarazem kościół poświęcono 15.04.1984 roku- w Niedzielę Palmową. Plany opracował architekt Michał Kuczmiński.
do 'Tygiel'a
Data: 2015-04-14 Autor: nie zarejestrowany ~g...
Sprawdziłem zapiski- poprawiam i poszerzam opis: Kaplica oddana została wiosną 1984r. więc datowanie drugiej cegiełki winno być przepraszam. Architektem tego projektu był p.Michał Kuczmiński. Zaprojektował ten kościół w stylu póżnomodernistycznym /taka była informacja od ekipy /. Budowę rozpoczęto zimą 1981 /styczeń lub luty/.Trwała do 1986r. Ponieważ teren był niestabilny posadowiono go na 82 filarach żelbetonowych, wkopanych na ok.12 m wgłąb ziemi.W trakcie budowy studni pod filary żelbetowe miał miejsce śmiertelny wypadek. Proboszcz ks.Mroczek cały czas gospodarskim okiem doglądał budowy- o tym można by duuuużo... Z ciekawostek: metaloplastyka głównego ołtarza oraz stacje drogi krzyżowej / z kolorowych metali / są autorstwa artysty Bronisława Chromego. pozdrawiam g...
Dziękuję
Data: 2015-04-14 Autor: Tygiel
Bardzo dziękuję za wszelkie poprawki i informacje w powyższym temacie.
Najbrzydsza.
Data: 2023-02-15 Autor: Kruchy
Proszę mi wybaczyć. Jestem katolikiem i nie mam nic do kościoła jako wspólnoty, do parafii, etc. Jednak budynek kościoła i jego wnętrze sprawiło mi tyle przykrości estetycznej, że muszę zamieścić ten wpis. Jedyne odniesienie w bólu jakie mogę wskazać, to ból duszy kiedy widzę ogromną bryłę kościoła na Leszczynach. Jawi mi się jako syntetyczna narośl na pięknej, stylowej kaplicy która się tam znajdowała, jeszcze kiedy byłem pacholęciem, rozlewająca się na wysublimowaną zabudowę międzywojennego "Kółka".

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
kościół cegiełka stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.182 s